Abdullah YEKTA

Abdullah YEKTA

abdullah.abyekta@gmail.com

CEMAATLER ÜZERİNE

CEMAATLER ÜZERİNE

Aslında dürüst olmak gerekir. Sadece Adnan Oktar ve Fethullah Gülen gibi birkaç kişi grup günah keçisi olmamalı. Bugün Türkiye’de ellerini öpmek için insanların sıraya girdikleri, önlerinde diz çöküp kutsadıkları sözde ermişlerin çoğunluğu bozuk bir şefaat, mehdilik ve Mesihlik anlayışına sahiptir. Dinî eğitimlerini sadece bazı tasavvuf ve tarikat ehlinin kitaplarından almış bu insanlar. Tutundukları temel inançlar, İslam’da hiç olmayan mehdilik, Mesihlik, yanlış şefaat inancı, müritlerini sırat köprüsünden geçirme gibi konulardır.  Bu yanlış ve bozuk düşüncelerini Ehl-i Sünnet kalkanıyla korumaya çalışırlar. Bu bozuk düşüncelerinden biri eleştirildiğinde hemen Ehl-i Sünnet kalkanıyla savunmaya geçerler ve muhatabı din dışı, mezhepsiz ve Ehl-i Sünnet düşmanı ilan ederler.

Oysaki bunların derdi din, Ehl-i Sünnet veya mezhep falan değil, bunların tek bir dertleri vardır o da menfaatleridir. Menfaatlerine halel geldi mi veryansın ederler. Din elde gidiyor, diye ortalığı velveleye verirler. Ehl-i Sünneti bir kalkan gibi kullanarak kendi âli menfaatlerini korurlar.

Devlet, müesses nizam açısından öncelikli tehlike arz edenleri hedefe koymaktadır fakat düşünceleri itibarıyla bu cemaat ve grupların birbirilerinden farkları yok. Bu gruplardan birçoğu İngiliz, Alman ve Amerikan gizli örgütleri tarafından oluşturulmuş grup ve tarikatlardır. Mihr Ali İskender lakaplı zat, Edip Yüksel, Adnan Oktar ve Fethullah Gülen v.s. gibi şu an Amerika’da meskun insanların her biri bir şekilde bu saydığımız devletlerin gizli istihbaratlarıyla alakalıdır. Bunlardan iki tanesi ( Moon Tarikatı ila Fethullah Gülen) arasında kısa bir karşılaştırma yapılacak olsa aralarında çok benzerliklerin olduğunu görürüz.

Moon Tarikatı fakir, Kuzey Koreli bir köyü çocuğu tarafından komünizme karşı Hristiyan kiliseleri birleştirmek için kurulmuştur. Fethullah Gülen’ kurduğu teşkilatlara baktığımızda; yine fakir, Erzurumlu bir köylü çocuğu tarafından komünizme karşı kurulmuş bir dernekle başlamıştır. Hem Moon tarikatı hem de Fethullah Gülen’in kurmuş olduğu teşkilatlar, değişik zamanlarda askerlerin hâkim olduğu dönemlerde gizli bir el tarafından korunmuştur. Bu teşkilatlar her zaman CIA’nın şemsiyesi altında gelişmişlerdir.

Türkiye’de Kasım Gülek ile Fethullah Gülen örgütü arasındaki ilişki daha henüz açıklanmamıştır. Kasım Gülek Türkiye’de Mason Teşkilatlarının bel kemiğiydi. Fethullah Gülen’nin onunla ilişkileri bir sır olarak hala devam etmektedir. Gülen,  onun kızı vasıtasıyla Graham Fuller ile tanışıp Amerika’da oturma izni alabilmiştir. Adnan Oktar’ın İsrail gizli servisi ve İsrail parlamentosundan milletvekilleriyle muhabbetinin sebebi neydi? Bunların sorgulanması gerekir. Sadece bu ikisi değil, Amerika’dan gelen emre göre burada saf tutan tarikat ve cemaatler var. Onların bir şekilde ayıklanması gerekir. Tarih tekerrür ibaret olmasın. Amerika’nın, Kesnizani tarikatı vasıtasıyla Irak’ın başına getirdiğinin aynısı 15 Temmuz’da bizde de tekrarlanacaktı fakat siyasi mekanizma ve halk bu oyuna geçit vermedi. Aynı senaryoların tekrar etmemesi için münafık ruhlu, dışa bağımlı mikropların temizlenmesi gerekir.

 Bunun için geniş ve kapsamlı önlemler alınmalıdır. İmam-Hatip, ilahiyat ve İslamî ilimlerde okuyan öğrencilere doğru ve yeterli bilgiler verilerek bu istismarcı zihniyetin önüne geçilebilir. Yoksa birini kovduğun zaman hemen benzer, başka bir cemaat üyeleri boşluğu doldurur. Fakat sağlam dini bir düşünce verildiği zaman din istismarcılarının önüne geçilmiş olur. 

Farklı düşünce ve din mensupları düşman telakki edilmemelidir. Devleti seven de sevmeyen de bu topraklarda yaşıyor ve yaşama hakkına sahiptir. Devleti ve devlet yöneticilerini sevmiyor diye kimse düşman telakki edilemez. Devlet ve devlete bağlı Diyanet, vatandaşlarını doğru bir şekilde bilgilendirmeli, gerek gördüğünde insanları kandıran unsurların yanlış düşüncelerini halka anlatmalıdır. Devlet bunu yaparken tarafsız davranmalı, kendisine yakın olanı tutup ötekini dışlamamalıdır. FETÖ ve Adnan Oktar örneklerinde olduğu gibi devletin ve toplumun âli menfaatlerine, gizli veya açık fark etmez aykırı davranan; ajanlık yapan, devletin onur ve şerefini başka ülkelere çiğnetenler hariç, hiçbir grup veya zümre devlet düşmanı addedilmemelidir.

Diyanet milli ve Sünni politikalardan uzak bir perspektifle olaylara yaklaşmalı, doğru bilgiyi vermeli ve her şeyden önce mezhep, grup ve tarikatlar arasında taraf tutan değil hakem görevini üslenmelidir. Devlet başkanı, bakanlar ve parti liderleri herhangi bir mezhep, grup ve tarikatı savunma ve eleştirme durumunda olmamalıdır. Çünkü bir grup veya zümreyi tuttuğu zaman öbürlerini dışlamış olur; birini eleştirdiği zaman onu düşman addetmiş olur. Dolaysıyla yönetici tarafsızlığını yitirmiş olur.

Vatandaşların varsa bir suçu bağımsız yargı onunla ilgilenecek, seçimle işbaşına gelen yöneticiler değil. FETÖ terör örgütünde olduğu gibi adalet mekanizması bir zümrenin emrine girmişse o zaman da adaleti tesis etmek bütün topluma düşer. 15 Temmuz’da adalet birilerin emrine girmişti. Gerçi adalet, daha önceleri de laik ve din düşmanlarının elinde bir oyuncak haline gelmişti fakat 15 Temmuz öncesi bu iş tamamıyla yoldan çıkmıştı.

2002 öncesinde dindar insanlar, PKK ve şiddet taraftarı olan D-HKPC gibi sol örgütlerden daha tehlikeli görülüyordu. Oysaki dindar insanlar hiçbir zaman kendilerini bu ülkenin düşmanı olarak görmemişlerdi. Gördükleri bütün zulümlere rağmen kendilerini bu ülkenin sahipleri olarak görüyorlardı.

Tarih tekerrür etmesin. Aliya İzzetbegoviç’in dediği gibi “Bize zulüm edenler bizim öğretmenlerimiz değil ki biz onları taklit edelim.” Daha önce işlenen hatalar bizim için örnek olmamalı. Hikmet-i hükümet halkını adil ve tarafsız bir şekilde yönetmektir. Vatandaş Yahudi, Hristiyan, ateist ve Mecusi veya herhangi mezhepten olabilir. Herkesi yüzde yüz memnun etmek mümkün değildir. Olağanüstü durumlar hariç devlet adil, tarafsız ve halka karşı müşfik olma vasfını kaybetmemelidir. “Kazanırsan dost kazan, düşmanı anan da doğurur.” misali zulmü herkes yapabilir önemli olan iyiliği yapmaktır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 688
Bu Ay : 1423
Toplam : 1423

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom