Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

GÖRMEK Mİ GÖREBİLMEK Mİ?

GÖRMEK Mİ GÖREBİLMEK Mİ?

Kadir GÜLTEKİN

 

“…Onların gözleri vardır görmezler…”

Epigrafa aldığım cümle, Araf Suresi’nin 179. Ayetinde bulunmaktadır; bu ifade, inkârcıların özelliklerine dairdir. Gözleri olduğu halde, söz konusu kimselerin, neyi, niçin görmedikleri, göremediklerini sormak gerekmez mi? Eğer sormayacak olursak, biz de görmemiş oluruz. O zaman soralım, neyi görmezler ya da niye görmezler? Allah, bu kişilerin var olduğu tartışmasız açıklıkta bilinen gözlerinin görmediğini haber veriyor. Göz var ise, kör değil ise (fiziki olarak, tıbben kör değilse) baktığı her şeyi görür. Ancak, Allah ‘görmezler’ diyor. Görmedikleri şey, baktıkları yol, ağaç, kuş, dağ, taş değildir. Bu gayet açık bir durum.

O zaman görmedikleri şey herhangi bir eşya veya cisim değil. Görmedikleri nedir acaba? Görmedikleri, göremedikleri gerçektir, hakikattir…

Gerçeği görmek gözün işi değildir. Gözün işi ve görevi çevresini, eşyayı görmektir. Hakikati yani gerçeği görmek, akıl ve kalp ortaklığından meydana gelen idrakin işidir; görev ve sorumluluğudur.

Gerçek nedir, biz gerçeğin neresindeyiz? Gerçek, görülecek olanlar değil; idrak edilecek olanlardır. Kınanılan, kınanılması gereken şey, gözün görme yeteneğini kaybettiği için görmemesi değil, gerçeğin idrak edilmemesidir. İstenilen şey gözün çevresini görmesi ya da, görebilmesi değil; gerçeğin görülmesi yani idrak edilmesidir. Öyleyse gerçek nedir, biz gerçeğin neresindeyiz?

Gerçek, var olan her şeyin var olduğu, var olan var ise, var edenin var olduğu gerçeğidir. Var olanların, uyum ve insicamlarından dolayı, var edenin bir tek olması gerçeğidir. Gerçek her çabanın bir karşılığı olduğu, yaşamak bir çabadır, bu çabanın da, bir karşılığının olması ve bu karşılığın bir hesap sonucu alınacağı, bu hesabın bir günü olduğu, o günün de, hesap günü olduğu gerçeğidir. Gerçek, İbrahim’in ateşte yanmadığı değil, ateşin İbrahim’i yakmadığı gerçeğidir. Gerçek, Allah’ın, kime, nereye, nelere vahyettiğini, kaç çeşit vahiy vardır sorularıyla ortalığı toz duman edip, Allah ile cedelleşmek değil, sana vahyedilenlerle sorumlu olduğunu anlamanın gerekli olduğu gerçeğidir. Gerçek, Allah ve Peygamber adına konuşmamak, zan ile hareket etmemek, haddimizi bilmek, ilimden bizlere çok az şey verildiğine razı olmamızdan başka çaremizin olmadığıdır.

Ne mutlu hesap gününü idrak edebilen ve hesap gününü hesaba katarak yaşayan, bu günde dahi sadece ve sadece Allah’a güvenip dayananlara…

                                              

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 598
Bu Ay : 6682
Toplam : 6682

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom