Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

HEDEFİ SAPAN VE HEDEF SAPTIRAN YÜRÜYÜŞ

HEDEFİ SAPAN VE HEDEF SAPTIRAN YÜRÜYÜŞ

 
Hayatı boyu bu kadar ilgi odağı olduğunu sanmıyorum. Zor bir işe koyuldu ama olsun galiba değiyor. Hiç olmazsa rahatlıyor. İçinde yarım kalmış duyguları tatmin ediyor.
 

Kahramanlar kahramanlık düşleri kurmazlar; kurdukları düşleri gerçekleştirmekle kahraman olurlar. Ben böyle gördüm. Öyle bir şeyi örtme, gizleme çabalarıyla, birilerinin şişirmesiyle kahraman olunmaz. Olsa olsa Donkişot olunur.

Donkişot’un benim için ilk özelliğinden biri hayallerle gerçeklerini karıştırmış olmasıdır. Bunu da iyi niyetli, saf duygularla yapıyor. Yapıyor ama başına gelmedik belâ da kalmıyor. Demek ki, iyi niyet ve saf duygular kötü sonuçların doğmasını önlemede yeterli olmuyor. İyi sonuçlar için siyaset gerekir. Bakalım o da bizde veya bizimkinde var mı? Ancak bizimkisinin Donkişot kadar saf, iyi niyetli olduğunu sanmıyorum. Zeki derseniz hiç değil. Hayatı boyumca üç kitabı anlayarak, inceliklerini fark ederek okuduğunu sanmıyorum. O benim nazarıma pohpohlanmayı, dolduruşa gelmeyi çok seven, bir şekilde görünür olmakla var olacağını sanan, böyle bir var oluş biçimiyle boş benliğini tatmin eden biri olarak görünüyor.

Üzülüyorum.

Sırtına vurulan yükü kaldıramıyor.

Bu haliyle kocaman bir çocuk.

Evet, böyle ama her birimizin şu ya da bu derecede yaşadığımız çocukluk yok değildir. Böyle de olsa onun kimi akıllı insanlar tarafından iyi kurgulandığını düşünebiliriz. Kralın çıplak olduğunu söylemekte olduğu gibi kimi hakikatleri çocuklar görüp söyleyebilir. Kaldı ki bizim kocaman çocuğu yöneten ve yönlendirenlerin o kadar da saf olduklarını düşünmeyin.

Bence iyi bir hamle yapıldığı bile söylenebilir.

Neden mi?

Neden olacak, adamın parlamentoda varlık gücü yok edildi. Sınırlamalar onu yok mesabesine getirdi. Komisyonda, Genel Kurulda, önergede, oylamada bir sonuç alamıyor. Söyleyin o zaman, işlevsiz konumunu bir türlü aşamayan bir siyasi parti ne yapacak? Onlar da kendilerine göre böyle bir çıkış buldular. Adalet gerekçesiyle yapılan yürüyüş, keşke hain ve casuslukla suçlananları himaye etme amacı gütmeseydi. İnsan kendisini kurtarmak ve korumak için hainlerle amaç birliği eder mi? İşte bak şimdi yavaş yavaş MİT Tırlarını durdurma kasetinin asıl kendisi tarafından servis edildiği söyleniyor. Yani işin ucu kendisine dokunmasın diye böyle bir hedef saptırma işine koyularak yollara düştü. Korku başa belâ. Bu arada hem belki bir zamanlar özendiği militan duyguları üstelik halk lideri, halkın öncüsü rolleriyle tatmin ediyor hem de kendisini parti içinde tartışmalı hale getirenleri peşine takmış sürüklüyor. Ayrılık ve kongre çağrılarının bloklaşmaya evirildiği bir dönemde bu yürüyüş ilaç gibi gelmiştir. Baksanıza Muharrem İnce bile geçmiş yenilgiler üzerine yaptığı eleştirileri bir kenara bırakarak liderinin yanı başında düştü yollara. İşte adamı böyle yoldan çıkarırlar, böyle yola getirirler.

Bütün bunlar bir yana ama bu yürüyüşü asla küçümsememek lâzım. Ne de olsa Ankara’dan İstanbul’a yürümek kolay değil. Allah var her babayiğidin altından kalkacağı bir iş de değil. Bu zor işten azami yarar elde edilir diye düşünüyorum. Kim eder? Elbette yürüyüşün sahipleri. Ben şimdilik bu yürüyüşün şununla bağlantılı, bunun desteklediği üzerinde durmuyorum. Başta FETÖ olmak üzere kimi dış odaklar ve basın tarafından desteklendiğini biliyorum. Ama iktidarın da bu yürüyüşe kör ve sağır kalmamasını salık veriyorum.
 

AK Partili dostlar söyleyin bakalım yanlış mı düşünüyorum?

Meselâ Mücahit Aslan orda mısın? Hâlâ orda mısın, beni duyuyorsan söyle, yanlış mı düşünüyorum?

Meselâ Sayın Enerji Bakanımız yanlış mı düşünüyorum?

Veya damatlara soralım, yanlış mıyım?

Ama bana sorarsanız bu işi 15 Temmuz’a bırakmadan bitirmek lâzım?

Neden mi?

Canım neden olacak…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 305
Bu Ay : 1623
Toplam : 1623

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom