Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

DOĞRU SÖZ, HAKKI İHTİVA ETMİYORSA YANLIŞ SÖZDEN DAHA TEHLİKELİDİR…

DOĞRU SÖZ, HAKKI İHTİVA ETMİYORSA YANLIŞ SÖZDEN DAHA TEHLİKELİDİR…

Kadir GÜLTEKİN

 

En kolay söz doğru sözdür, en rahat söylenen söz de doğru söylenen sözdür. Yanlış söz, muhatabı tarafından itiraz edilecek söz olacağı için, muhatabı da, sözü söyleyeni de zarara ziyana uğratmadan ekarte edilir; bu nedenle insanlar kolay kolay yanlış söz söylemezler, yanlış sözü bile bile kullanmazlar. Yanlış söz kullanılsa da zararı, hem mekân hem de zaman olarak sınırlı kalmak zorundadır.

 Tehlikeli olan, içinde hak olmayan sözdür, sözlerdir. Doğru olduğu halde içinde hak olmayan sözdür, sözlerdir. Doğru olduğu halde içinde hakikati barındırmayan sözler, genellikle ince elenip sık dokunarak söylenmiş sözlerdir ve ayrıca art niyetli düşüncelerimizin ifadesidir.

 Herhangi bir kişi, muhatabına, üçüncü bir kişiden bahsederken “Ben onun namaz kıldığını görmedim” derse, bu şahsın söz konusu üçüncü şahsa iftira ettiğini iddia edemeyiz. Elhak doğru söylüyor olmalıdır. Bu iddiasını biz kayda değer bulmalı mıyız? Elbette hayır. Gerçekten söz konusu şahsın namaz kıldığını görmemiştir, buna rağmen bu ifadesi doğru, ancak kesinlikle art niyetlidir. Eğer art niyetli olmasaydı, cümlesini şöyle kurardı: “Ben onun namaz kıldığını görmedim ama inşallah kılıyordur.” İfade bu haliyle hem doğru hem de hakkı ifade etmiş olurdu.

 Yanlışların, yalın ve çıplak haliyle, ortalama hiçbir akıl tarafından kabul edilmeyeceğini hemen hepimiz biliriz. Yanlışlar doğrularla ambalaj yapılarak sunulur ve yutturulur, bu durumda olan doğruların faydalı olmak yerine zararlı olduğunu anlamak için çok akıllı olmamız gerekmiyor…

 Güzel olanın içine katılan kötünün, güzel olanı ne hale getirdiğini anlatan “bir çuval incirin berbat edilmesi” sözünü hatırlatmış olayım. Güzel içinde kötü olanı barındırırsa, güzelliğinin bir değeri kalmamış olur. Doğru söz içinde hinlik taşıyorsa, doğru olmasının bir kıymeti harbiyesi olamaz… “Doğru söyleyenin dokuz köyden kovulması” sözü belki de, bu durumu fark edenler tarafından söylenmiştir…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 19
Bugün : 188
Bu Ay : 15236
Toplam : 15236

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom