Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Malatya Ulaşım Planı

 Malatya’nın ulaşım planı olarak, Konferans Salonunda toplandık. Ulaşım planı için bir şirketle anlaşılmış. Şirket yöneticisi beyefendi açıklamalarda bulundu.

“Çevre Yolu isteğiniz veya raylı sistem beklentiniz gereksiz” diyor, Malatya’nın ulaşım planı için çalışma yapan şirket… Önce mevcut durumu tespit etmek gerekir. Mevcut durum şu; “olanı iyi kullanamıyorsunuz. Şehir bir şerit halinde doğudan batıya uzanıyor ve Malatya bunu değerlendiremiyor.”

“Güney veya Kuzey çevre yolu, eğer o bölgelere cazip merkezler kaydırılırsa bir anlam ifade edebilir. Mesela Şire Pazarı, Buğday Pazarı gibi… Ayrıca çevrede oldukça fazla yerleşim var, oradan gelen araçlar için merkeze ulaşımı kolay olan garajlar seçilmeli. Mesela mevcut otogar çevresinde bir bölüm batı için ve eski afsal şantiyesi doğu için değerlendirilebilir.”

“Şu ana kadar açılan yolların hiçbiri birbirine paralel değil, tek yön kullanma sıkıntısı var ve tek yön uygulaması yeniden değerlendirilmeye tabi tutulmalı, işlevsel kılınmalı.”

“Şehir içinde açılan alt ve üst geçitler yanlış kurgulanmış, alt geçitten çıkan araçların önüne bir anda yayalar çıkabiliyor. Tehlike arz ediyor.”

“Şehir merkezi yeniden tarif edilmeli, sınırları çizilmeli, ulaşım toplu taşıma araçlarıyla olmalı. Mevcut çevre yolunun belli yerlerine az kapasiteli katlı otoparklar yapılarak, otomobillerin merkeze akını durdurulmalı.”

İlginç bir ifade dikkatimi çekti; “Karayolları bir çevre yolu düzenlemesi yapmış ve transit ulaşım ciddi bir yatırım gerçekleştirmiş. Malatya şehir içi ulaşımında saatlik 1100 civarında araç trafiği oradan işliyor ama asıl yük, 22000’lik araç trafiği bu yolun kenarlarında dar şeritte akıyor.”

Böylece uzayıp gidiyor.

“İki buçuk aydır çalışıyoruz ve iki buçuk ay daha sürebilir. Uygulama için projenin tamamlanmasını fazla beklemeye gerek yok. Hemen de yapılabilecek işler var. Mesela minibüslerin otobüse dönüşümü hemen başlatılabilir. Şehirde tehlike arz edecek şekilde, yerleştirilen ticari taksi durakları iyileştirilebilir.”

Her şeyden önce ciddi bir emek verilmiş bir çalışma olarak gördüm. Malatya’ya dışarıdan bakmak bu açıdan iyi bir tercih diye düşünüyorum. Kaldı ki sahalarında iyi bir tecrübeleri olan bir şirket olduklarını ifade ettiler.

Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR beyefendiyi böyle bir çalışma yaptırdığı için tebrik ediyorum. Olması gereken hususlardan biri bu, yani hizmet satın almayı bilmek ve iyi bir seçim yapmak.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

Ulaşım sorunu bugüne kadar gelen ciddi bir yara ve yarına aynı şekilde bırakılmamalıdır. Zira gün geçtikçe, yanlış imar planlarıyla iyice kangren hale gelecektir. Şehrin uzuvlarını koparıp atmak mümkün olmadığından, iyileştirme çabalarını hızlandırmak gerekiyor.

Çevre yolu, raylı sistem gibi, sonranın işi yatırımlar, belki kimi fizibilite çalışmalarıyla sürdürülmeli ama asıl yatırım mevcut hali iyileştirmeye ayrılmalı. İşi alan şirket, bu tercihin şehrin kaynakları açısından daha verimli olacağını düşünüyor. Daha az parayla daha çok iş yapılabilir.

Bu bakışı eleştirenler elbette olacaktır. Nitekim toplantı sırasında karşı görüş bildiren arkadaşlar da oldu.

Şöyle bir şey mümkün mü bilmiyorum; hemen bir komisyon oluşturulmalı ve bu komisyon, işi alan şirketle sürekli görüşme halinde çalışmalı ama bu komisyon yalnızca belediye içerisinden oluşmamalı. Komisyonun işlevsel olması için tipik “hantal bürokrasi” yapısından uzak olmalıdır.

Böyle bir komisyonun gerekliliği üzerinde konuşurken, çeşitli sivil toplum yapılarından katılımlarla gerçekleşen, dün katıldığımız toplantı örnek gösterilerek, kurulduğu da söylenebilir. Eğer bu toplantıyla hedeflenen böyle bir komisyonun oluşturulmasıysa bunun üzerine de konuşulabilir.

Böyle bir komisyon işlevsel hale gelirse, zaten ulaşım için çalışan bir şirket var, bu çalışmalarla birlikte, şehrin kaynaklarının boşa harcanması önlenebilir. Bir yıl veya iki yıl sonra, bir dönem sonra da olabilir; bu yanlış olmuş sökelim denilecek çalışmaların önü alınmış olur.

Bu arada belediye içinde, gelebilecek raporlardan Belediye Başkanının hemen haberdar olacağı bir sistem üzerinde de çalışılmalıdır. Zira bugüne kadar, trafikle ilgili dosya çalışması yapıp götürdükleri halde, kendilerine herhangi bir haber verilmediğini söyleyen ve dosyanın verildiği yerden kaybolduğunu iddia eden arkadaşlarımız var. Çalışmalarla ilgili geri dönüt alınamıyorsa, hiçbir karşılık beklemeden doysa çalışması yapan, rapor hazırlayan insanlar bir daha neden öyle bir çalışma yapsın ki…

Bu son ifadem özellikle önceki dönemlerle ilgilidir. Ancak yakınan arkadaşımın, bu dönemde de aynı şey olacak, niye yeniden bir rapor hazırlayayım ki, dediğini aktarmış olayım. Demek ki, hizmet yapabilecek insanlar yıldırılıyor. Bu dönemden itibaren belediye hizmetlerinde, bilgiye ulaşmada, muhatabına ulaşıp görüş alış verişinde bulunmada bir fark olmalı, bir fark olduğu gösterilmeli. Böyle olmalı ki, sürdürülebilir bir hizmet akışı gerçekleşebilsin.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 611
Bu Ay : 1346
Toplam : 1346

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom