Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Yolun Duaya Medar Olsun

Lokman oğluna öğütler vermişti…
“Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret (iyilikten yana ol, neyin iyilik olduğunu kafana göre değil iyiliğin membaına göre bil, uygula, anlat) kötülükten sakın, vazgeç, vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret (hemen celallenme, sağa-sola saldırma, işi sekinetle karşıla ve sekinetle çöz). Doğrusu bunlar, azmedilmeye değer işlerdir.”
Öğüt devam eder…
“Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez.”
Öğüt alan kendine iyilik yapmış olur.
Şeyh Edebali Osman Beye nasihat eder “Ananı ve atanı say! Bil ki bereket, büyüklerle beraberdir. Bu dünyada inancını kaybedersen, yeşilken çorak olur, çöllere dönersin.
Açık sözlü ol! Her sözü üstüne alma!”
Ve bir başkası öğüdün kapısını açar…
“Dost nedir iyi bil, düşman kimdir iyi tanı. Kendi benliğin sana dostta olur düşmanda. Benliğine sızanlar olur, seni sana karşı kullanırlar. Seni dostlarından ayırırlar. Unutma ki şeytan insana gülerek yaklaşır, aldatır, cennete giden yoldan uzaklaştırır.
Kendine nasihat etmeyi öğren. Nasihatin hakka samimi teslimiyet olduğunu unutma.
İyi düşün; elbiselerin nasıl yırtık ve söküğü varsa ve sen onları nasıl iğne-iplikle yama yapıp, onarıyorsan, nefsinde sökükleri-yırtıkları olur onları samimi teslimiyet dikişiyle dikip onarmalısın.
Nefsin yırtıklarını onarmana mani olmak isteyenler çıkar, onlara aldırma, itaat etme.”
Ey nefsim, ey kardeşim!
Mümin olmak, kardeşlik gömleğini giymek aynı nefis gibi bir olmaktır, öyle tefekkür edebilmektir.
Tefekkür aynada önce kendini görmektir. Kendini seyredip kendi söküklerini fark etmendir. Kardeşinin söküklerini görüp onları diline dolaman, onları diline malzeme yapman sana kazandırmaz, kaybettirir.
Bilmelisin ki, sen kötü şeyler düşünüp dururken bile, bir yerlerde elini ilahi divana açıp, aynı zamanda sana da dua eden kardeşlerin vardır. Nefsin seni galeyana getirip, öfkeni akıl sandıkça kaybedersin.
Mevlana akılla öfkeyi şöyle kıyaslar; akıl yaratıldı, iman ve hayâ yanına gelip oturdu. Öfke kabullenemedi aklı ve aklı yerinden etmenin yollarını aradı. Sonunda bir çözüm buldular; akıl yerinde oldukça öfke oraya gelemeyecek, öfke yerleşirse akıl orda olmayacaktı. Öfke gelince iman ve hayâda aklı takip edecek ve öfkeyi yalnız başına bırakacaktı.
Bunu iyi düşün; öfkenle karar verdiğinde bu karar ne aklın, ne imanın, ne de hayânın onayladığı bir karardır.
Bu söylenenleri elinin tersiyle itebilirsin.
Öfkenin işaret ettiği dostlara yamanabilirsin. Bilmelisin ki öfke şeytandandır ve şeytan dostlarını ancak ateşe çağırır.
Bazen gözün görmez, aklın işlemez olur. Seni bu noktaya tefekkür ve sekinetten o an için ayrılan halin getirmiştir. İşte o an yanına bir takım gölgeler yaklaşır. Sırtını sıvazlarlar. Dostlarını satmanı isterler. Karşılığında sana tebessüm edeceklerdir. Sen ağasın, sen paşasın, kıymetini bilmemişler, biz senin kıymetini biliriz gel diyeceklerdir.
Aldanmak veya siz yolunuza ben yolum demek elinde.
Onların senden isteği ise gerçekten sana dost olanlardan ayrılman, sana gerçekten dost olacaklara dönüp; siz yolunuza ben yoluma demendir.
Demek elinde, dememek elinde…
Onların dediğine uyarsan kendini kaybedeceksin. Kendini kaybedersen gölgeler alıp seni götürecek. Götürdükleri yer sana hiçbir şey kazandırmayacak.
Kimi gölgeler; başına ne geldiyse falanlar yüzünden diyecek. Sen zaten kendini kaybettiğin için, onları dinleyeceksin. Öfkene mağlup olduğun için onunla karar vereceksin.
Ve yanlış adımların birbirini izleyecek.
Onlarca yanlış, bir tek doğru etmeyeceğinden doğruların dostluğunu yitireceksin. Yüzünü nereye çevirirsen çevir, iyiliği bulamayacaksın.
İyiliği bulacağın yer belli. Ama önce kendine gelmen gerekiyor.
Bir de “ben her şeyi biliyorum, her şeye muktedirim, istediğimi, istediğim kişiye söylerim, yaparım” deme. Kaybedersin. Kaybetmenin sonu uçurumdur. Ve uçuruma doğru hızla yuvarlanırken bile, sana el uzatacak olan kitabın sana tarif ettiği dostlarındır. Yani öfkenle yüz çevirdiğin dostların.
Dostluğu başka yerde arama ki, yolun duaya medar olsun!

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 276
Bu Ay : 3720
Toplam : 3720

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom