Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

KUR’AN, KAPALI KUTU DEĞİLKİ AÇASINIZ

KUR’AN, KAPALI KUTU DEĞİLKİ AÇASINIZ

BULMACA, BİLMECE DEĞİLKİ ÇÖZESİNİZ…

Kadir GÜLTEKİN

 

Kur’an’ı Kerim’in, açıklanmaya (tefsir edilmeye) ihtiyacı olduğunu söylemek, Allah’a ve Kur’an’a gösterilmesi gereken saygıyı ihmal etmektir.  ‘Ben Kur’an ayetlerini açıklıyorum, Kur’an’ı tefsir ediyorum’ demek ve böylece davranmak, en hafif şekliyle fantezi yapmak yahut abesle iştigal etmektir.

Kur’an ayetlerinin, açıklanmaya ihtiyacı olduğunu söylemek, Kur’an ayetlerinin karmaşık (açık olmayan) olduğunu iddia etmek demektir. Bu ise densizliktir; bu densizliği yapanlar kendilerini müfessir olarak taslayan kimselerdir.

Kur’an’ı, Kur’an ayetlerini, açıklamak gibi bir görev ve sorumluluk, peygambere dahi verilmemişken, siz hangi yetki ile böyle bir görev ve sorumluluk üstleniyorsunuz..? Hakikat bu iken, yine de, ayetleri açıklama gereği duyuyorsunuz?

Peygamberi, Kur’an ayetlerini açıklayan kişi olarak birinci sıraya koymanız; Allah’ın, ayetleri açık seçik göndermemiş olması iddianızı ortadan kaldıramaz. Bu iddia ise yani ayetler açık değil, onları peygamber açıklamıştır iddiası, Kur’an’ı anlamamak ve dini (İslâmı) bilmemektir. Kur’an ayetlerini açıkladığınızı iddia etmek ise Allah’ın ve peygamberin  yapamadığını, kendinizin yaptığını iddia etmektir.

Kur’an tefsiri ifadesi, teknik olarak da, matematiksel olarak da yanlış bir ifadedir; bunun yerine “açıklamalı Kur’an Meali” ifadesi, bana göre daha doğru olandır, nitekim bu ifade bu şekli ile kullanılmaktadır..

Bu güne kadar yapılmış bazı ‘’Kur’an tefsirleri’’ , Kur’an’ı anlamayı kolaylaştırması şöyle dursun, tam tersine, Kuran’ın anlaşılmasını önlemiştir. Kur’an tefsiri olarak tanıdığımız çoğu eserler, şişirilmiş, 10 cilt, 20 cilt gibi, vitrin süsleme kitapları olarak, piyasaya sürülmüştür.

Kur’an’ı açıklamak, Kur’an’ın bildirdiği haberleri açıklamak demek değildir; daha açık olması için, cümleyi tersine çevirelim; Kur’an’ın verdiği haberleri, bilgileri açıklamak, Kur’an’ı açıklamak değildir. Yapılan tefsirleri Kur’an tefsiri olarak vermek bu nedenle de yanlıştır.

Bir başka yanlış ifade ise, herhangi bir ayeti doğru anlayabilmek için, aynı konu ile ilgili diğer ayetleri bilmek, Kur’an’ın geneline hâkim olmak iddiasıdır. Elbette Kur’an’ın tamamına hâkim olmak yani Kur’an hakkında gerekli, yeterli bilgiye sahip olmak her mümin Müslümanın arzusu olmalıdır.

Kur’an kendisini açık, apaçık olarak tarif ederken (Hicr-1 , Hac-16, Şuara-2) bu hakikati ters yüz edercesine, Kur’an bir muamma imişcesine davranmanın alemi yoktur..

Buna rağmen, ısrar ederseniz, Kur’an size şunu söylemek zorunda kalabilir. “Gölge etme başka ihsan istemem.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 765
Bu Ay : 7562
Toplam : 7562

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom