Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Nevruz Kimin

Anlamı yeni gün; nev (yeni) ve ruz (gün)… Baharın ilk günüdür. Genel olarak 21 Mart tarihi nevruz kabul edilmiştir.
Bugün takvimler açısından gece ve gündüzün eşitlendiği gündür.
Kimi yerlerde bu gün Nuh peygamberin tufandan sonra yere ayak bastığı gündür.
Nevruz için Türk, Kürt, Farısi bütün kavimlerin tarihten gelen bir kutlaması vardır. Kürtlerde nevruz Demirci Kawa efsanesi ile izah edilir.
Farslarda kral Cemşit dönemine dayanır.
Türk tarihinde Celali takviminde 21 Mart baharın başlangıcı ve yeni yılın başlangıcıdır. Divan-ı Lügati’t-Türk’te ilkbaharın gelişidir. Selçuklu ve Osmanlı’da Nevruzun milli bayram olarak kutlandığı söylenir.
Ergenekon’la kurtuluş günü Türklerin nevruz günü olarak kutladığı tarihi kayıtlarda yer alır. Ergenekon efsanesine göre 400-450 yıl esaret altında, bir vadide tutsaklığı yaşayan Türkler demiri eriterek kurtulur. Kahraman bir demircidir.
Zerdüşt ve Yezidilerde 21 Mart bayram olarak kabul edilir. Tarihte nevruzu bayram olarak Zerdüşt’ün ilan ettiği yazılır.
Kürt tarihinde ana kahraman “Demirci Kawa” dır. Kawa Ninova’lıdır.
O tarihte Asur Kralı Dehak bütün yöre halkının başına bela olmuştur. Zulmü ve katliamı saraydan bütün coğrafyaya taşımış biridir. Yaralıdır ve yarasına merhem olsun diye hergün bir Kürt genci öldürülmekte, beyni yaraya sürülmektedir. Kawa önderliğinde Dehak’a isyan edilir. Dehak Kawa tarafından öldürülür, halk dağlara tepelere tırmanır, ateşler yakar, isyan bütün bölgeye yayılır ve bölge insanı Dehak’tan kurtulur. Esaret, zulüm biter. Kawa’nın o gün giydiği elbisede, sarı, kırmızı ve yeşil renkler bulunmaktadır.
Verilen tarihi bilgiler, anlatılan efsaneler benzeşmektedir.
Nevruzun içinde bulunduğumuz coğrafyanın tamamını ilgilendirdiği, Türk, Kürt, Farısi bütün bölge insanı tarafından böyle bir günün dikkate alındığı ortadadır.
Tabi herkes kendi efsanesine inanır. Veya aslında kimi tarihi gerçekler, zamanla efsaneleşerek olağanüstü bir hal kazanmıştır.
Ana tema özgürlüktür. Özgürlük için kullanılan araçlar zulme isyan, isyanın yönlendirilmesinde öncü olan Demirci kimliğidir. Yani zanaattır, teknolojidir, silahtır, güçtür, gücün tek elde toplanması ve tek elden yönetilerek zulmün bitirilmiş olmasıdır.
İnsanın özgürlüğüne olan düşkünlüğü Nevruz’a damgasını vurmaktadır.
İnsanın zulmü kabullenemeyeceği, zalimin ebediyen payidar olamayacağı anlatılmaktadır.
Nuh peygamberin yere ayak basması da bir kurtuluştur. Zira uzun bir tufan zamanı ve karadan uzun süre ayrı kalmış olmak hali söz konusudur. Dalgaların korkulu çarpışı bitip insan karaya ayak basınca sevinmiştir. Ve kimi yerlerde bu yere ayak basma Nevruz yani yeni gündür.
Hepsinde tarih 21 Martı gösterir.
Aslında diğer yönüyle Nevruz dirilişi ifade eder.
Zira baharın başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bahar, tabiatın dirilişidir. Sarı, kırmızı ve yeşil renklerin tabiata egemen olmasıdır. Tabiatın renklenmesidir.
Nevruz’un diriliş, zulümden-esaretten kurtuluş günü olmasının ve baharın başlangıcı kabul edilmesinin haricinde bir anlamı aranmamalıdır.
Anlaşılan o ki Nevruz bir büyük coğrafyada yaşayan insanların, kurtuluş ve dirilişe dair efsaneleşmiş çıkışlarıdır.

Zerdüşt veya Yezidilerin, sonradan Bahaîlerin bu güne bir “dini bayram” kisvesi giydirmeleri tarihi sürecin farklı bir okunuşu olsa gerekir. Yani dini bir bayram kabul etme meselesi, zamanla birilerinin kendi inanç grupları için değerlendirmesidir.
Diğer taraftan bir işin hangi amaçla yapıldığı önemlidir diye düşünüyorum. Niyet neyse sonuç bu niyete göre ortaya çıkar. Bu günü kendi inanç sahaları içinde bir bayram olarak kutlayanlar öyle kutlamış olur. Bu günü bir diriliş, esaretten-zulümden kurtuluş günü, baharın başlangıcı-şenlenmesi günü olarak kutlayanlar öyle kutlamış olur.
Diriliş, kurtuluş, bahara kavuşma günü üzerinde kavga edilmez. Zira o zaman adı, kurtuluşu kutlama değil, paylaşamama olur. Hele bugünü bir yakıcılığa dönüştürme, kavga sahasına çekme yeniden esaret ve kuşatılma gününe dönüş olur.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 240
Bu Ay : 16376
Toplam : 16376

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom