Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

KORKU İLE YAŞAMAK

KORKU İLE YAŞAMAK

Kadir GÜLTEKİN

 

            Kaygı, endişe insani duygularımızdır, kaygı duyar, endişe ederiz; kaygı ve endişelerimizin üstesinden gelemeyince de, korkmaya başlarız. Soğukkanlı davranır akılcı bir yol izleyince, kaygı ve endişenin çok da anlamlı olmadığını fark ederiz. Anlaşılıyor olmalı ki, korkularımız, endişe ve kaygılarımızın, evhamlarımızın sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

            Yalnızca kaygı, endişe ve bunların sonucu olarak ortaya çıkan duygularımız insani olmayıp, aynı zamanda iyimserlik, güven, emniyet duyma, emin olma, tasalanmama gibi duygularımızda insani duygulardır. Bütün bu artı ve eksi duygularımıza rağmen, bilmemiz gerekir ki, korku ile yaşanmaz. Korku ile yaşamaya razı olunmaz, olunmamalıdır.

            Tedbir almak, tedbirli olmak aklın gereğidir. Ne kadar tedbir alırsanız alınız, tedbirin, taktirin önüne geçemeyeceğini, taktirin tedbiri bozacağını bilmekte, aklın ve aklı güzel kullanmanın sonucudur. Böyle olunca da, korkunun ecele faydasının olmadığı gün gibi ortadadır. Korkmanın gereksiz olduğunu anlayabilmemiz için, korku verenlerinde korkabileceğini bilmemiz gerekir. Senin için bir can varsa, seni korkutmak isteyenlerinde bir canı olduğunu unutma. Korku ile yaşanmaz, korku ile yaşamak zillettir. Sakın ola ki hiç kimsenin, tehdit ve şantajlarına aldırış etmeyelim, boyun eğmeyelim. Tehdit ve şantajcılar dünyanın en ödlek, en korkak ve aşağılık kimseleridir. Tehdit ve şantajcıların durumunu en iyi şekilde anlatan şu sözü sizlere hatırlatmış olayım: “Isıracak köpek dişini göstermez”

            Tehdit ve şantajcılar, ısıramayacak olan köpeklerdir. Köpek kendisinden korktuğunu hissederse saldırır, siz onun üzerine yürürseniz korkar kaçar, korkmadığınızı hissederse de havlamayı keser. Korku ile yaşanmaz, “korkunun ecele faydası olmaz” 

Mümin bir insan bilmelidir ki, başına bir musibet gelecekse onun Allah’tan gayrısı engelleyemez, eğer bir fayda gelecekse de ona da hiç kimse engel olamaz. Ölümden korkmak, ya da ölümden kaçmak ölüme engel olamaz, ölüme çare değildir… “Eğer sana bir zarar dokunacak olursa onu Allah’dan gayrı giderecek yoktur. Ve eğer sana bir hayır dilemişse, o zaman da O’nun hayrını engelleyebilecek kimse yoktur.” (Yunus 107) “Her nerede olursanız olun ölüm size yetişir, son derece sağlam kaleler içinde bulunsanız yine kurtulamazsınız…” (Nisa 78)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 19
Bugün : 229
Bu Ay : 15277
Toplam : 15277

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom