Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

ÖLÜM

ÖLÜM

 

“Her canlı, ölümü tadacaktır. Nasıl davranacağınızı görelim diye sizi hem kötülükle ve hem de iyilikle sınavdan geçiririz. Sonunda bize döneceksiniz.”

 (Enbiya/35)

 

 “Her canlı, ölümü tadacaktır” bundan hiç kimsenin şek-şüphesi olmasın.

Şek-şüphesi olsa ki ne yapar insan!?

Günü saati geldi mi; gider…

Ölüm, şu kısacık dünya hayatına egemen olan bir yasadır ve hiçbir canlıyı dışarıda bırakmayan genel bir kuraldır…

O halde mesele ne?

Bence asıl mesele; biz insanların zorunlu olarak tadacakları ölümü hesaba katarak nasıl davranmamızdır. 

Hiç kuşkusuz ölüm, her canlının sonudur.

Yeryüzünde gerçekleşen kısa yolculuğun son durağıdır ölüm. Ve herkes Allah’a dönecektir…

Evet; herkes Allah’a dönecektir…

Şu kısacık dünyada yaptığımız yolculuk esnasında başımıza gelen iyi, kötü olaylara gelince; bunlar tamamen imtihanımızdır/sınanmamız amaçlı şeylerdir.

Bu hususta Rabbimiz; “Nasıl davranacağınızı görelim diye sizi hem kötülükle ve hem de iyilikle sınavdan geçiririz” diyerek bizleri ikaz ediyor…

Hem kötülükle ve hem de iyilikle sınanmak…

Her ne kadar kötülükle sınamak anlaşılır bir şey gibi görünmese ilk okuduğumuzda, aslında hayatımızda en çok kötülüklerle sınanıyoruz.

Kötülüklerle sınanıyoruz çünkü Rabbimiz Allah; sınanan kişinin dayanma gücünü, sıkıntı anında sabretmesini kendisine bağlılığının derecesini, O’nun rahmetine olan ümidinin boyutunu bu şekilde ortaya çıkartmış oluyor.

Bir de iyilikle sınanmak var ki; kimi insanlar iyilikle sınamanın kötülükle sınamadan daha hafif olduğunu düşünse bile, iyilikle, nimetle sınamanın ağırlığı daha fazladır.

Kötülükle/zorlukla sınanmaya katlanan çok olur ama iyilikle sınanmanın zorluklarına dayanan maalesef çok az kimse vardır.

Örneğin, 28 Süreci’nde işkencelere, eziyetlere katlanan, korkuya kapılmadan sabreden çok kimseler gördüm, ben de dâhil...

O dönem başı örtülü Mü’min kadın ve erkeklere yapılan tehditlere, gözdağına aldırmadan direnen çok insan vardı. Ama ne vakit, gün geldi devran döndü iktidar olmanın beraberinde getirdiği maddi ve manevi nimetlere kavuştu, o vakit gaflet başladı…

Şehit Seyyit Kutup’un da işaret ettiği gibi; zorlukla sınama büyüklük duygusunu harekete geçirir. Direnci arttırır, sinirleri güçlendirir, insanın bütün gücünü geleceğin zorluklarına ve ona karşı koymaya hazırlar.

Ama rahatlık, sinirleri gevşetir, onları uyuşturur, uyanma ve direnme yeteneğini kaybettirir.

Bunun için birçokları sıkıntılı aşamaları başarıyla geçtikleri halde, biraz rahatlığa kavuşunca insan imtihana yenik düşer. Aslında bu, insanların hamurunda olan bir şey, Yüce Allah’ın koruduğu kimseler hariç… Onlar hakkında Allah’ın peygamberi şöyle buyurmaktadır:

“Mü’minin işleri hayret vericidir. Çünkü her işi iyiliktir onun. Ve mü’minden başkası da böyle değildir. Mü’min bolluğa erişecek olursa, şükreder bu onun için iyiliktir. Bir sıkıntıya düşecek olursa sabreder, bu da onun için iyiliktir.” (Müslim, Zühd ve Rekaik bölümünde rivayet eder.) Ama sayları çok azdır bunların.

Kişinin iyilikle sınanırken kötülükle sınandığı zamandan daha çok uyanık olması gerekir. Her iki durumda da başarılı olmanın garantisi Allah’a bağlılıktır.

Darlıkta ve bollukta, başka bir ifadeyle; iyilik ve kötülükte, her daim sınavda olduğunu unutmadan Allah’a bağlı olarak yaşayabilen insanlara ne mutlu.

Ne mutlu hayatın gayesini bilerek Allah’a dönebilen insanlara…

Ne mutlu son nefesinde de Müslüman olarak Allah’a dönenlere…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 104
Bu Ay : 5298
Toplam : 5298

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom