Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

ANLAMAK, İNSAN VE KUR’AN

ANLAMAK, İNSAN VE KUR’AN

Kadir GÜLTEKİN

 

            Anlamak bir sonuçtur. Herhangi bir şeyi, kavrayabilmek, idrak edebilmek için, sarf edilen çaba ve gayretlerin sonucu, anlamak olarak ortaya çıkabileceği gibi, bütün bu gayretlerin ve çabaların sonuçsuz kalması da söz konusu olabilir.

            İnsan, anlamakla, idrak etmekle sorumlu ve dahi yükümlü olduğu kadar; hissesine düşen yetenek ve kabiliyetine göre yargılanması gerektiğini de arzu etmektedir. Bunun böyle olacağı, yaratıcı tarafından da, özel olarak belirtilip ‘hiç kimseye gücünün yetmeyeceği yük yüklemeyiz…’ teminatı verilmektedir. Böyle olunca, herkesin Kur’an’ı aynı seviyede anlamasını beklemek doğru olmayacaktır. Ancak, neden bu durum, Kur’an üzerinde, adeta polemikler çıkartılarak tartışılıyor, bu saçmalığa neden Kur’an alet ediliyor…?

            İnsanoğlunun, özellikle bazılarına ait olan anlayışsızlık, sadece Kur’an ile ilgiliymiş gibi ortaya konulması nedenli bir aymazlık ve saçmalıktır; sanki diğer her şeyi iyi ve gerektiği gibi anlıyorlar da, Kur’an’ı anlayamıyorlar gibi bir algıyı özellikle yayıyorlar ki; Kur’an’ın anlaşılması zor bir kitap olduğu iddiası haklı olsun, bu şeytanın tuzağıdır….

            Hiçbir kitap Kur’an’dan daha açık seçik değildir. Hiçbir kitap Kur’an gibi tutarsızlıklardan uzak da değildir. Hiçbir metin ve o metin içindekiler Kur’an gibi sarih de değildir. Hiçbir kitap Kur’an gibi kesin bir söz de değildir. Hiçbir kitap Kur’an kadar kolay anlaşılabilir de değildir. O Kur’an Allah tarafından açıklanmıştır, O indirilmiş haliyle kitab-ı mübindir…                                                

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 387
Bu Ay : 1955
Toplam : 1955

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom