Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Soğuklar Göz Kırptı

Kaç gündür soğuklar varlığını belli etti. Serinlemeye duyulan ihtiyaç artık ısınmaya yönelecek. Vatandaşı serinleme derdi değil ısınma derdi koşturacak, düşündürecek. Bir yandan kışlık giyecek, kışlık yiyecek, bir yandan da odun-kömür derdi, doğalgaza, kalorifere ayrılacak para derdi…
Şimdiden sabahları ve akşama yönelirken gün, ince elbiselerin vaktinin dolduğunu haber veriyor. Daha kalın giyecekler istiyor bedenler.
Sosyal Devlet örnekliğiyle dağıtılacak odun ve kömür bir noktaya kadar vatandaşa nefes aldırır ama sosyal toplum örnekliğiyle, sivil toplum örgütlerine, belediyelere de önemli görevler düşüyor.
Sosyal Devlet ne kadar önemliyse, vatandaşın kendisini düşündüğü kadar komşusunu düşünmesi de önemli. Hiç yardım alamayan dururken, bana biraz daha gelsin anlayışını da yenmek gerekiyor.
İhtiyaç sahipleri belirlenirken, evi barkı düzgün olmayanlar düşünüldüğü kadar, şu ekonomik krizde işini kaybetmiş ama evi-barkı dış görünüş itibariyle düzgün olan insanları da düşünmek gerekiyor.
İhtiyaç sahibi olup bunu dile getiremeyenler, buna alışmadıkları için kara kara düşünenler var. Bu kesim hallerinin anlaşılmasını gözler. Daha önceki muhtaç olmayan aile görüntüsünün üzerine, kendisi bir şeyler ekleyemez, söyleyemez bekler.
Sokaklar şimdiden arşınlanmalı yetkililer tarafından. Soğuklar, dondurucu etkisini göstermeden bir “il muhtaçlar birimi” oluşup/oluşturulup göreve başlamalı. Sokak çocukları, sokaklarda yaşamak zorunda olan kimsesizler belirlenmeli.
Parklarda yatmak, sabahlamak zorunda kalanların işi bu mevsimden itibaren zorlaşıyor. Gece ısısının Malatya’da sekiz derecelere düştüğü günlerdeyiz. Bu düşüş giderek artacak.
Yıllar önce haberlerde bir şehrin orta yerinde, herkesin gözlerinin görebileceği noktada, üstelik devleti temsil eden makamların bütünüyle vakıf olacağı bir mahalde, soğuktan donan insan haberleri geçmişti. O gün utancım zirveye çıkmıştı. O şartlarda yazdığım şiirin bir bölümünü bu yazıda sizlerle paylaşmak istiyorum.
Geceydi…
Buzdan elbiseler giymiş,
Yollarına kar sergiler serilmiş,
Kışın davet ettiği bir ayaz,
Yüreklerin donduğu ülkede
Bedenler hiçliklere
Ve bir beden karanlık soğuğa sarılmış…

Bir Şubat günüydü
Soğuk ve sessiz
Feryat edecekti
Kaldı nefessiz.

Hayal etmiş değildik
Böyle geceleri…
Yazdı…
Sıcaktan bunalmış soyunuyordu insanlar.
Yoktu donan karanlıklar.
Uzaktı…
Bir bültenlik ömür izledik sonra.

Bir Şubat günüydü
Soğuk ve sessiz
Feryat edecekti
Kaldı nefessiz.
Malatya’mızda böyle bir durumla karşılaşmadık şimdiye kadar. Fakat şimdiye kadar böyle bir trajedi yaşanmadı diye, bundan sonra yaşanmayacak diyemeyiz.
Dilerim, soğuklar hiç kimseyi nefessiz bırakmaz. Dilerim hiç kimse soğuklara sarılarak uyumak zorunda kalmaz.
Bu bize bağlı. Bu şehri yönetenlerin duyarlılığına bağlı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 176
Bu Ay : 1744
Toplam : 1744

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom