Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Türk Halkı Cahil mi

Genelkurmay eski başkanlarından İ.Hakkı Karadayı’ya ait olduğu söylenen bir ses kaseti daha piyasaya düştü. Kasetteki sesin kime ait olduğu önemli olmakla birlikte, söyledikleri daha önemli olduğundan, biz ondan bahsederken kasetteki ses diyelim.
Kasetteki ses “Türk halkı cahil” diyor, bu konuşmayı cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yapıyor, yani cumhurbaşkanını seçme işi bu cahil halka bırakılamaz kararını vermiş olarak konuşuyor.
Kasetteki ses, kendisini bu topraklarda yaşayan halktan ayırıyor tabi. O ses nasıl bir performans ve süreçten sonra cahillikten kurtulmuş, hangi sosyolojik araştırmalara göre halkı bütünüyle cahillik safına itiyor belli değil.
Demokrasiyi hazmetmek konusunda bir cahillikten bahsedilecekse, kimlerin nasıl bir hazımsızlık sergiledikleri, kimlerin “darbe davetiyeleri” hazırladığı ortada…
Tabi önce kelimenin kökenine inmek gerekiyor. Cehalet ifadesi aslında neyi anlatıyor, ona bakmak lazım…
Cahil kelimesi bilgisizliğe dair kullanıldığı gibi, toyluk anlamına ayrıca kör inadı bilgiye tercih eden anlamına da kullanılır. Özellikle İslâm tarihinde kör inadı bilgiye tercih edenler için kullanılmış bu doğrultuda, bilgi sıkıntısı olmayan adı Hişam el-Muğira veya Ebu’l Hakem olan şahsa “Ebu Cehil” yani cahilliğin babası ismi verilmiştir. Bugün Ebu Cehil’i asıl adıyla kimse hatırlamaz fakat Ebu Cehil deyince herkes gerçeğe karşı inatla direnen adamı hatırlar. Öne çıkan özelliklerinden birisi kör inadın yanı sıra düşmanlığının şiddetidir.
Bu örnekten yola çıkarsak cahilliğin felsefi açıklamasında, kör inat, düşmanlıkta haddi aşmak gibi yönler belirginleşmektedir.
Halk arasında cahillik söylemi daha çok toyluğa, tecrübesizliğe yöneliktir. Bilgiyi henüz özümseyememiş, tecrübesiz, hata yapma riski fazla olan yaşı genç kişiler için, özellikle yaptıkları bir hata sonrasında “bir cahillik yapmış” denir.
Eğer cahillik bilinçlenmenin karşıtı olarak kullanılıyorsa, bugün giderek yerleşen, oran olarak artan bir bilincin olduğu açıktır. Bu demokrasi konusunda da böyledir, konulara getirilen halk arasındaki yorumlarda da ortaya çıkmaktadır.
Tekrar kör inat, düşmanlık histerisi gibi noktalara dönersek…
Bugün cehaletle asıl özdeşleşen kelimeler bunlardır.
Gerçeği öğrenmeye eğilmek yerine, düşmanlık duygularıyla hareket etmek cahilliğin değişmeyen yüzü olarak karşımızdadır. Bu konuda Sokratesin şu sözüne dikkat çekmek gerekir; cahil insan kendi kendinin bile düşmanıdır; başkasına dost olması nasıl beklenir.
Voltaire; büyük cinayetler ancak büyük cahiller tarafından işlenmiştir demektedir.
Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol der Mevlana… Zira onunla tartıştığında o sana bilgi sunmaz, hakaret sunar. Sen latife yaparsın, dilini seni ısırmak için kullanır. Bu noktada Hz. Ali’nin “ cahille latife yapma” dediği rivayeti vardır.
Hz Osman’a dayandırılan edilen tespit “Cehalet öyle binektir ki, üzerine binen zelil olur, arkadaşlık yapan yolunu kaybeder” şeklindedir.
Bütün bu ifadeler cahillerin dikkat edilmesi gereken özelliklerinden öne çıkanları anlatır. Ve elbette cehaletle mücadele öne almamız gereken asıl mücadeledir. Meydanı cahillere bırakmak ülkeye ve insana yapılabilecek en büyük kötülük olacaktır.
Gelelim “Türk halkı cahildir” ifadesine…
Bir halkın içinden âlimler, bilginler, filozoflar, akil insanlar çıkacağı gibi cahiller de çıkar. Bu durum tarihin her dönemi için geçerlidir. Bilinmelidir ki; bir halkı bütünüyle cahillikle itham etmek en şedid cahilliktir.
Bir halkı aşağılamak ancak cehaletle izah edilebilir bir durumdur. Bu ruh halini başka türlü izah etmek mümkün değildir.
Son sözü Sadi-i Şirazi’ye bırakalım: Bilgisiz bir kimse, savaş davuluna benzer, sesi çok, içi boştur!
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom