Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

ŞİİR SEVMİYORSAN NEYE YARARSIN…?

ŞİİR SEVMİYORSAN NEYE YARARSIN…?

Kadir GÜLTEKİN

 

 “Ben şiir sevmiyorum” dediniz ama ne demiş oldunuz…? Çok şey demiş oldunuz; aahh ne demiş olduğunuzu bir anlamış ya da bilmiş olsaydınız, “Ben şiir sevmiyorum” derken ağzınızdan çıkanı duymuş olabilseydiniz, hiç böyle der miydiniz… “Ben şiir sevmiyorum” derken aşağılık kompleksinizi dışa vurmuş olmayasınız, lütfen dikkat ediniz. Siz ben şiir sevmiyorum derken, kendinize bir önem ve anlam vermeye çalışıyor, kendinizi önemli bir konuma yerleştirmeye gayret ediyorsunuz ama bu gayret nafile…

 

 Siz şiir sevmiyorsanız, gerçekten şiir sevmiyorsanız, sizden ne köy olur, ne kasaba… Sevilmeyecek, sevmeyeceğimiz, sevmediğimiz birçok şey vardır. Şiir sevilmez mi? Şiir sevmemek, havayı, suyu sevmemek gibidir. Suyu, havayı ve güzel bir kadını sevmemek ne demek oluyor…? Şiiri, suyu, havayı, güzel bir tabloyu sevmiyorsan, sevemiyorsan, ‘sevgi’ sözcüğünün senin için ne anlamı olur ki, sevgi senin neyine…?

 “Ne yani, şiiri sevmek zorunda mıyız? Renkler ve zevkler tartışılmaz, keyfimin kâhyası mısın, neyi sevip sevmeyeceğimizi sana mı soracağız” vb. ifadeleri yan yana sıralayıp çoğaltabiliriz… Ben, mayasında insanlık değerleri (vicdan, merhamet, zarafet, incelik, kibarlık, duygu, ruh vb.) bulunan birinin şiiri sevmeyeceğine asla ve asla inanamam. “Ben şiirden anlamıyorum” deseniz belki idare edilebilir… Ben, falanca kişinin şiirlerini sevmiyorum dersen,  ben de size eyvallah; sevebileceğiniz başka şairlerin şiirlerini okumanızı öneririm, tabii ki buna da eyvallah… Şiir sevmemeyi asla ve asla affetmeyeceğim.

 Ruhun, duygunun, zevkin, heyecanın, zarafetin, coşkunun, inceliğin, kibarlığın, canın ve canlılığın, yürek yangınının, kutsal öfkenin, azametli kinin, adil intikamın, kısa ve özlü anlatımın sözlere ve satırlara dökülmesidir ŞİİR.

Şiir yaşıyorsa hayat devam ediyor demektir.

Kıyametten önce en son ölecek olan şiirdir.

Şiir dostlarına selâm…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 876
Bu Ay : 4320
Toplam : 4320

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom