Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Tek Yol

 Biz Türkiye insanlık mücadelesinde 1980 kuşağı olarak anılırız. Bir darbe sonrasının, kafası boşaltılmak istenen, “sevgenç “ tabiriyle ayıklanacağı hesaplanan bir nesil olmamız hedeflenmişti. Öyle olmadı elbette, aksine; okuyan, araştıran, medenice tartışan bir nesil çıkmıştı ortaya.

Bu halin öncesi de önemlidir. Türkiye’yi 1980 darbesine götüren yıllardı. Mesela ben bu süreci ortaokul yıllarımda (şimdikiler ilköğretim 6-8 diyor)çok canlı yaşadım. Sağ-Sol kapışması okul bahçesinde ve sokak aralarındaydı.

O yıllarda geçtiğim sokaklardan birinde, öncesi bakkal olarak kullanılmış, sonra tahta perdelikle kapatılmış tek odanın tahta perdeliğinde, kömür karasıyla şöyle yazılmıştı: “Dinimiz İslâm Yolumuz Devrim!” Bir binanın bahçe kapısında “Tek Yol Devrim”, diğerinde “Tek Yol İslâm” yazıyordu.

Biz nesil olarak “tek yol” sloganlarıyla yıllarımızı geçirdik.

Hayat böyle gidecek diye beklerken, 12 Eylül 1980 sabahı uyandığımızda her tarafta asker vardı.

İşte bu darbe sonunda bir anayasa hazırlandı.

Şu an tartıştığımız, tartışılan anayasa bu anayasadır. Birçok olumsuzluğa kapı aralamakta, hatta vatandaşın demokratik ve medeni talepleri bu anayasa ile, sınırları ve sorumlulukları çizilen kurumlar tarafından geri çevrilmektedir. Öyle ki, dün ak denen, hükümet değişip yeniden değerlendirildiğinde kara olarak çıkmaktadır.

Dün “katsayı YÖK’ün uhdesindedir” diyenler, hükümet ve YÖK kadroları değiştiği için, geçmişte aldıkları kararları tekzip ederek, YÖK düzenleme yapamaz sonucunu dayatmaktadır. Tuz koktu, denilen noktadayız. Görülen o ki; birileri kendi yetkilerini az bulduğu için YÖK’ün yetkilerini de kullanmak istiyor.

Tek yol anayasanın değişmesi, vatandaşın ulaştığı zihin yapısına cevap verir hale getirilmesi, kurumların “askeri vesayet anayasasının etkisinden” kurtarılmasıdır.

Son günlerde, önceki kararlarını tekzip eden kararlar aldığı için çok konuşulan Danıştay da 1982 anayasasının çizdiği çerçevede görev yapmaktadır. “Günümüzde Danıştay, 1982 yılında yürürlüğe giren 2575 sayılı Danıştay Kanununa göre örgütlenmiştir.”

Yıllardır üzerinde tartışılan, değişsin diye beklenen, umulan ve ciddi bir halk ve kamuoyu desteğine rağmen değiştiril(e)miyen 1982 anayasası Türkiye’nin demokratikleşmesinin önündeki engel olarak yerinde durmaktadır.

Biraz geçmişi hatırlatarak başladığım bu konu, hatırlamak istemediğimiz, hatırladıkça ürperdiğimiz, bizi birbirimize yabancılaştıran bir süreçten beslenmiştir. Bu nedenle de kaldırılmalı ve Türkiye yeni bir ufuk yakalamalı, yeni bir başlangıç yapmalıdır. Bu anayasada diretenler, değiştirilemez diyenlerin, ülkede bir kardeşlik açılımına engel olmak isteyenlerin durumu, bir arkadaşın ifadesiyle “köleleriyle barışmak istemeyen kibirlilerin” haline benziyor. Bu köle görme ruhuyla, halkın çocuklarının okumasına mani olanlar gündemden düşmemektedir. Bu ruh dün “Hassolar  Ankara’ya giremez” anlayışının devamıdır.

1980 darbesiyle bir “sevgenç” nesli oluşturmak istiyorlardı demiştim. Buradan kasıt, ülkenin geleceğini kendi ellerinde tutup, oyalayacakları bir nesil yaratmaktı. Bazı insanlar bu amaçlarından vazgeçmedi. Ortaya çıkan darbe günlükleri, darbe isimleri, değişik zamanlarda şahit olunan konuşmalar bu durumu gösteriyor.

Ülkenin selameti için tek yol, güdülecek nesil projelerini rafa kaldırmak, paylaşmayı, hep birlikte korumayı, ülkeye değer katmayı başaracak bir nesildir. Kin gütmeyecek, intikam duygularıyla hareket etmeyecek bir nesil.

Yine dinlediğim güzel bir ifadeyi paylaşayım: “Biz Yunalılarla, Anzaklarla, Fransızlarla, onbinlerce insanımızı şehit edenlerle barıştık, onlarla barışabildiğimize göre, bize asi olan, sorun çıkaran çocuklarımızla da barışmalıyız.” Yani kendi içimize yönelik açılım başarılı olmalı. Kendi içimizde huzur ve barışı sağlamadıktan sonra, diğer barışmaların fazla bir anlamı olmaz.

Tek yol barış ama duvarlara yazmak için değil. Slogan olsun maksadıyla değil. Ülkenin ufkunu aydınlatmak, kardeşlik iklimini geliştirmek için.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 213
Bu Ay : 2857
Toplam : 2857

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom