Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Ucuz manevralarla çıkış bulamayacaklardır

Ucuz manevralarla çıkış bulamayacaklardır  

Necmettin Evci
 

ABD, 40 yıldır Türkiye’yi bölmek, parçalamak amaçlı en adi, en alçak saldırılar yapan terör örgütü PKK’nın Kandil’deki sözde liderlerinden üçünün başına ödül koydu. Bunların sağ veya ölü etkisiz duruma getirilmeleri mükâfatlandırılacak. Bu kararı Türkiye zaten önceden almıştı ve Kandil’i odağa alan amansız bir mücadeleye girişmişti. Demek ki 40 yıl aradan sonra ABD de, besleyip büyüttüğü PKK ile yollarını ayırdı.

Bu yol ayrıma sebep olan neden,  hakikati görmeleri mi, Türkiye ile stratejik (!) dostluk mu, işlevleri kalmamış liderleri ile birlikte PKK’nın yenilgisi midir? Bana sorarsanız ABD artık basit ve bayağı şeytanlıklarla yeni bir oyun tezgâhlıyor. Tezgâhı, sokaktaki adamdan, siyasetçiye, strateji uzmanından aydınına, gazetecisine kadar Türkiye’de hemen herkes görmektedir. Ama diğer yandan bu karar PKK’nın resmen bittiğinin tarihi ve itirafıdır.

PKK fiilen bitmiştir. Bundan böyle dağlarda kalmak, sersefil ve perişan olma süresini uzatmaktan başka bir anlama gelmez. Ancak yapılmak istenen bu örgütün gözden kaçırdıkları kanadını Suriye’de canlandırmaktır. Adı PYD, YPG veya SDG olsun ne olursa olsun ABD, Türkiye’ye zaten fiilen bitmiş bir yapıya karşı cephe aldığını söyleyerek şirin gözükmeye çalışmaktadır. Aklınca bizi ayakta uyutmaya çalışıyor. Kuşkusuz bu onun çok akıllı, zeki, hatta kurnaz olduğundan değil, bilakis aptal olduğundan ileri geliyor. Hemen söyleyeyim ki, mikrofon ve ekran karşısına çıkıp bu beyanı verenler arkadan çok kanlı, kirli planlarla Türkiye’yi sıkıştırma hamlesi yaptıklarını sanıyorlar. Ancak artık o topuk çalımları ile ters köşeye yatırılacak bir Türkiye yoktur. İdarecilerine yuttursanız, aydınının gözünden kaçıramazsınız. Aydınının aklını çelseniz milletin derin ferasetinden kaçamaz, kaçıramazsınız. Biz her şeyi görüyoruz. Üstelik size bir şey söyleyeyim, bu milletin bu meselelere ilgi duyan en sıradan adamları bile neredeyse başka ülkelerin stratejistleri, politika yapıcıları kadar olayı ayrıntılı görür, karşı hamleler geliştirir. Bu millet 7’den 70’e tepeden tırnağa bilinç kuşanmıştır. Bu bariyeri asla aşamazlar, aşamayacaklar.

PKK’nın kendileri açısından başarısız olmalarının sebepleri arasında başlarına para konan üç şeytan gösterilmiştir. Yani bunların son tahlilde ABD’nin amaçlarını gerçekleştirmede yetersiz kaldığı değerlendirmesi onları işkillendirmiştir. Acaba bu kişiler Türkiye’nin amaçlarına uygun mu davranmışlardır? Derin, zor, bulanık mevzudur bu. Bir de eğer böyle bağlantılar varsa, bunun Suriye’deki uzantıları içinde olmadığı da söylenemez. Öyle veya böyle, bilinsin ki teröristler, aldığı nefese kadar takip edilmektedir. O nedenle bu basit kurgularla arzuladıkları gizlemeyi başaramazlar, başaramayacaklar. Akıllarınca Türkiye’ye yakın hatta Türkiye ile birlikte olduklarına dair fotoğraf veriyorlar. Fotoğraf fesatlıklarına fazla hizmet etmeyecek. Her şeye rağmen biz bu gelişmeyi, siyasi zeminde makul karşılıyoruz. Bu kimilerine göre sürpriz sayılan tavır değişikliği ABD’nin sıkışmasının işaretidir. Ucuz manevralarla ve teröristlerle iş tutarak bir çıkış bulamazlar.

Çıkılan yoldan dönülmeyecektir. Her alanda yolları kapanacak, imkânları daraltılacaktır. Kaşıkçı cinayeti ile bağlantılarının ortaya çıkması, İdlib sürecinde kurulan yeni yaklaşım ve yakınlaşma, Trump’ın temsilciler meclisi ara seçimlerinden umduğunu bulamaması işlerini zora sokmuştur. İsrail’i rahatlatmaya odaklanmış siyasetleri bölgeye acı vermeye devam etse de yenilgileri başlamıştır. Türkiye yeter ki sıkı dursun, akıllı, dengeli siyasetini sürdürsün.

Mızrak çuvala sığmamaktadır.

Ok yaydan çıkmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 370
Bu Ay : 3343
Toplam : 3343

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom