Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Yolcusu olmayan yol

Yolcusu olmayan yol

Necip CENGİL

Yol dediğimizde, insan ruhuyla buluşan toprağın ruhunun canlanmasını düşünmeliyiz. Nitekim ev de, insanın ruhuyla evdir.  İnsanın ruhu toprakla buluşunca hayata bir düzen geliyor. Tabi o yolu alt üst edecek olan da insanın kendi ruhunu yitirip, insanlıktan çıkmasıdır.

Dava dediğiniz, vakıf, dernek, parti dediğiniz yerler de insana verilen değerle orantılı olarak can bulur.

İnsan ruhundan beslenmeyi başaramayan veya sürdüremeyen yer, yol olarak kalamaz. Parti, dernek ve vakıflar; insan ruhundan, onun üretkenliğinden, fedakârlığından beslenmeyi terk ettikleri, pasife aldıkları an sadece tabeladan ibaret kalır.

Her zaman insana, insanlığa fayda ön safta olmalıdır. Yol denilen yer ve diğerleri, Dede Korkut hikâyelerindeki Tepegöz misali, insan yiyen yaratığa dönüşmemelidir. Fakat amacı insana fayda olmayan kişiler her zaman çıkabilir ve ruhsuz güzergâhlar, mekânlar üretmek isterler. İnsan, bu ruhsuzluk ataklarına karşı da uyanık olmalıdır.

Yol dediğinizde, tek tip insanın faydalandığı güzergâhlar düşünülemez. Oradan, kendisini farklı şekilde tanımlayan, farklı inanç ve anlayışlardaki insanlar geçip, gider. Huzur; bu çeşitliliği kaldırabilen yol ile gelir. Başarı dediğiniz şey de, bu çeşitliliği devam ettirmek, müstefid olmakla mümkündür.

Son günlerde Ak Parti özelinde; yolun bazı insanlara kapatılması konusu konuşulunca, böyle bir yazı kaleme almak ihtiyacı hissettim.

Merhum Özal, partisini ilk kurarken, eğilimleri bir çatı altında toplayarak bir başarı grafiği çizdi. Sonra kifayetsiz kişilerin elinde, merhum Özal’ın kurduğu parti tanınmaz hale geldi. Daha önce yakaladığı başarıyı kaybetmeye başladı.

Ak Parti, son günlerde “İslamcılık” özelinde bir tartışmanın içine çekiliyor. Eğer global bir proje değilse, bazı muhterisler Ak Parti üzerinde, kitleleri küstürecek bir operasyon yapmak istiyorlar, denebilir. Özellikle “ben senden daha İslamcıyım, kafadan İsrail düşmanı İslamcılar, partiden atılmalı” gibi sözler, bir fitne ateşini haber veriyor.

Bana göre; insana değer veren, ülkesini seven herkes, bu tür fitne girişimlerine karşı uyanık olmalı. Öncelikle, çabalarını “güzel insanlar yetiştirme” üzerinde yoğunlaştırmalıdır. İdeolojik körlük, slogancı dil eksenli yetiştirilen kişiler ne yola, ne insanlığa fayda sağlamaz.

Yönetimlerin işi de, öncelikle adalet, eşitlik ve özgürlük eksenli olmalıdır. Birilerini İslamcı, birilerini başka tanımlamalar özelinde dışlamamalı ve insanlığa fayda ruhuyla yetişen, anlayışını bununla geliştiren her insana saflarında yer vermelidir. Devlet denilen ortak çatı, özel çıkarların ve ideolojik baskıların kasırgasına maruz kalmamalıdır. Zira böyle bir kasırga, devlet çatısını uçurur.

“İnsanı yaşat ki, devletin yaşasın” diyen muhterem zat, o topraklar üzerinde yaşayan her insanı kast ederek,bunu demiştir. Bütün insanlar, insan olarak eşit muamele görmeyecekse; oradaki çatı, herkesi korumayacaksa, çatı olmaktan çıkar.

Eğer Ak Parti veya diğerleri, Dede Korkut hikâyelerindeki Tepegöz misali, insan yiyen, harcayan bir hale dönüştürülürse, ruh giderek kaybolur ve giderek yolcusu olmayan bir yola dönüşür. Yol olmaktan çıkar.

Bütün iddialı yapılar, zamanla küçük adamların ve küçük hesapların oluşturduğu girdapta, kendi kara deliklerini oluşturup, oluşan o kara delikler tarafından yutulur. Bu tehlikeyi zamanında fark eden yapılar, varlıklarını sürdürme fırsatı yakalar ama fark edemeyenler yok olur gider.

Tehlike şu; birileri lokaldeşifre girişimcileriyle, insanlığın faydasına olacak bir ruhu canlı tutabilecek yolları, yolcusuz bırakmak istiyor. Yutan kara deliklerle; kendi saltanatlarına engel olacak, her kim varsa,onları yutma hesapları yapıyorlar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 230
Bu Ay : 7376
Toplam : 7376

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom