Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

İyilerin Duruşu

İyiler hayatın hiçbir alanında ikiyüzlülük yapmazlar. İnsanı önce insan olarak tanırlar. Sonra dilleri döndüğünce insanlığa kurtuluşun yolunu anlatmaya çalışırlar. Kötülerin yollarına çıkacağını bilirler; ancak bu onları yılgınlığa itmez, yüreklerini satılığa çıkarmalarına neden olmaz. Nerede bulunurlarsa bulunsunlar iyi olmanın/iyi kalmanın mücadelesini verirler. Asla tahammül edemedikleri/edemeyecekleri şeyler vardır; insanlara zulmedilmesi gibi... En belirgin özelliklerinden biri burada çıkar ortaya; zulme asla seyirci kalmazlar. Kararlı, sakin, sabırlı duruşları onları yanlış yapmaktan alıkoyar. Fedakâr çabalardan kaçınmazlar. Bu konuda kendilerini bekleyen en büyük tehlikenin “iftiraya maruz kalmak” olduğunu bilirler. Müfterilerin şerlerine karşı sürekli Allah’a sığınır, uyanık olurlar. İyilerin dünü, bugünü, yarını... bütünüyle iyilikten yanadır. Kış, bahar, yaz, güz aynıdır onlar için, her zaman iyiden yana, kötünün karşısında yerlerini alırlar. Duruşları yıkıcı değil, imara yöneliktir.
İnsanlığın selameti ve duruşlarının başarısı için dinlenmenin, “yorgunluğa yorgunluk katmaktan” geçtiğini bilir iyiler... Herkes karınca kararınca... Zira Bilirler ki; Allah, bir gün verdiği nimetlerin, yeteneklerin, mevkilerin, makamların hesabını öyle bir soracaktır ki... kaçışı olmayan bir sorgu olacaktır o.
Evet, işin doğrusu bu dünya bir mücadele alanıdır... İyiler vardır, kötüler vardır ve bir de iyilerin ya da kötülerin ağırlığına göre duruşlarını ayarlayanlar bulunur. Öyle sanıyorum ki, her kötülüğün hesabı yalnızca kötülerden değil, kaygan zeminde, nötr duruşu tercih edenlerden de sorulacaktır.
Dünyamız ve ülkemiz için iyinin adresi de aynıdır. Zira her yerde, rengi, dili ve dini ne olursa olsun insanlar yaşamakta, dünyanın imarı insanlara “ihale” edilmiş bulunmaktadır. İyiler ihaleye fesat karıştırmadan işlerini yaparken, kötüler ihaleye fesat karıştırarak dünyanın dengesini bozmaktadırlar. Bu nedenle “iyilerin duruşu” önemlidir. Onların kitabında “bana ne!” sözü bulunmaz. Her şeyin üzerinde yer alan Allah’ın Kudretinin karşısında duracak hiçbir gücün bulunmadığını bilmektedirler.
Ülkemizde yaşananların toplumumuzu üzdüğünü biliyorum. Nereye gitsek, dünleri ve bugünleri birbirini tutmayan kişilerin ülkeyi soktukları cendereden bahsediyorlar. “Düşman üreten beyinler” ağır geliyor topluma. İyilerin duruşu ve ülkeye huzur getirmeleri için dua ediyorlar. Kötüler hakkın nazarında zaten kaybettiler, ancak halkın nazarında da kötüler kaybetmeye mahkûmlar. Kuru gürültü ve iftiralarla toplamaya çalıştıkları taraftarları da kötüleri kurtaramayacak. İbadete duran Müslümanların duruşunun bozulması için alkışlarla, boş tenekelerle gürültü çıkarılan tarih bölümlerini düşünün.
Evet, iyiler “düşman üreten” bir beyne sahip olmadıkları, hayatlarını öldürmeye değil diriltmeye adadıkları, en koyu karanlıklarda bile hayat ilkelerinden vazgeçmedikleri için bugüne kadar hep kazandılar. Bir kez daha ülkemize ve dünyaya müfterilerin, kaba kuvvet tellallarının değil güzelliklerin hâkim olacağını görecek herkes.
Bugünkü yazıma bir şiirimden aktaracağım bölümle ve bir nasihatle son veriyorum:
“Yağmur yağdı iliklerime kadar ıslandım
Yağan karla, titredim iliklerime kadar
Güneş doğdu iliklerime kadar ısındım
Ezilmek için doğmadım ben hey;
yaşamak için doğdum.
Sabahla ışığa, geceyle karanlığa alıştım
Hep heyecan doldum, ta yüreğime kadar
Kaç dediler gerçeklerden, kaçmadım
Korkmak için doğmadım ben hey;
direnmek için doğdum.”
Hep iyilerden ve iyilikten yana bir hayata talip olunması dileğiyle. Ve kötülere bir nasihat: Çürüyecek bedenlerinizin kötülüklerinizi de çürüttüğünü düşünmeyin, dirilişle birlikte önce kendi bedenleriniz aleyhinize şahitlik yapacak. Nasıl mı? Size, gizli ve mikro kameralarla görüntü almanın ilmini veren Allah’ın ilminin her şeyi kuşattığından gafil olmayın. Üstelik o gün mazerette beyan edemeyeceksiniz.
Tefekkür ayı Ramazanı olsun bari boş geçirmeyin.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 127
Bu Ay : 2611
Toplam : 2611

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom