Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

KUR’AN’I KERİM KAÇ AYETTİR?

KUR’AN’I KERİM KAÇ AYETTİR?

AYET NEDİR BİLECEKSİN Kİ…                      

Hani “Bizler ne önemli işler ile uğraşırken, şu Hıristiyanların acıklı hallerine bakınız ki, meleklerin erkek mi dişi mi olduğunu tartışıyorlar” diyerek, Hıristiyanların gereksiz ve anlamsız işlerle uğraştıklarını söylemiştiniz ya...  Kur’an halık mıdır mahluk mudur, Kur’an kaç ayettir, şu kadar, bilmem bu kadar ayettir şeklindeki tartışmaları acaba kimler yapmıştır..? “Kur’an ayetlerinin bir zahiri bir de batini anlamı vardır” şeklindeki saçma iddiaları kimler ortaya atmıştır..? Biz insanlar ve Kur’an’a inanan müminler için, hiçbir anlamı olmayan; hurufu mukatttalara, anlam vermeye çalışanlar kimlerdir acaba..?

            Kur’an üzerinde teknik bir çalışma yapan herhangi bir araştırmacı için, Kur’an ayetlerinin sayısı ile ilgilenmesi belki yadırganacak bir iş sayılmayabilir; ancak Kur’an ayetlerinin sayısını bilmenin itikadî bir mesele olarak ele alınması anlaşılır bir iş değildir…

            Kur’an surelerinin bazılarının başında bulunan ve ‘huruf-u mukatta’ olarak tarif edilen; elif, lam, mim, elif, lam, ra, mim, sad, ha gibi harfleri, ayet sayanlar olduğu gibi, bu harflerin ayet olmadığını söyleyenler de olmuştur. Bu iki görüş tabiatıyla ayet sayısı konusunda ihtilaf etmiş olacaktır.

            Kur’an ayetlerinin, sayısı konusundaki ihtilaf, önemli sayılmayabilir, toplama çıkarma hatası dersiniz, besmeleyi ayet saymadığı için farklı sonuç bulmuştur derseniz, bütün bunlar müzakere edilebilir.

            Huruf-u mukattalara anlam vermeye çalışmanın affedilir tarafı bulunmamaktadır. Söz konusu harflere anlam ermeye çalışmak, beyhude bir gayret olduğu gibi, Kur’an ruhuna ve iddiasına da aykırıdır; neden?

            Her hangi bir kelime dahi, tek başına iken, ya sıfattır ya isimdir ya zamirdir ya emirdir; ve anlam taşımıyorken, nasıl olur da, bir veya birkaç harf anlam taşıyor olsun..?

            Söz konusu harfleri ayet saymayan görüşe katılıyorum, ancak onların gerekçesini bilmiyorum. Benim kanaatim de söz konusu harflerin ayet olmayacağı yönündedir. Ayet olamazlar, çünkü açık değiller, oysa Allah, ayetlerinin “açık, apaçık” olduğunu beyan etmektedir; sadece bu gerekçe bile, huruf-u mukattaların ayet olmadığını anlamamıza yeter.

            Huruf-u mukattaların, benim için de, sizler için de, Hz. Ömer için de hatta ve hatta Allah’ın resulü Muhammed(a.s.) için de herhangi bir anlamı olduğunu, olacağını düşünemiyorum.

            Denilebilir ki, madem bu harflerin bir anlamı yoktur, bu harfler neden konulmuş, Allah anlamsız bir işi niye yapsın?

            Ebette ki, Allah’ı anlamsız söz söylemekten ve anlamsız iş yapmaktan tenzih etmek bir mümin Müslüman için itikadî bir temel taştır. Söz konusu harfler eğer bir anlam ifade ediyorsa bilinsin ki, bizler için değil Allah için bir anlam ifade ediyor olabilir. Bu söz konusu harfleri ayet olarak alanlar, ayet kelimesini işaret anlamında almış olurlar, o zaman da, bizim için anlamı olmayan bu ayetleri sadece okuyup geçeriz, ya da bunların birer harf olarak okunması gerektiğini kabul ederiz. Biz o harfleri okur geçeriz, Allah’a hesap soramayız. Anlam vermeye kalkmayız; eğer anlam vermeye kalkarsak kaçınılmaz olarak, tahmini şeyler söylemiş oluruz, bu tahminler ise, genellikle saçma tahminlerdir.

            Nitekim huruf-u mukattalara yüklenmeye çalışan anlamlar çok komik ve çocukçadır…

Not: Bu makaleyi, Kur’an velilerine (dostlarına) Ramazan bayramı hediyesi olarak gönderiyorum..

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 603
Bu Ay : 3576
Toplam : 3576

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom