Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Adımını Nasıl Atarsan Öyle Gidersin

 Hava soğuk, yollar kaygan, insanlar titreyerek yürüyor sokaklarda ve kafalara takılan bir şey var; acaba ayağımı nasıl atsam da kaymasam, düşmesem, sokaktakilere oyuncak olmasam?

Soru güzel, hava da kış şartları açısından olması gereken ayarda ama şu ayağın kayması ve düşme meselesi ciddi. Düştüğünüzde etrafınıza toplananlar dost olmayabilir. Siz dost ararsınız ama bulamayabilirsiniz.

Siz buna şöyle bir açılım yapın ve şöyle deyin; adımını nasıl atarsan öyle gidersin!

Daldın, nereye bastığını görmedin, ellerin cebinde ayağının altındaki sabun gibi kaydıracak buzu görmedin. Birde bakmışsın yerdesin, ya kalkıp yürüyorsun veya yardım bekliyorsun.

Yardımı zamanında almak lazım, sözü zamanında dikkate almak lazım gelir. Yere düşmüşsün, her tarafın kırılmış gibi ağrıyor, başına toplanmış insanlara “düşmeseydim de inecektim” diyecek noktada değilsiniz. Çünkü Hoca Nasreddin değilsiniz.

Etrafınıza toplanan kişilere gelince, onlar sizden düdük bekleyen çocuklar değil, zaten çarşıya da düdük almaya çıkmamıştınız. Siz “söz vererek” hizmete çıkmıştınız. Ayrıca milletin düdük çalacak, kaval üfleyecek mecali de kalmamış.

Bu arada kendi kendinize düşünüyorsunuz; ayakkabılarım kar-buz ayakkabısı, kaymam için neden yok. Üstelik ayağımı da sağlam attığımı sanıyorum… Hepsi doğrudur ama arkanızda size çelme takanı görmemiş olabilirsiniz.

Biri veya birileri size çelme takıyor, farkında olmuyorsunuz, ayağınız kayıyor ve düşüyorsunuz. Çevrenize toplanıp güya yardım etmek isteyenlerden biri size çelme takmış olabilir ama o hengâmede bunu düşünecek durumda değilsiniz.

Nice insan var; ayağı kayıp düşer. Düşmeden önce adımını hesaplamaz. Nereye bastığına bakmaz. Aynı yolu kimle yürüdüğüne dikkat etmez. Düşer ve kırıklarla yüz yüze gelir. O zaman düşünür. Oysa o an için iş işten geçmiştir. Buradaki düşünme, tefekkür o andan sonrası içindir.

Ülkeye ve Malatya’ya hizmet için yola çıkan insanların da buna dikkat etmesi gerekir. Aksi halde, başlarına toplanıp “vah, yazık, neresini kırmış acaba” diyenlerin bir kısmı samimiyetle yardım gönüllüsüdür ama bir kısmı “nasıl da düştü ama biz bundan ne hikâyeler çıkarırız” diyenlerdir. Düşmenizi bekleyip, oradan hikâyeler devşirmek isteyenlerin olabileceğini hesaplamak gerekir.

Diyelim ki bir göreve geldiniz, sürekli gözetleniyorsunuz ama umurunuzda değil, umursamadığınız insanlar çevrenize kimleri topladığınızdan hareketle hikâyeler yazmaya başlıyor. Henüz yolun başındasınız diyelim, yani yeni girmişsiniz hizmet yoluna, bakıyorsunuz telefonlar çalıyor; ağabey hakkında çıkan yazılara baktın mı? Yol gösteren, nasihat eden olduğu gibi sizi dolduruşa getirmek isteyenler de var. Hatta hangi adımda düşebileceğinizi hesaplayarak yazanlar var.

Gülüp geçiyorsunuz. Onlar yazsın, ben işimi bilirim diyorsunuz. Belki çok güvendiğiniz ağır ağabeyler var. Bu nedenle hakkınızda yazılanları önemsemiyor, umursamıyorsunuz. Fakat bir gerçek var; yazılanlar arasında ayağınızın altına itilen sabunları, basacağınız kaygan buz parçalarını işaret edenler bulunuyor.

Yani dikkat etmelisiniz. Zamanında karar vermeli, belgeli çalışmalı, ağır ağabeyler bahsini özel bir statüye almalı ve hizmet için yapılması gerekenleri zamanında yapmalısınız. Bir temsil kabiliyeti ve iş kapasiteniz oluşmalı. Yoksa geçmiş olsun der ve “zaten…” diye başlarlar söylenmeye, daha düne kadar “yazılanları boşver, işine bak” diyenler karşınıza geçip güler.

Birde kimsenin sizi ceviz ağacına çıkarmasına müsaade etmeyin. Çıkması kolay inmesi zor olur.

Bazen böyle kafa karıştıran yazılar yazmak ve okuyanların “acaba ne demek istedi” demelerini sağlamak gerekiyor.

Bence “adımını nasıl atarsan öyle gidersin” sözü önemli. Hepimiz için önemli.

Siyasetçi için önemli. Bürokrat için önemli. Seçilenler için önemli. Atananlar için önemli. Bir hizmet aşkı uğruna yola çıkanlar için önemli.

Bu sözü kimin söylediği önemli değil, sözün kendisi önemli.

Bu sözü kim üzerine alacak bilemeyiz. Falan üzerine alsın diye de yazamayız. Ulaşılması gereken sonuç önemlidir. O da bu sözü dikkate almaktır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 259
Bu Ay : 3703
Toplam : 3703

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom