Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

ONUR, SATILIR AMA ALINAMAZ

ONUR, SATILIR AMA ALINAMAZ

Kadir GÜLTEKİN

 

Onur ve takva, iki ayrı kelime, birisi Fransızca diğeri Arapça. Bu iki kelimenin farkı, ayrı dillere ait olmaları değil sadece, daha önemli fark, onur kelimesinin insanla insanlar arasında, takva kelimesinin insanla Allah arasında işlev görmesidir.

 

Yüz kızartıcı bir fiil işleyen kişinin, işlediği fiil henüz ortaya çıkmamış ise, takvası hasar görmüş olur; fiil ortaya çıkınca hem takvası hem de onuru hasar görmüş olur. Her iki durumda da, takvanın hasarını onarmak mümkündür de, onur hasarını onarmak asla ve asla mümkün değildir.

 Başkaları sormasalar da, ben soruyorum: Takva mı önemli onur mu önemli? Takva mı önce gelir, onur mu önce gelir? Herhangi birinin takva sahibi olması mı, onur sahibi olması mı bizi ilgilendirir? Bu soruların, bu mukayeselerin yersiz ve gereksiz olduğunu söyleyecek olanlara, meseleyi ciddi olarak takip etmelerini isterim.

 İyi bilinmelidir ki, birilerinin takva sahibi olup olmadığı Allah’ı ilgilendirir; bizi ilgilendiren, birisinin onurlu olup olmamasıdır. Bir kimsenin takvasını ölçmek hem imkânsız, hem hakkımız ve hem de haddimiz değil. Bir kimsenin onurlu olup olmadığını anlamak ve bilmek zor değildir.

 Takvanın tarifini yapmayacağım ama yakasız gömlek giymenin, suyu oturarak içmenin, boynunu otuz derece sağa bükerek yürümenin takva olmadığını söyleyebilirim. Takva, ne alınır, ne satılır, takva kaybını telafi etmek imkân dâhilindedir. Onur kaybının telafisi imkânsızdır.

 Günahlarımızın affı için, tövbe kapısı açıktır; muhatabımız ise, yürekten tövbeleri kabul edeceğini bildiren, merhametli olanların en merhametlisi Allah’tır. Bu nedenledir ki, onurumuzu koruyalım, onurumuza sahip çıkalım. Onur satılır ama alınamaz...

 Allah günahlarını bağışlasın, muhterem Said Çekmegil ağabeyimiz, mümine bir kıza talip olanlar için şöyle derdi: “Namaz kılıyor mu? Namaz kılıyorsa tamamdır!” O günlerde biz Müslüman gençlerin öncelikli ölçümüz ise, talip olacağımız kızın başörtülü olmasıydı. Her iki öncelik nice canlar yaktı, nice hayatları kararttı..!

Elbette namaz şart olmalı, hem de birinci şart. Edebe, adaba aykırı olmayan kıyafet tarzı tercih sebebi olmalı ama, kaçıncı sırada olmalıydı..? Nice arkadaşımız başörtülü kız kurbanı oldu, nice kızlarımız namazlı kocaların zulmüne maruz kalarak, hayattan ve belki de namazlılardan nefret etti kim bilir..?

 Mümin ve Müslüman olan bir kız ve bir erkek, eğer akılları var ve çalışıyorsa, binamaz (beynamaz) ve edebe, adaba aykırı tarzı beğenen birilerini kendilerine eş olarak seçmeyi akıllarından bile geçirmiş olmamalıdır. Hangi maksatla, hangi amaçla ve hangi niyetle beraber olmayı, birlikte yaşamayı düşündüğünüz kişinin, onurlu olup olmadığını, mert, cömert, kibar, dürüst, şerefli, haysiyetli, merhametli, delikanlı, erdemli olup olmadığını sorgulayıp, öğrenip ona göre hareket etmemiz gerekmez miydi..?

Diyecekler ki, “Sizin bu saydığınız vasıflar, namaz kılanların vasfı, Müslümanların vasfı değil mi?” Olur, çok gördük, görürsem gene söylerim..!

Bu sayılan erdemlerin Müslümanlarda olduğunu iddia etmek, bu erdemlerin bulunmadığı kişinin Müslüman olmadığını iddia etmek olur. O zaman da, kimin Müslüman olup olmadığına biz karar vermiş oluruz ki, buna hakkımız yoktur.

Benim iddiam şu ki, bu erdemler ya da bu vasıflar, bir kişinin Müslüman olmadan önce sahip olması gereken vasıflardır. Mümin ve Müslüman olmak için bu vasıflara önceden sahip olmak sadece bir gereklilik değil, mümin olmak, Müslüman olmak bu vasıflara sahip olanlara yakışır, belki de bu vasıflara sahip olanların hakkıdır; Müslüman olmak.

 Onur satılır, ama alınamaz. Onur kaybolursa ortada ne takva kalır ne de insanlık…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 396
Bu Ay : 7519
Toplam : 12268

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom