Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

RAHATSANIZ, RAHAT DURAMAZSINIZ…

RAHATSANIZ, RAHAT DURAMAZSINIZ…

Kadir GÜLTEKİN

 

         Her soylu insan, her soylu fikir, her soylu toplum çok önemli sıkıntılardan, çilelerden, tecrübelerden sonra ortaya çıkmıştır. Belli ve önemli sıkıntıları tecrübeleri yaşamadan ortaya çıkan kahramanlar ya da fikirler yaşayamaz, saman alevi gibi söner, kaybolup gider.

            Rahatsanız, rahat durmaz, öncelikle kendi aleyhinize olacak bir yol tutmaya kalkarsanız; genellikle bu durumun adına, “rahatlık tepti, rahatlık battı” denmektedir.

            Fazla rahatlık, rahatsızlık üretmekle kalmıyor, kadir kıymet bilmezliğe, nankörlüğe, saçıp savurmaya kadar varıyor. Bizler, kendi ana babamızın çektiği sıkıntıların belki onda birini çekmedik, bizim çocuklarımız ise, bizim çektiğimiz çile ve sıkıntıların onda birini yaşamamaktadırlar. Bu durum, sanırım birçok kimsenin dikkatini çekmektedir. Hemen herkes kendinden, ailesinden, toplumdan dert yanan bir düşünce sarmalına girmiştir.

            Bazı kimseler “biz çektik çocuklarımız çekmesin” şeklinde bir yaklaşımı tercih ederken, bazı kimdeler ise elindeki imkânların kıymetini bilsin ve ileride zahmet çekmesinler diye çocuklarına           “varlık içinde yokluk yaşatmayı” tecrübe ettirme yolunu seçmektedirler… Birinci yol şımartırken, ikinci yol ise, yeni nesli isyankâr yapmaktaydı. Belli ki, bu sorun, yalnız ekonomik refah ve ekonomik mahrumiyet sorunu değil, aynı zamanda, psikolojik bir problemdir.

            Bu problemi görmezden gelmek mümkün olmadığına göre çözümü nasıl olur diye düşünmek gerekir. İnsanın kendi kendine çözemeyeceği çok az sorun olduğuna inanan birisiyim; bu sorunu çözebilmek için, insanı yaratan olan Allah’a ve onun dinine ihtiyacımız var… “Orta yol, mefkuresini insanın bulup ihdas etmesi mümkün değildir, insan, iki uçtan birini tutmaya yönelen bir varlıktır; bu durum Arapça ifadesi ile “ifrat ve tefrit” olarak tanımlanmıştır. Orta yol nedir..? Orta yol Kur’an’ın yoludur. Bu yolun aydınlatıcısı Kur’an’dır. Bu yolun gerçek ve düzgün yolcuları, müminlerdir, muttakilerdir, Salihlerdir; bunların oluşturduğu toplumun adı ise ‘vasat ümmet’tir..,,

            Onlar cimrilik etmez, saçıp savurmazlar da, onlar ikisi arasında bir yol tutarlar.,, Vasat ümmetin insanları olmayı başaranlara selam olsun.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 19
Bugün : 329
Bu Ay : 1897
Toplam : 1897

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom