Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Her Şey Kötü Değil

 Türkiye çok şey tartışıyor. Ülkeye yapılan kötülükler deşifre ediliyor. Bir yandan da; neden hep kötü şeyleri konuşuyoruz, hiç mi iyi şeyler olmuyor diye soruyoruz.

Elbette iyi ve güzel şeyler oluyor; bunlardan ilki ülkenin ufkunu karartan kirli ve gizli çalışmaların deşifre edilmesidir. Bir diğeri ise yarına umutla yürümeyi sürdüren güzel insanların gayretleridir. Öyle ki, kimseye kin gütmeden, yalnızca ülke ve insan için, üstelik kimi zaman kendi çocuklarını ancak uykularında öpebilme fırsatı bularak “doğru iş” ve “doğru el” oluşturmaya çalışıyorlar.

Bu güzel insanlar; ülkenin her yerinde, ülke burada yaşayan herkesindir, herkes dikkate alınmalıdır, burada yaşayanlar kendi kendilerini tarif ettikleri gibi tanınmalıdır diyerek bir çaba ortaya koyuyorlar.

Bu güzel insanların oluşturduğu topluluklar var; bu topluluklardan biri de Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformudur. Türkiye’nin dört bir yanından, onlarca dernek, sivil toplum örgütü bir araya gelerek bu platformu oluşturdu.

Övgü almak, alkışlanmak, rant peşinde koşmak, makamları dikizleyip oralara çöreklenmek ve halkın ortak zenginliğini sömürmenin yollarını aramak için değil, rızayı Bari için, bu ülkede iyi şeylerin de olduğunu gösterip, ülke insanına umut olmak maksadıyla bir araya geldiler.

Bu tür güzel birliktelikler birer “sivil cesaret ve fedakârlık” örneğidir. Sayıları çoğalırsa ülke daha çok kazanır.

Bu tür güzel oluşumları bıyık altında süzerek izleyenler elbette vardır; “acaba ne yapacaklar, neler yapacaklar veya bunlar ne kadar da saf, elin oğlu deveyi hamuduyla götürüyor, bunlar doğru iş ve doğru el oluşturma peşindeler” diyorlardır.

Kim ne derse desin, bu tür güzel oluşumların ve güzel insanların çabalarıyla istihza edenler çıkarsa çıksın veya buralar hakkında karanlık, adil olmayan raporlar düzenlerse düzenlesin bu ülkenin ve dünyanın bu güzel oluşumlara ihtiyacı var.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu bir gönül sesidir. Şiddetten ve terörden uzak, ülkeye, insanlığa ve dünyaya dair söyleyecek sözümüz var diye yola çıkmış insanların nefesidir.

Hayatın günümüz pratiğine gelelim. Şehrin ve ülkenin siyasetine, bürokrasisine dönelim.

Nice insan var ki; çıkarı ahiret tarlasından nasiplenmek olan yürüyüşleri anlamaz. Onlar için var olmak, bu dünyada, makamlarda ve reklam afişlerinde görünür olmaktır. Bazıları için hayat bir ikilemdir. Ama özelikle “ahiret tarlasını” gözlerine kestirip yürüyüşlerini ona göre ayarlayanlar için bir ikilem söz konusu olamaz, olmamalıdır.

Bazı insanlar var ki; kendi gözleri çıkar sarhoşluğuyla döndüğü için, buna ulaşamamanın hıncını, etrafa çatarak, güzel insanların çabalarını, kafalarındaki senaryoya oturtarak değerlendirir. Kraldan çok kralcıdırlar ama kafalarındaki senaryoya göre krala yakın gördükleri insanlara saldırırlar. Bir de bakarsınız, kralın yanında kendileri, suçladıkları başkalarıdır.

Bütün bunlara rağmen, karalamalara “selam” diyerek geçmek gerek diyen güzel insanlar, selam diyerek geçmekte ve insanlık yürüyüşlerini sürdürmektedir. Güzel olan budur. Buna istinaden her şey kötü değil diyoruz. Güzel olana kötü gözle bakanlar var ama her şey kötü değil. Doğru olana kendi eğri gözlükleriyle bakanlar var ama her şey kötü değil.

Her insan, bir an için, kendi hava sahasında yükselip kendi hayatına bakmalıdır. Başkalarına karşı böbürlenmek, kibir kuşanmak için değil, kendi yaşadıklarını tepeden görmek için yükselmeyi bilenlerden olmalılar. Bu bakış bir temizlenme bakışı olacaktır.

Bu şehrin insanları açısından bir şey daha…

Her insan güzel düşünebilir, güzel düşünürse güzel görür, güzel görürse ufku açılır ve umudu yükselir.

Ufku açılan insanlar güzel girişimleri takdir eder. Onlara dua eder. Onlardaki insanlık sevgisinin farkına varabilir.

Nice insan var ki; karanlıkta oturup, perdeleri sıkıca kapatıp, güneşe ulaşamamaktan şikâyet etmekte veya “güneş diye bir şey yok” demektedir. Oysa onlar görmemek için dirense de güneş var, aydınlık var. Onlar görmese de ülkede güzel şeyler oluyor. Her şey kötü değil.

Bir tek şey kalıyor.

İnadı bırakmak, güzel şeylere destek olmak, onlara çatmayı terk etmek…

Bir de…

Kralın yanında durup, onun sofrasında başköşeye otururken, başkalarını karalamaktan vazgeçmek…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 530
Bu Ay : 2098
Toplam : 2098

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom