Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Zenginsen Suçlusun

 Adeta bir tik haline gelmiştir; en kısa yoldan bir suçlu bulunacaksa, şehrin ve ülkenin zenginleridir. Belki gerçekten suçlanacaklar vardır, nimeti Allah’tan bilmeyenler hoşa gitmeyen, kınanacak işler yapmaktadır ama meseleye zenginliğin kendisi suçmuş gibi bakmak yanlıştır.

Bu ifadenin tersi de geçerlidir; fakir veya orta halli olmakla da suçlanacak, kınanacak işler yapabilirsiniz.

Mesela bir zengin malının gücünü kullanarak insanları eziyorsa, siyasi çıkar için haram yolları devreye koyuyorsa, ehil ve yetenekli oldukları halde fakir veya orta halli insanları devre dışı bırakıp onları çaresiz bırakmak istiyorsa bu kınanacak bir durumdur. Allah indinde hesabı ağır bir tutumdur. Belki bunu yapanlar da vardır. Bu bir haddi aşma olayıdır. Ama bundan dolayı zenginliğin kendisini topa tutmak aynı şekilde bir haddi aşmaktır.

Bir yöneticinin çevresini kuşatıp ona çeşitli işler yaptıran zenginler olabilir. Göreve getirilecekleri tespitte yöneticiye güçlerini gösterebilirler. Bu hoş olmaz. Yapılan iş ve onlara uyacak yöneticinin yaptığı da nahoştur. Kınanır ve düzelmesi, düzeltilmesi beklenir. Dünya tarihi malını ve makamını“tanrısal bir yetkiye dönüştürüp” kullanan ve insanlığı ezen uygulamalara yabancı değildir.

Diğer taraftan bir insanın zamanla oluşan bir sermaye gücü varsa ve bunu helal yoldan edinmişse niye kınansın. Bu sermayesini yatırıma dönüştürüp, onlarca, yüzlerce insana iş imkânı sağladı diye neden kınansın. Kınanacaksa, çalıştırdığı insana ücretini vermemesi, aç bırakması kınanabilir. Ücrete gelince, bu bir anlaşmadır. Karşılıklı anlaşılır ve mutabık kalınan ücret ödenir. İşyeri sahibine düşen, kendi gücü oranında, çalıştırdığı insanların ücretini sürekli iyileştirmektir. Buna birlikte kazanıp, ağız tadıyla birlikte harcamak denir. Ayrıca iş yeri sahibi yaptığı işi de sürekli olarak geliştirmek zorundadır. İş yeri piyasada tutunamazsa kapanır, herkes işsiz kalır. Sermaye sahibinin de sermayesi biter. Çalışma hayatını yalnızca “çalışanlardan” ibaret görmemek gerekir. Ortada her yönüyle bir emek bulunmaktadır.

Bazı insanlar sermayeyi düşman edinen ideolojinin gözüyle baktıklarından olsa gerek farklı düşünürler. Sermaye sahibini adeta bir düşman gibi görürler. Oysa suç olan sermaye gücü değil onun bir zulüm aracı haline getirilmesidir.

İslâm sermayeyi, yatırımı, iş kurmayı, parayı işe dönüştürmeyi teşvik eder ama yastık altında biriktirmeyi zorlaştırır, faizle iş hayatını sarsmayı yasaklar. Para sürekli piyasada olmalı ve iş gücüne dönüşmelidir. İş gücündeki para insanlara fayda getirmelidir. Bir ezme aracı olmamalıdır. Toplumsal zulüm aracı haline getirilmemelidir. Hak edenin hakkını gasp etme vesilesi yapılmamalıdır. “Para benim değil mi, istediğim gibi harcarım” ifadesi dahi İslâmi değildir. Zira kazanmada ve harcamada bir ölçü vardır; israf ve haram sınırları gözetilir.

Toplumsal yapılarda eğer, filanın parası var gönlüne hoş tutalım, filan yetenekli ama beş parasız, fazla önemsemesek de olur denirse, bu hal bir toplumsal çözülme getirir, insanları küstürür, cemaat yapılarını zayıflatır. Her insan değerlidir, her insan yeteneklerine göre topluma faydalı olur, her insanı önemsemek gerekir denmelidir.

Böyle denmediğini, farklı yaklaşımlar sergilendiğini görüyoruz, denebilir. Bunun yolu da birbirimizi uyarmak, birbirimize nasihat etmektir. Mesela; birilerinin söylediği dikkate alınıyor, birilerinin söylediği kale alınmıyorsa bu bir hastalıktır. Elindeki yetkiyi kullanırken, kişi kardeşlik iklimine, toplumsal eşitlik kurallarına dikkat etmiyorsa, hatta sermaye gücüne göre görüşleri dikkate alıyorsa bunlar da hastalıktır. Hastalıkları tedavi etmek gerekir.

Nitekim bazı insanlar söz konusu yapılarak; ben söyledim şu işimi yapmadı ama filanın söylediği iş anında oldu eleştirilerini, yakınmalarını duyuyoruz. Yani kendi hemşerisine gösterdiği özeni, kardeşlik iklimini de devre dışı bırakıyor ve bana göstermiyor diyenler çıkıyor. Çevresini kuşatan güç sahiplerini dikkate alıyor ama biz söyleyince kulak ardı ediyor eleştirilerini duyuyoruz. Her eleştiri haklı olmayabilir, her yakınma haklı nedenlere dayanmayabilir. Ama bilelim ki; sermaye sahibi olanlar, yetki sahibi olanlar, yetki sahibi olanlara nazı geçer görünenler sürekli göz önündedir. Hareketleri, kararları takip edilir. Yaklaşımları, attıkları adımlar izlenir.

Çeşitli yerlerde zenginlerin veya çevresi geniş olanların gözetildiği olur. Çevresi olmayanların ezildiği görülür. Bu bir toplumsal ahlak zafiyetidir. Burada suçlanacak olan zenginlik ve sermaye değil, ahlak zafiyeti gösterenlerdir.

Tabi her zaman bu duyarlı hali göstermek mümkün olmuyor; her birimiz kendine göre hatalar yapıyor. Ne zengin, ne fakir, ne orta halli insan bütünüyle sütten çıkmış ak kaşık olmayabiliyor. Önemli olan kendimizi tanımak, hatalarımızı görmek, birbirimizi taşımasını öğrenmek, birbirimizi değersiz görmeyi bırakmaktır. Değer ölçümüzü de gözden geçirmektir.

Kimi insanlar sermaye meselesini ele alırken ölçüyü bütünüyle kaçırıyor. Mesela asgari ücret gibi tamamen bu çağın sorunu olan bir konuyu dile getirirken “Müslüman iş adamı bu konuyu çözmelidir” yaklaşımıyla hareket ediyorlar. Bu bir genel sorundur. Elbette “Müslüman duyarlılığını iktisadi hayatta belirleyici kılarak” bazı olumsuzluklar çözülebilir. Fakat kimi duyarlılıkları hatırlatmak için kullanılacak dile dikkat etmek gerekir. Yoksa yapmak yerine yıkmak gibi bir şeyi beslemiş oluruz. Kaldı ki “ticari örf” ülkemizde olduğu gibi bütün dünyada yeniden ele alınmalıdır.

Zenginsen suçlusun denemez. Zenginliğini hak gaspı için kullanana, dar bir çevre edinip onları kollayıp diğer insanları devre dışı bırakana, yöneticiliğini en azından İslâm tarihinden ders almadan “toprak kayırıcılığına” dönüştürene “kardeş kendine gel  denir. Kendine gelmese ne olur, parasıyla ve yetkisiyle Allah indinde rezil olur.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 556
Bu Ay : 2124
Toplam : 2124

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom