Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Malatya'da Kirli Siyaset


İnsan siyasete niçin heves salıp girer?
İşin aslı hizmet üretmek içindir.
Fakat mesele mecrasından çıkarıldığı için yaklaşımlar farklı olmaktadır.
Kimi der ki; siyaset kirletilen bir alandır, birileri bu kirli alandan nemalanmak için siyasete atılır.
Kimi der ki; her etnik, kültürel veya sosyal grup kendi çıkar alanına hizmet etmek için siyasete atılır.
Kimi der ki; siyaset (politika) yalan söylemek üzerine bina edilmiştir, orada yalanlarını yarıştırmak isteyenler bulunmak ister.
Kitabi konuşacak olursak, sözlüklerde siyaset için, memleket idare etme sanatıdır denir. Sanat için sözlüklerin getirdiği açıklama; hüner, marifet! Öyleyse memleket idaresinde hünerini, maharetini göstermek, ispatlamak isteyenler siyasete soyunur, soyunmalıdır.
Sanatın bir özelliği ustalık istemesi, yalan ve aldatma üzerine kurulmamsıdır.
Zaten bizim ilkemiz bellidir; bizi aldatan bizden değildir. Hadi biraz daha açalım; insanı aldatan insanlık yolundan çıkar.
Bu konuya niçin girdik?
Bilindiği gibi, çeşitli siyasi partiler, belirledikleri adaylarla seçim yarışına girdiler. Her siyasi parti, kendisinin kabul ettiği kriterlere göre adaylarını seçti.
Bütün partilerin, itirazsız imzalayacaklarına inandığım ortak kriter ise dürüstlük, yalansız, riyasız, iftirasız bir yöntem…
Biz bunları konuşaduralım…
Kulağıma fısıltılar gelmeye başladı. Bir siyasi partinin adayı, eline geçirdiği kimi kâğıtları, el altından dolaştırarak, özellikle bir adayı yıpratmak, onu yıpratarak kendisine yol açmak istiyor, dediler.
Mesela; memlekette yatırım yapmak isteyen her iş adamının, yapacağı yatırımlara göre bir takım belgeleri çıkarması mecburiyeti vardır. Teşvik belgesi bunlardan bir tanesidir. İş adamı, danışmanlık firmalarına başvurup teşvik belgesi çıkarır. Maksat, yatırım kolaylıklarından istifade etmektir. Bu belgenin ideolojisi yoktur, partisi yoktur.
Teşvik belgesinde, yatırım hacminin kapsamıyla ilgili parasal bir rakam yazar. Bu rakam o iş adamının aldığı bir parayı göstermez. Alacağı parayı da göstermez. Teşvik belgesinin amacı o iş adamının teşviklerden faydalanabilmesini sağlamaktır.
Biz bunu böyle bilirken, bir partinin adayı, aynı zamanda iş adamı olan bir aday hakkında şaibe oluşturmak için bu teşvik belgesini gösterip; bakın bu partinin başkan adayı, hiç kimseye verilmeyen bir para çekmiş, üstelik seçim arifesinde… Tabi bunu kabul ettirebilirse vatandaşa, şu soruyu soracak; bu parayı niçin kullanacak biliyor musunuz?
Kulağıma gelen bu dedikodu doğruysa, bu iftira, asıl bu iftirayı yaymak isteyen adayı götürür. Zira “iftirayla peynir gemisi yürümez” hizmet için helal yoldan gitmek gerekir. Haramın binası olmaz.
Özellikle Saadet Partisindeki dostlarımızın bu konuyu dikkatle ele almalarında fayda var. Zira eğer doğruysa bu iftirayı el altından devreye sokan kişinin kendi adayları olduğu söyleniyor. Yine eğer doğruysa, bu bel altı oyunları, aynı zamanda, Malatya’da yatırım yapmak isteyen bütün iş adamlarına yönelik bir karalamadır. Şu anda Saadet Partisinde ve diğer partilerde siyaset yapmak için uğraşan iş adamlarının tamamına yönelik bir karalamadır. Çünkü hemen bütün yatırımcıların bir teşvik belgesi bulunur. Orada rakamlar yazar.
Diğer taraftan aynı kaynakların, el altından başka şeyleri de arayıp, devreye sokmak isteyecekleri söyleniyor. Yani Malatyalı seçmen uyanık olmalıdır. Şaibelere, yalanlara, iftiralara ve bunlarla beslenecek siyasete prim vermeyeceklerini göstermelidir.
Aslı olmayan iddialarla, şaibeli bir siyasetle işi götürmek isteyenler seçime kadar durmayacak. Benim anladığım bu; seçimi kazanmak için, bazıları kendi maharetlerini anlatmak yerine, bel altı oyunlar bulup rakibi vurmak isteyecek.
Diyelim ki, iftiralar, şaibeye yönelik kirli girişimler neticesinde birileri seçimi kazandı… Peki, yalan, şaibe, iftira, asılsız haberlerle kazanılan seçim nasıl bir hizmeti beraberinde getirir. Hani siyaset, içinde yalan olmayan bir marifet, bir yönetme sanatı işiydi? Unutulmasın; bütün yalanların, iftiraların sonu hezimettir.
Gerçekten yazık…
Ve ortak bir ses verilmeli; kirlenmeye hayır, siyaseti kirletmeye hayır, siyaseten bir kirlilikle seçim galibi olmanın yollarını aramaya hayır!
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 905
Bu Ay : 8051
Toplam : 8051

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom