Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Savaş Oyunları

Savaş Oyunları

 

Kuzey Kore yıllardır nükleer çizgide, özellikle ABD’ye karşı farklı bir dil kullanıyor. Dikkat çeken nokta; bu tavrın açığa çıktığı dönemlerde ABD’nin veya onun finanse ettiği “savaş oyunlarının” yakıcılığı büyürken, Kuzey Kore nükleer denemeler, kıtalar arası füzelerle boy gösteriyor veya ben öyle okudum.

Kuzey Kore tehdit mi ediyor yoksa hırsıza bak rolünü üstlenerek, ABD’nin denemeyi düşündüğü oyunların hayata geçmesi için, havanın pusunu mu arttırıyor?

Çok komplocu olduk belki ama bana öyle geliyor ki; ikinci seçenek yani havanın pusunu arttırması konusu daha ağır basıyor.

Suriye’de ortam kızışmaya başlarken de Kuzey Kore’den benzer salvolar izlemiştik. Şimdi ABD’de gösteriler var, Irak, Rakka ve İdlib senaryoları ile gündeme gelen bir ABD var. Kuzey Kore yine esip gürlüyor.

Kuzey Kore, Rusya ve Çin’e mi güveniyor?

Kuzey Kore, adım atayım, dayak yiyeyim de ABD’nin yenilmezliğine katkıda mı bulunayım diyor?

ABD Kuzey Kore katkılı savaş oyunlarıyla, kendi geleceğini etkileyecek bir oyun mu sahneliyor?

Bütün bunlar, pencereyi tam açıp, buğulanmayı silip; dışarda neler oluyor sorusunun cevabını görmek açısından önemli! Fazla heyecanlanmadan, dünyanın sonu geliyor duygusallığına kapılmadan ve bize düşeni yapmayı terk etmeden yürümek gerekiyor!

Savaş oyunları ilk defa sahnelenmiyor!

Dünya savaşları senaryosu ilk defa yazılmıyor!

Dünya coğrafyasına egemen olmak hevesi ilk defa birilerinin hayalini süslemiyor!

Yüzyıllar süren, Roma imparatorluğu, Pers İmparatorluğu denemeleri…

İngiliz aklının “iki yüz yıllık” egemenlik senaryoları var, yürütülüyor.

Almanlar Bismark ile birliklerini sağladıktan sonra, Hitler girdabında “Bismark’ın akıl oyunlarını” terk edince tuzaklandılar!

Ruslar sıcak denizler uğruna neler kaybetti!

Bize gelince…

Fetihlerle dünyanın neredeyse yarısından fazlasını, coğrafi olarak aynı dünyanın bakış açısıyla tanıştırdık. Emeviler, Endülüs Emevileri, Selçukiler ve son olarak Osmanlılar ile gidebildiğimiz kadar gittik. Fakat her defasından sonra, yeni savaş oyunlarıyla karşılaştık. Siyasi akıl yönünden en ciddi denemelerinden birini 2.Abdulhamid yaptı. Bismark ile aynı dönemde. 2.Abdulmamid akıl oyunlarıyla bir şeyler yapmaya çalışırken, kendisini savaş oyunlarıyla kuşatanlara, Müslüman kanı akmasın diye direnmedi. Onun bu “insani duruşunu” anlamayanlar, coğrafyanın hallaç pamuğu gibi savrulmasını getiren adımlar attılar… Sonuç; İngilizlerin akıl oyunlarıyla kontrol edilen bir parçalanma getirdi. İngilizler savaş oyunlarını yazarken, kendi kanları fazla akmadan hedefe nasıl ulaşılırı denediler. Sömürerek kendi ana adalarını zengin ettiler. Orada, sömürü zenginliklerini daha çok teknolojiye çevirdiler. Güçlendikçe oyunlarına mesafe aldırdılar. Masaya birkaç yıl için değil yüz yıl hesaplarıyla oturdular.

İngilizlerin bizim için masaya getirdikleri yüz yıllık oyun 2023’te doluyor. 2023 gelmeden önce kendi oyunumuzu kurmak için hesaplarımızı yapıp yapmadığımız, yüzyıllar süren coğrafi tanışıklığımızı canlandırmak için “akıl oyunları” ve “kardeşlik ilkesiyle” adım atıp atmadığımız ayrıca “adalet, eşitlik ve özgürlük” ilkelerini canlı tutmak için çaba harcayıp harcamadığımız önemli!

“Aman, üç günlük dünya” diye bize görev ve sorumluluklarımızı unutturmak için öyle “beslemeler” tuttular ki savaş oyunlarını yazanlar! Onlar bize “üç günlük dünya, ne uğraşıyorsunuz” oyunlarını oynarken, kendileri insanlığın anasını ağlattı.

Malik b.Nebi’nin üzerinde durduğu gibi, Müslümanlar bunca yıkım ve savaş senaryosu arasından sıyrılarak, insanlığa umut olabilecek adımlar atabilir! Bu geçmişleri, bu birikimleri var!

Necip CENGİL

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 875
Bu Ay : 3519
Toplam : 3519

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom