Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Biz Olabilmek

 

Hayattaki en önemli, önemli olduğu kadar zor adımlardan biri “biz olabilmek” adımıdır. Bu insan hayatının, kendini aşmış nefs aşamasıdır. Kendisini aşamayan nefs sahipleri, bir başarıya ulaştılar mı “ben yaptım” derken, başlarına gelen bir olumsuzluk karşısında izah edemeyecekleri bir şaşkınlık yaşarlar.
Biz olabilmek bu açıdan önemlidir, böylece sorunun kendisini tanımlamak, sorunun çözümünü tanımlayıp, geçilecek aşamaları, atılacak adımları paylaşmak gibi bir erdeme ulaşılır. Çoğu zaman, insana ancak çalıştığı vardır ifadesi tam anlaşılmaz. “Ama ben çalıştım” denir. Sen çalıştın evet lakin sana çalışmak için gerekli gücü veren olmasaydı çalışamazdın. Düşünceni fiile dönüştürme melekesini yaratan olmasaydı, netice alamazdın. Yani aslında hiçbir başarında yalnız değilsin ve özellikle başarı gibi görünen şeyleri paylaşmak gerekir.
Her insan şu şuuru yakalayabilmeli; ben tek başıma bir değerim ama birliktelik ruhu bu değeri görünür kılar. Bir işe yarar hale getirir. Şu unutulmamalı; bir sen vardır sende, senden içeri… Kendisinde kardeşinin aksine göremeyen, kendisiyle birlikte, aynı işe başka ellerinde uzandığını fehmetme güçlüğü çeken insan yeniden düşünmelidir.
Biz olabilmenin bir diğer getirisi, biz denilen camiada, ortak mefkûre doğrultusunda birlikte olunan insanların birbirlerinin kıymetini bilmesidir.
Birbirlerinin kıymetini bilmeyen, birinin ötekinin değerini basitleştirmeye çalıştığı, tecrübelerini hafife alabildiği duruşlar, hem kardeşlik ruhunu yakalayamaz, hem biz bilincine ulaşamaz. Orada “kalabalıların duruşu” vardır. Ruhu olmayan bir kaynaşma hali yaşanmaktadır.
Biz olmak, gerçekten kardeş olmaktır. Kardeş olmak ise, kardeşine ulaştığı değeri tanımaktır. Çok görmemektir. Bu anlamda, bütün yapılar, oluşumlar, gruplar, dernekler “Müminler ancak kardeştir” ayetinin ve takip eden ayetin tefsirini, açılımını yeniden okumalı, tefekkür etmeli ve ulaştıkları sınırları, çekinmeden paylaşabilmelidirler.
Biz olabilme şuurunun bir diğer getirisi toplumsal düzenin sağlanmasıdır. Aynı yolu paylaşan başkaları da var. Aynı işyerinde kimse yalnız değil ve hiçbir başarı tek kişiye bağlı olamaz.
Yolların şeritleri bulunmaktadır ve her şerit bir disiplini ifade eder. Sınırların ihlal edilmesini önler.
Araçlara tahsis edilen hız sınırlarının bile disiplin getiren bir anlamı bulunmaktadır.
Kendisinin sağlığını düşünmek nasıl bir erdemse, ötekinin sağlığını düşünmekte bu erdemin devamı ve olmazsa olmazıdır.
Vali veya Belediye Başkanı tek başına başarının adresi veya merkez üssü değildir. Başarının merkez üssü ekip ruhudur ve bu da “biz olma şuuruyla” yakalanabilir.
Kendisinin statü atlamak hırsıyla donanan ve hayatı, başarıyı, başarısızlığı paylaşmaya hazır olmayan hiçbir çalışan, memur, bürokrat “biz olma ruhunu” elde edemez.
Nimeti kendisine saklayan kişi sürdürülebilir bir başarıya imza atamaz. Mesela birileri çok iyi bir usta, mühendis, öğretmen, bürokrat veya doktor olabilir ama kendisiyle aynı özellikleri ileriye taşıyabilecek yol arkadaşlarını yetiştirmezse, başarısı akim kalır. Hatta bulunduğu kuruma kötülük yapmış olur.
Nimetleri adalet, hukuk ve ahlak sınırları içinde paylaşmak yerine, tarafgirlik sınırları içinde paylaşma yoluna gidenler olursa, bunlar da “biz olmayı” anlayamayan kişiler olarak anılır. Hırsızlık yaparak paylaşmak “biz olmak” değildir zira bu hal birilerinden çalmaktır. Hukuku kendisine yontarak bir yerlere gelmek başarıyı paylaşmak değildir zira bu durum da hakları gasp ederek zimmete geçirmektir.
Belki bu konu daha fazla derinleştirilebilir. Yaşadığımız toplumun buna ihtiyacı da bulunmaktadır.
Tek yıldızla gecenin bir anlamı olmaz. Hiç kimse tek başına gündüzün güneşi olamaz. Ve hiç kimse yıldızları ya da güneşi kendi uhdesine alamaz. Buna yeltenenler, zamanla yalnızlaştıklarını, alay konusu olmaya başladıklarını görürler.
Bir yazıyı yazarken dahi insan, ulaştığı doğruları paylaşma gerçeğini yaşamış olur. “Ben bunları fark ettim, bende kalmalı” diyen zamanla hem unutur, hem unutulur. Yazdığı için paylaşır, paylaştığı için fikirler kalıcı hale gelir.


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 203
Bu Ay : 3760
Toplam : 3760

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom