Abdullah YEKTA

Abdullah YEKTA

abdullah.abyekta@gmail.com

İMAM-HATİP VE MESLEK LİSELERİNİN AKİBETİ

İMAM-HATİP VE MESLEK LİSELERİNİN AKİBETİ

Üniversite yerleştirme sonuçlarına göre 279 bin kontenjan boş kalmış, 8 tane bölümü hiç tercih eden olmamıştır. Boş kalan kontenjanın beş katı öğrenci açıkta kalmış, herhangi bir bölüme yerleşememiştir. Boş kalan bölümlere baktığımızda bu bölümler yabana atılacak bölümler değil. İşletme, çevre mühendisliği ve bilgisayar öğretmenliği. Çevreye duyarlılığımız son derece zayıf, her gün etrafımız kirleniyor. Çevreyi koruyacak en ufak projelerden yoksunuz. Bilgisayar desen toplum olarak bu tekniğin özürlüsüyüz. Fen bilgisi öğretmenliği neden boş kalsın? Niye bölümler boş kalmaktadır? Burada ilk akla gelen devletin yanlış eğitim politikalarıdır.

1997’lerde olduğu gibi sayısal olarak en çok öğrenci potansiyeline sahip olan İmam-Hatip ve meslek liseleri bugün maalesef üniversiteye öğrenci göndermede en alt sıralarda yer almaktadır. Gelişmiş ülkelerde meslek liseleri her zaman en çok ilgi gösterilen ve iş, aş üreten eğitim kurumalarıdır. En son açıklanan rakamlara göre meslek liselerinin üniversiteye öğrenci gönderme oranı %28’dir. En büyük öğrenci kitlesi bu okullarda olduğuna göre bu büyük bir başarısızlıktır.

 MEB bu başarısızlığı aşmak için değişik projeler üretmeye çalışıyor fakat sonuç pek de değişmemektedir. 100’e yakın İmam-Hatip “Fen ve Sosyal Bilimler Proje okulu” kapsamına alınmıştır. Bu projelerle İmam-Hatip ve Meslek Liseleri kurtarılacak mı? Bilmiyoruz, bunu zaman gösterecek. Daha önce 4+4+4 sistemi getirildiğinde sanki her şey birden hal olunacak gibi düşünüldü fakat sorunlar her gün dev gibi büyüyerek çoğalmaktadır. Söz konusu sistemin iyi tarafları var fakat pek de başarılı olduğu söylenemez. Başarılı sonuç verseydi bugün proje okullarına ihtiyaç duyulmazdı.

Başarısızlığın arkasında adil olmayan bir sınav sistemi bulunmaktadır. İmam-Hatip ve Meslek Liselerinin önündeki katsayı adaletsizliği kaldırıldı fakat bu okulların yapısını çok kötü bir şekilde etkileyen başka bir adaletsizlik daha var. Bu hala devam etmektedir. Bu adaletsizlik giderilmeden İmam-Hatip ve Meslek Liselerinden başarıyı unutalım. Burada sadece İmam-Hatipler değil bütün Meslek Liseleri mağdur durumdadır.

ÖSYM öğrenci alırken sadece belli alanlarda soru sorarak öğrenci almaktadır. Fen, sözel ve Türkçe-Matematik bölümlerine göre öğrenci almaktadır. Bu konuda İmam-Hatipler dâhil bütün Meslek Liselerinde sadece sözel bölüm vardır. İmam-Hatip ve Meslek Liselerinde sözel derslerin dışında okutulan dersler de var. Bu derslerde hiç soru sorulmamaktadır. İlk etapta bütün okullara aynı sorular soruluyor. ‘Herkes eşit bir şekilde sınavlara katılmaktadır.’deniliyor fakat durum böyle değil. Son derece adaletsizce bir sistem söz konusudur.

Örneğin Meslek Lisesi Elektrik bölümünde eğitim gören bir öğrenci üniversitede, bu bölüme gitmek istese Meslek Lisesinde okuduğu derslerden soru sorulmuyor. İletişim Lisesinde okuyan bir öğrenci iletişim fakültesine gitmek istediğinde, üniversite sınavında iletişim ile ilgili sorulardan imtihan olmuyor. Turizm Lisesinde mezun olan bir öğrenci hakeza üniversite sınavında kendi branşı ile ilgili sorulardan imtihan olmuyor.

 Aynı durum İmam-Hatipler için de geçerlidir. Dört yıl boyunca okuduğu meslek derslerinde kendisine soru sorulmuyor. Örneğin İlahiyat Fakültesine gitmek isteyen bir öğrenci ilahiyat alanına yönelik okuduğu derslerden imtihan olmuyor. Türkçe-Sosyal derslerinden imtihan olmak zorundadır. İmam-Hatip mezunu olan bir öğrenci dört yıl boyunca ilahiyat alanına yönelik dersleri okumuştur. Fakat bu alanda kendisine tek bir soru sorulmuyor. Bu duruma göre İmam-Hatip Lisesinin dışında herhangi bir liseden mezun olan bir öğrenci de Türkçe-Sosyal testleriyle İlahiyat Fakültesine girebilmektedir. İmam-Hatip alanında dünyanın en bilgin öğrencisi dahi olsa diğer bir lisenin öğrencisiyle eşit şartlarda imtihana girmiş sayılmamaktadır. Çünkü diğer bir lisenin Türkçe-Sosyal bölümünde mezun olan öğrenci İmam-Hatip öğrencisine göre daha avantajlı bir durumdadır. Bu durumun farkında olan İmam-Hatip öğrencisi elbette ki İmam-Hatip meslek derslerine çalışmak istemez. 

Daha ilginç bir adaletsizlik örneği de şudur: Dört yıl boyunca İmam-Hatipte Arapça eğitimini gören bir öğrenci üniversitede Arapça öğretmenliği veya Arap dili ve Edebiyatına gitmek istediğinde Arapça değil İngilizce sorularla imtihan olunmaktadır. Çince bölümüne gitmek isteyen bir öğrenci Çince değil İngilizce ve Fransızca sorularla imtihan olunmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle akılsızca, çağdışı ve aynı zamanda gerici olan bir imtihan sistemi var mı acaba?

 İmam-Hatip ve Meslek Lisesinde okuyan bir öğrenci eğitim gördüğü derslerden sınava tabi tutulacağını bilirse kendi alanına daha iyi çalışır. Kendi alanında var olan başarısını sınavlara da yansıtır. Sanırım eğitimdeki bu başarısız durum başarıya dönüşür. Ülkenin inşası adil, herkesin eşit düzeyde istifade ettiği bir eğitim sisteminde geçer.

Abdullah YEKTA

Abdullah.abyekta@gmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 80
Bu Ay : 7226
Toplam : 7226

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom