Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

REFERANDUM

Referandum neticesi belli oldu ama bu sonucu sindirmekte zorlananların hesapları bitmiş değil…

Ne yapmak istiyorlar?

Gezi olayları benzeri bir zincir oluşturmak istiyorlar…Olayları, birbirine ilintileyerek okuduğumda; birilerinin, dini değerleri önemseyen insanlardan da destek aradıkları için, onları cezbedeceklerini düşündükleri kimi yolları denediklerini ve deneyecekleri izlenimini edindim.Hatta yaşananları ve yazılanları okuduğumda; birileri bunu “salavat zinciri” gibi, benzeri halkalar oluşturarak gündeme getiriyor… Ve eğer bu zinciri kurmayı başarırlarsa, bu zincirden; şehirlerde, aynı anda boşalan, bir zincir oluşturmak niyetinde görünüyorlar.

YSK’nın, referandum sırasında ortaya çıkan sorunları çözmek için aldığı kararları öne sürerek, ülkeyi bir olaylar zinciri içine çekmek isteyenleri iyi değerlendirmek gerekir. Mesele referandumu iptal ettirmek filan değil, bir iç savaş hayalleri var. Başarabilirlerse, oluşturacakları bazı can kaybı ve buna bağlı yürek yangınlarını, kendi emelleri için kullanacaklar. SOROS benzeri kaynakları kullanarak, paralı provokatörleri piyasaya salıp, onları “kolaylaştırıcı” olarak kullanacaklar.

Sünni-Alevi veya diğer mezhep kamplaşmalarına sokamadıkları ülkemizin daha da güçlenmesini istemedikleri ortada! İslâm ülkeleri arasında; dünyada söz sahibi bir ülkenin veya onu destekleyecek başka ülkelerin oluşmaması için, her yolu deneyecek, her oyunu oynayacaklar.

Başarabilirse, siyasal itirazları fiili duruma dönüştürmek istiyorlar.

Bu nedenle uyanık olmak gerekir.

Endülüs’ü ayrıştırarak nasıl yok ettilerse, Anadolu ve Trakya toprakları üzerinde kurulan ülkemizi de, benzer bir şekilde yok etmenin peşindeler. Dahası, bizimle de yetinmeyip, başka ülkelere sataşmaya devam edecek ve “zayıf halka ülkeler” oluşturmaya çaba harcayacaklar.

Bu emelleri için, şu aşamada, tüm dindar kesimleri “değersizleştirmeye” çalışacaklar. Bazı kişilerin din adına sergiledikleri pervasızlıkları, neden olarak gösterip, projelerini yürürlüğe koymayı deneyecekler. Referandumda el birliği yapan tarafları çözmeye gayret edecekler.

Bu ilk olmuyor, daha önce de çok denediler. 1980 darbesine kadar oynadıkları oyunları yaşayan ve görenlerden olarak büyüdük. Ondan sonra geliştirilen terör kumpasını hala yaşıyoruz. Öyle oyunlar oynandı ki, üretim ve tarım politikalarımıza bile müdahaleler gördük. Mesela “zeytinyağlı dolma yiyemem” türküsü bile bir algı projesiydi.

Demek istiyorum ki; çok yönlü oyunlara karşı, bütün olarak uyanık olmalıyız.

Referandum neticelendi.

Bundan sonra, oynanan oyunlara figüran olmaya çalışmak yerine; yeni sistemle, birlikte daha iyi işler yapmanın, örnek ve öncü olmanın gayretini arttırmalıyız.

“Yok, arkadaş, ben ille de figüran olacağım” diyen varsa, kendisini gülünç duruma düşürür, ülkenin enerjisini heba eder.

Necip CENGİL

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 6
Bu Ay : 6803
Toplam : 6803

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom