Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

TRUMP KİMDİR, NE YAPMAK İSTİYOR?

TRUMP KİMDİR, NE YAPMAK İSTİYOR?

Trump, Yahudi mi, Hıristiyan mı yoksa Müslüman mı? Müslüman olabileceğini söyleyene rastlamadım, ben de aynı kanaatteyim.

Trump, ne yapmak istiyor olabilir? Yapılan her işin, yapılmadan öncesinin olduğu, bilinen bir gerçektir. Trump, ne yaptığını biliyor. Ne yaptığınızı bilerek yapıyorsanız, doğru bir iş yapıyorsunuzdur. Ne yaptığını bilen Trump doğrusunu yapıyor. Kimileri, bu yapılanı çeşitli sebeplere bağlayabilir; bu sebepler, iç siyasetteki sıkışlık olarak gösterilebilir. Konjoktürel olduğu ileri sürülebilir, Ortadoğu politikası gereği sayılabilir. Kim ne derse desin Trump, yaptığını bilerek ve ABD’nin faydasına olacağına inandığı için yapıyor. Ancak bu yaptığı iş, kendisi istemese bile, aynı zamanda Filistinlilerin, daha geniş çerçevede, Müslümanların faydasına da olabilir, bu sonucu önceden görmemiş olabilir Trump.

Bu yaptığının, ABD’nin faydasına olacağına inan Trump, aynı zamanda, Müslümanların yararına olacağını görmüş olsaydı, bu hamleyi yapmaktan vazgeçer miydi? Sanmıyorum. Trump, “Benim iki gözüm çıksın, yeter ki komşunun bir gözü çıksın” diyecek birisi değildir. Onun için en önemli olan ABD’dir.

Trump, seçim kampanyası sırasında, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu, ilan edeceğini söylemişti. Bu karar, aslında Trump’a ait olmayıp, malum olanın ilan edilmesinden başka bir şey değildir. Bilindiği gibi, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğu ile ilgili yasa, Bill Clinton zamanında çıkmıştı. Trump bu yasanın yürürlüğe girmesini ilan etmiştir.

Yanılmıyorsam, Trump, seçildikten hemen sonra, ilk ziyaretlerini, S.Arabistan, İsrail ve Mısır’a yapmıştı. Büyük ihtimal ile bu kararını her üç devletin en tepesindeki yetkililere söylemiştir; söz konusu yetkililer ise “emriniz olur efendim” demişlerdir. Eğer böyle olmasaydı, Suudi Arabistan fetva makamları “İsrail ile savaşmak caiz değildir” fetvasını veremezlerdi. içtihadın yerini, fetvaların almasından beri, “Alemi İslâm”  rahat yüzü görmemiş, ümmet, zilletten zillete duçar edilmiştir.  

Trupm Hıristiyan mı , Yahudi mi? Bunun ne önemi var demeyiniz. Trump’ın bu kararı, Yahudilerden çok, Hıristiyanların işine yarayacak gibi geliyor bana. Bu nedenle Trump’ın Hıristiyan olma ihtimali daha güçlüdür.

Her devletin, ayrıca bir de ‘derin devleti’nin olduğu söylenen ve bilinen bir gerçektir. ABD’nin dünyada en güçlü devlet olduğu sanırım tartışılmaz. Bu güçlü devletin, derin devleti de, güçlü olmak, hatta devletin kendisinden daha güçlü olmak zorundadır.

Seçilen her ABD başkanının yaptığı gibi Trump başkanlığa başlarken, İncil üzerine yemin ederek işe başlamıştır. Amerikan halkının, büyük çoğunluğu Hıristiyan olduğuna göre, Amerika Hıristiyan’dır diyebiliriz..

Her Hıristiyan başkan gibi, Trupm’da, biliyor olmalı ki, Amerika, Yahudi pençesinde kıvranmaktadır. ABD derin devleti, ABD’nin ekonomisi Yahudilerin elindedir. İster cumhuriyetçiler iktidar olsun ister demokratlar iktidar olsun, ABD’de değişmeyen bazı şeyler vardır, bu değişmeyenlerin başında, ABD’nin her zaman İsrail’in yanında ve arkasında olmasıdır. Buradan hareketle ABD İsrail’dir,  İsrail ABD’dir demek yanlış olmayacaktır. Trump, bu hamlesi ile ABD’yi Yahudi pençesinden kurtarmak istiyor olabilir mi?

Benim kanaatim, ABD, bundan sonra İsrail’i sırtında taşımak istemiyor. İsrail’den dolayı başına gelecek belaları eskisi kadar kolay savıp savuşturamayacaktır. Trump, bir taşla birkaç kuş vurmak istiyor olabilir. Birinci kuş, ABD’yi Yahudi pençesinden kurtarmak olabilir. İkinci kuş ise, İsrail’i hedefe koyarak, Türkiye’yi tuzağa düşürmek niyeti olabilir. Özellikler son 15 yıldır, ABD’nin kurduğu her tuzağı boşa çıkaran Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Trump’ın bu akıl almaz hamlesi ile çıldırtılmak isteniyor. Türkiye’nin ‘eyvallah abi’ demeyeceğinden emin olanlar, onu öfkelendirmek istiyorlar. Hiç merak etmeyin ey sefiller; Kudüs Müslümanların namusu ise, Müslümanlar namusuna sahip çıkmasını da bilirler. “kara Cuma” ifadesini eleştirirken “öfke cuması” ifadesini kullanarak daha büyük bir yanlışa imza atanlarımız olsa da, biz, ‘öfke ile kalkanın, zarar ile oturacağını’ biliriz. Bir gerçek pehlivanın ‘güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiğinde öfkesini yenen’ olduğunu da biliriz.

Artık bundan böyle, devletlerin yöneticilerini satın alarak, dünya siyasetini uhdenizde tutma zamanı bitiyor, bitmek üzeredir.

Dünya halkları, yöneticilerinin önüne geçmeye başlamıştır, sizlerin sonu gelecektir…

Bekle bizi Ey Kudüs, selam sana Eyyy Kudüs..

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 285
Bu Ay : 285
Toplam : 285

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom