Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

ÖNCE VATAN; SONRA, YİNE VATAN…

ÖNCE VATAN; SONRA, YİNE VATAN…

‘Bülbülü altın kafese koymuşlar, ahhh vatanım demiş’. Bülbüle ‘ah’ dedirten gerçeği anlamak için, akıl, insaf, vicdan, iz’an ve merhamet sahibi olmak gerekmez mi? Elbette gerekir. ‘Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Nimetlerinden istifade ettiğin toprak uğruna ölmeye razı değilsen, söz konusu toprak, senin vatanın değildir; ancak bu durum, senin vatan haini olduğun gerçeğini ortadan kaldıramaz…

Sanılmasın ki, bu yazı, konjoktürel bir çıkış, duygusal bir tepki ve de hamaset ürünüdür. Evet, konjoktürel değil ama zamanı gelmiş bir yazı olarak kabul edilmelidir. Vatan gerçeğinin ne kadar önemli, kıymetli ve dahi kutsal olduğunu anlatmak, anlamak, hazmetmek insanî bir zarurettir. Ben, bu zaruretin gereğini yerine getirmeyi, özellikle bugünlerde bir görev addediyorum.

Vatan gerçeğini, zihinlerde itibarsız hale getirmek için, sözüm ona ‘İslâmî’ doneler kullanarak, bazı kimselerin, önemli sayılan fikir öncülerinin, bundan yıllar önce, şunları yazıp söylediklerini biliyorum: Vatan eğer bir insanın doğduğu yer ise, her insan yaklaşık bir metre karelik alanda doğmuştur, onun vatanı işte orasıdır, yani, bir metre karelik bir alan… Evet, bu uçuk kaçık iddialarla, yalnızca Müslüman zihinlerin tecavüze uğramış olması değil, aynı zamanda bal gibi İslâm istismarı yapılarak ‘vatan hainliği’ masum hale getirilmiş oluyor. Kur’anda ki hicret ile ilgili ayetleri ‘vatansızlık’ düşüncesine alet etmek ise, ayrı bir maskaralıktır.

Bilinmesi gerekir ki, her daim, takke düşerse, kel görünür ne çare.

Eli silah tutabilen, gücü yeten bir Müslüman için, savaşın (kıtal), harbin kaçınılmaz olduğu belirtilen hususların başında, zulme uğrayıp yardım isteyenleri kurtarmak için yapılması istenen savaş, bir diğeri vatanınıza saldıran ve sizi yurdunuzdan yani vatanınızdan çıkarmak için, size saldıranlarla savaşmak hususu gelmektedir. İşe, İslâm noktasından bakacaksak eğer, böyle bakmalıyız..

Bu konu ile ilgili olarak Ali İmran 142, Tevbe suresi 12 ve 13. Ayetlerinin okunmasını önerebilirim. ‘Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatanadır.’ Sen, eğer, yaşadığın toprak uğruna, ölmeye razıysan, söz konusu toprak senin vatanındır…

Yıl 2018, vatanın, devletin, önemli olup olmadığını anlamak için, allem-i cihan olmak gerekmiyor; Libya’ya, Suriye’ye ve bu ülkelerin halklarının yaşadıklarına insan gibi bakmak yetecektir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 713
Bu Ay : 1491
Toplam : 1491

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom