Abdullah YEKTA

Abdullah YEKTA

abdullah.abyekta@gmail.com

DEİZM Mİ SEKÜLARİZM Mİ?

DEİZM Mİ SEKÜLARİZM Mİ?

Deizm, tanrıyı emekliye ayırmaktır. Laiklik ve sekülerizmde olduğu gibi hâkimiyeti tanrıdan alıp insanlara vermektir. Bu eski Yunan’da Aristo’nun düşüncesiydi. Zira Aristo, tanrı, hareketsiz olan evrene hareket verdikten sonra kendi zaviyesine çekilmiştir; çünkü tanrı aşkındır, basit şeylerle uğraşmaz, der. Deizm’de tanrı, insan hayatına karışmaz, karışmamalıdır. Tanrı vardır fakat bizim hayatımıza müdahale edemez; insan hayatında vahiy ve peygamberliğin bir etkisi ve fonksiyonu yoktur. Yine ilahi kitap ve peygamberliğin insan hayatında bir anlam ve önemi yoktur.

Türkiye’de toplum hayatında Deizm’in yeri yok. Teorik olarak deizmi düşünen insan sayısı yok denecek kadar azdır. Felsefi boyutu itibariyle bu konulara kafa yoran ve düşünce bunalımı içinde olan bazı insanların ateizm, nihilizm ve deizmi savunmaları mümkündür.  Bundan fazla garipsenecek bir durum yoktur fakat Müslüman memleketinde,  hem Müslüman’ım diyen ve hem de deistler gibi bir hayat yaşayan insanların sayısının çoğalması insanı düşündürmektedir. Böyle davranan Müslümanların olmasından daha ziyade, bu insanları böyle davranmaya iten sebepler üzerinde durmak gerekir. Böyle bir problem var mı, yok mu tartışmasını yapmak dahi zaittir. Ülkemizde din düşmanlığı yapan bazı medya gruplarının gündeme getirdikleri şekliyle probleme yaklaşmamak gerekir fakat bir problem varsa bu probleme sağır da kalınamaz. Ben bu ülkede yaşıyorum diyen herkesin bu problemin sebepleri üzerinde kafa yorması ve çözüm üretmesi gerekir.

Bu ülkede ben Müslüman’ım diyen insanların, insana yaklaşım biçimi ve çocuklarının eğitiminde takip ettiği yöntemde bir sakatlığın olduğunu düşünüyorum.  Müslüman aileler, çocuğuna eğitim verirken iyi bir meslek sahibi olması, iyi bir kariyer sahibi olması ve zengin bir kişi olmasına dikkat ederler. Kimse benim çocuğum iyi bir Müslüman olsun, helal para ile hayatını yaşasın, izzet ve şeref sahibi bir Müslüman olsun endişesini taşımıyor. Kendi elimizle deizm yolunda yürüyen çocuklar yetiştiriyoruz. Gençler 20 ve 25 yaşlarına geldiğinde eyvah benim çocuğum namaz kılmıyor, İslam’dan ve dinden uzak bir hayat yaşıyor diye şikâyet ediyoruz. Oysaki kendi elimizle onları deist, ateist ve nihilistler gibi yetiştiriyoruz.  Maddeci ve seküler bir dünya görüşünü onlara biz aşılıyoruz.

Türkiye’de verilen eğitim müfredatlarında bundan öte bir şey bekleyemeyiz. İslamî bir nesil yetiştiriyoruz diye İmam-Hatip liseleri ve Kur’an kurslarının sayısını çoğaltan iktidarın da bu işte payı çoktur. Hata bu okul ve kursları çoğaltmakta değil, bu okul ve kursları yeni, çağdaş ve değişen insan yapısını göz önünde bulundurarak bir eğitimin verilmemesindedir. 100 civarında ilahiyat ve diyanet eğitim merkezi var, hiç birisinin yeni gençlik üzerine bir araştırma yaparak bir eğitim verdikleri yok. 

Cemaat, dernek ve tarikatların gençliğe verebilecekleri yeni eğitim modelleri maalesef yoktur. Genelde kendi dernek, cemaat ve tarikatlarına son derece bağlı, itaatkâr bir nesil isterler ve eğitimleri de buna yöneliktir. Kendi konumlarının sarsılması korkusuyla yeni ve çağdaş olana kapalıdırlar. Oysaki bu cemaat, dernek ve tarikatlar ticaretlerini, ikamet ve ulaşım araçlarını en modern teknolojilerle yapmaktadırlar. İşi hiç şansa bıraktıkları yok. Ticaret, ikamet ve ulaşımlarına, giyim ve kuşamlarına verdikleri önemin %10’nu din eğitimine verseler Türkiye’de sorun kalmaz, diye düşünüyorum.

Bugün devletin okullarında yetişen din adamı sınıfı maalesef bu işi,  hayatını idame etmek için ekmek kapısı olarak görmektedir. Yapılan araştırmalarda, camilerde imam ve hatip olarak görev yapan imamların hayatlarında bir meal veya bir tefsiri bitirenlerin sayısı %5’i bulamamaktadır.  Kur’an’ın anlamını bilen insan sayısı %3 ve 4’ü geçmemektedir. Kur’an kursunda Kur’an öğreticisi, camide imam ve müezzin, imam-hatip okulunda ilgili hocalar anlamını bilmeden Kur’an ve Kur’an’a ilişkin dersleri vermektedir. Bu kadar anlamsızlığın içinde ateist, nihilist ve deist yetişmesin de Ebu Hanifeler ve İmam Şafiiler mi yetişsin?

Bundan iki üç yıl önce ilahiyatların programında, Arap ülkelerinde selefi tarzda eğitim veren dini kurumlara özenilerek felsefe, mantık ve sosyolojiye yönelik derslerin dahi kaldırılması istenmişti. Geçmişin faydasız bir tekrarı olan klasik eğitim yerine gençliğin ruhuna ve duygularına hitap eden bir perspektifle din felsefesi, mantık, sosyoloji ve kelam gibi verilmesi gerekmektedir.

Ne yapılmalı sorusunu, bu ülkede, samimi bir şekilde, bu konuya eğilen insanların halledebileceklerini sanıyorum. Bu konularda çok da geç kalınmış değildir, zararın neresinde dönersen o kardır. Özellikle siyasi iradenin, cemaat ve derneklerin bu konuda özveride bulunmaları gerekir. Kendi parti ve cemaatlerinin reklamını yapmadan, yeni bir dil, yeni bir felsefe ve yeni bir kelam geliştirerek; modern teknoloji, modern eğitim yöntemleri ve internetteki gelişimler de göz önünde bulundurularak soruna çözümler sunulmalıdır.

Bu tür sorunların kaynağı olan siyasi ve ekonomik adaletsizliklerin de olduğunu düşünerek her tür adaletsizliğe bir an önce son verilmelidir. Bugün üniversite mezunlarının önüne konulan mülakat ve benzeri adaletsizliklerin bir an önce kaldırılması gerekir. Bir toplumda adalet mekanizması yara almışsa ve Allah’ın dinini tebliğ etmekle görevli olan insanlar yamulmuşsa o toplumun iflah olması zordur. Belli bir seviyeye kadar kariyer yapan insanların mağdur edilmesi, beraberinde sisteme karşı bir kin ve nefreti körükler. Bu kin ve nefret bazen bütün topluma ve toplumun benimsediği değerlere karşı bir düşmanlığa dönüşebilir. Bu durum nihayetinde psikolojik ve sosyolojik birtakım vakıalara da yol açabilir.

Selam ve dua ile.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 598
Bu Ay : 6682
Toplam : 6682

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom