Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Bu Derdin Dermanı Derdin İçinde

Uzaklarda aramayın derdinizin çaresini. Çare sizinle aynı mekânda, aynı havayı soluyor.
Parsayı toplamak düşüncesi derdin kendisi ve bundan vazgeçmek dermandır.
Bir gün “falanı duydun mu” diye başlayan haberler alırız. Duyan duyacağını duymuştur ve belki üstüne eklenen daha başka eklentilerle haberi size aktarmaktadır.
Mesela ne olmuştur?
Size haberi aktaran “iş” demiştir. Siz boynunuzu bükmüşsünüzdür.
“O kadar çevren var, her yere harıl harıl eleman alınıyor, sana geliyorum, sordum işe alım yok dediniz. Oysa ne elemanlar alınıyor…”
Durup muhatabınızın gözlerinin içine bakıyorsunuz, vereceğiniz cevap yok. Belki sizi anlasın diye “sevenimiz çok ama bizi uzaktan seviyorlar, demek ki bizden daha çok sevdikleri var ki, onları da yakınlarına alıp besliyorlar” demek durumunda kalıyorsunuz.
Muhatabınız sizi süzüyor, çevrenizde size görünürde verilen değeri kafasında bir yerlere oturtmaya çalışıyor ve kalkıp gidiyor.
Belki içinden, “sen külahıma anlat, iş görmek istemiyorsun mazeret üretip beni inandırmaya çalışıyorsun, yutar mıyım” diye söylenerek kapıdan çıkıyor.
Ne diyeceksiniz, ne diyebilirsiniz?
Haliyle belki de o anda duyduğunuz bir türkünün sözlerini mırıldanıyorsunuz: “Bu derdin dermanı derdin içinde, ateşe ne diyem küle ne diyem.”
Ateş muhatabından sana aksedendir, kül bu ateşin, o kalkıp giderken bıraktığı izdir. Ateşi yakan o değildir belki de, ateşi birileri yakıp vermiştir ona, o da kendisiyle birlikte sizi de tutuşturmak istemiştir.
Nice sözler dolaşmıştır. Duymuş, dolmuş ve size gelmiştir.
Arif olan anlar.
Sorun arif diye bilinenlerin irfan sorunu… Yani bu derdin dermanı yine derdin içinde.
Türkülerin diliyle meseleye el atmışken, bir diğeriyle devam edelim. Devam edelim ki kimse bizi avcı sanmasın. Avcı sanıp da vurulan Turnayı bizden bilmesin.
Şöyle diyor bir türküde: “ Açtım perdeyi, durnamı gördüm/ Dost yüzünden artar efkârım, derdim/ Yarenler aşkına bir selam verdim/ Durna ben mahkûmum, avcı değilim.”
İsterdim ki beni avcı sanan kardeşime farklı şeyler söyleyeyim ama avcı değilim.
Ne avcıyım ne de bugüne kadar ava çıktım.
Ben düşündüm ve yazdım. Okuyanlar oldu, soranlar oldu, eleştirenler oldu, tebrik edenler oldu.
Hiçbir düşünsel gayretimi makama veya paraya çevirmenin derdine düşmedim.
Az-çok bir gelirim varsa, neden hiç geliri olmayanın yolunu keseyim diye düşündüm. Meğer öyle değilmiş. Fırsatı yakalayan, “gelirime gelir katsam ne olur” diyerek yapacağını yapıyormuş. Bunu duymuş muhatabım, kalkıp bana gelmiş. Belki de rüyasında durnayı vururken görmüş beni.
Durnayı gözünden vuranları araştırmış, gelip yakınma ihtiyacı hissetmiş. Ola ki, çare olurum diye düşünmüş.
Derdimin dermanı derdin içinde zaten. Elime fırsat geçmişken neden durnayı vurmayacakmışım diye düşünenler var.
Eline fırsat geçmişken, çocuğunu, kızını, gelinini ve diğer yakınlarını, durnayı gözünden vurarak ihya etmek isteyenler ve bunu gerçekleştiren var diye, düşüncemizden vazgeçecek değiliz.
Aşık Veysel’in “dava insanlık davası” diye yürekten söylediği şey, derdin dermanı aslında. Başka yerde aramamak gerekir.
Ben bu satırları yazarken kaç saat geçti bilmiyorum. Zaman akıp gitti. Anlatmak istediğim çok şey vardı belki de lakin yüzüme bakıp çare uman muhatabımın bakışları yüreğime işledi, kaldı.
Belki yine türkülerin diliyle konuşmak gerekecek, belki sözü duymayanlar sazı dinler olacak, belki saz da işe yaramayacak. Fakat zamanı gelince mutlaka dosta mektup yazmak gerek, kapıları aşındırıp muhatap bulamayanların sesini ulaştırmak gerek…
Öyle diyor bir türküde “ Dosta mektup yazma vakti gelince/ Yazar postalarım kısmet olunca/ Mektubumun mahiyetin bilince/ Kul yanmazsa ben yanarım Sultanım.”
Eğer dost dediğim dostsa gerçek, arif olup sözlerimi anlar. Yüreği yangın yeri olup yananları anlar. Derdin dermanının dertte saklı olduğunu görür. Önce derdi anlar sonra dermanı…
Ve muhatabım beni anlar; avcı olmadığımı, durnayı benim vurmadığımı…
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 955
Bu Ay : 1578
Toplam : 1578

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom