Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Afet Adres Sormaz

Afetlere yabancı değiliz. Daha önce depremler yaşadık, sel felaketlerine şahit olduk. Öyle sahneler yaşandı ki… Sel yalnızca otomobilleri değil iş makinelerini sürükleyip götürdü. Bütün bunlar olurken, şu anda da aynı ilde belediye başkanı seçilen zat “amansız yakalandık” dedi felaket sonrasında…
Evet, tedbirli davranmak gerekir. İşi önemsemek gerekir. İnsan hayatının ucuz olmadığını bilmek ve ucuzlatmamak gerekir.
Bütün bunlarla birlikte, afet sağlam sanılan yapıları da vurup götürür. Bunu da bilmek gerekir.
Küresel ısınma ve yağışların tarz değiştireceğinden epeydir bahsediliyordu. Meteoroloji ve belediyeler sözlü uyarılarını yaptılar. Buna rağmen olanlar oldu ve İstanbul’da sel canları sürükleyip götürdü, araçları alıp denize topladı.
Yaşananlar karşısında…
İmar yanlışları ile bazı şeyleri izah edebiliriz.
Basın olarak haberleri bir rayting malzemesi kılabiliriz.
Veya adam gibi haber yapıp, afetlerin ne zaman kimi vuracağı belli olmaz diyerek, kimi güzelliklere çağrı yapabiliriz.
Hükümet adına yapılan açıklamalarda, mal kayıplarının karşılanacağı, can kayıplarına karşılık vefat edenlerin yakınlarına ödeme yapılacağı söylendi. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı afet için Cuma uyarısı yaparak, herkesi dikkatli olmaya çağırdı.
Toplu ölüm bir Panelvan tipi araçta yaşandı. Açılmayan kapılar aracı işçilerin mezarı yaptı. Bu bir ihmal olarak değerlendirilebilir. Çalışanlara özen göstermeyen bir anlayışa örnek olarak verilebilir.
Neticede olanlar ortada…
Ölenler ve kayıplar…
Tedbir zafiyeti…
Allah daha beterinden korusun…
Yapılacaklara bakalım…
Biliyoruz ki, afet tedbirleri de alıp sürükler, götürür, işe yaramaz hale getirebilir. Bu böyle diye tedbirsizlik mazeret olmaz.
Hiç afet görmemiş bir şehirde yaşadığımızı düşünelim. Belki İstanbul’dakine benzer bir afetin uzak kabul edildiği bir şehir olsun bu…
Ne yapalım, afet gelirse boynumuz kıldan ince demekle kurtulmak mümkün mü? Elbette hayır!
Bakın çoğu şehirde, alt yapı projesiz, rasgele çalışmalarla sürüyor. Yağmur drenaj hattı kaç şehirde var, merak ediyorum. Mesele Malatya’mızda yağmur drenaj hattı var mı, varsa şehrin ne kadar bölgesinde var ve sağlıklı çalışabilecek durumda?
Ülkemizde ne kadar şehir “tarım arazilerini” betonlaşmaya kaptırmamış durumda? Hangi şehirler dere yataklarını imar planından çıkarmıştır?
Kayısı bahçeleri sırayla yerini betonarmeye kaptırıyor. Verimli tarım alanlarında betonarme binalar yükseliyor. Şehir kendi beslenme alanlarını yutarak büyüyor.
Allah afet veriyor ama akılda vermiş. Geçmişimizde çimento oranı yetersiz, demir dizaynı projesiz binalar yükseldi. Çeşitli seçim ortamlarında, projesiz binalar, hesapsız olarak kat yükseltti.
Geçmiş gün, Ticaret ve Sanayi Odasında Meclis üyesi olarak görev yaptığım bir dönem, bazı mahallelerde projesiz yükselen binalardan, onların yarınlara taşıyacağı tehlikelerden bahsettiğimde, orada bulunan bir başka üye “proje yapamayacaksınız diye konuşuyorsun” demişti.
Gülmekle ağlamak arasında, sessizliğe bürünmüştüm.
Kolon-kiriş hesabı bulunmayan, temeli rasgele toprağa oturtulan binalar afetin kendisi olduğu halde ve ben bunları hatırlattığımda, destek olması gereken arkadaşım, meseleyi “para kazanmak için proje yapmaya” tıkamıştı.
Ben neden gündeme getirmiştim?
O gün seçime hazırlanan belediye başkanına gidilip durumun vahameti anlatılsın diye…
Elbette anlatılmadı.
Kim bilir kaç şehirde, nice vahim durumlar, konuşması gerekenler tarafından gündeme getirilmedi, baskı unsuru olması gerekenler susup beklediler…
Dilerim hep birlikte şehirleşiriz.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 722
Bu Ay : 3206
Toplam : 3206

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom