Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

KOLAYLAŞTIRINIZ...

Bazı ehliyetsiz Müslümanlar bizleri yanlış bilgilendiriyorlar.

Örneğin; “Abdestsizken Kur’ân okunur mu?”

Cevap olarak da, Vâkıa Suresi’nin 79. Ayetini göstertiyorlar...

Önce ayeti okuyalım beraber:

Ona, ancak tertemiz olanlar dokunabilir.

Öyle ise; Kur’an-ı Kerimde temiz olanlar kimler, önce onalar bir bakalım…

Kur’an-ı Kerimin diğer hiçbir yerinde meleklerden “tertemiz” gibi ifadeler ile bahsedilmez. Tam aksine Kur’an-ı Kerimin birçok yerinde insanların “tertemiz” olmasından bahsedilmiştir.

Ahzab 33. Evlerinizde oturun. Önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin. Allah’a ve Resülüne itaat edin. Ey Peygamberin ev halkı! Allah sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.

Zümer 73. Rablerine karşı gelmekten sakınanlar da grup grup cennete sevk edilirler. Cennete vardıklarında oranın kapıları açılır ve cennet bekçileri onlara şöyle der: “Size selam olsun! Tertemiz oldunuz. Haydi, ebedi kalmak üzere buraya girin.”

Ali İmran 164. Andolsun, Allah, Mü’minlere kendi içlerinden; onlara âyetlerini okuyan, onları arıtıp tertemiz yapan, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Oysa onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içinde idiler.

Tevbe 108. Onun içinde asla namaz kılma. İlk günden temeli takva (Allah’a karşı gelmekten sakınmak) üzerine kurulan mescit (Kuba mescidi), içinde namaz kılmana elbette daha layıktır. Orada temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da tertemiz onları sever.

Kur’an-ı Kerimde “TEMİZ” kavramı ile ilgili yukarıda verilen ayetlerdeki gibi açıklanılırken bir kifayetsiz şöyle tefsir etmiş bu ayeti: “Bu âyette küçük abdest, büyük abdest ve kadınların muayyen hâlleri (yâni âdet ve lohusalık hâlleri) mevzubahistir. Dört hak mezhep de, Mushaf’a abdestsiz el sürmenin haram olduğu görüşünde ittifak etmişlerdir.”

Âlim geçinen bu tür zevata benim cevabım; “El insaf be adam!” demekten başka bir şey olamaz.

Kelimeyi eğip bükmeden bu tür çapsız insancıklar zorlaştırıyorlar dinimizi...

Oysa Allah Resulü; “Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!” (Buharî) diyor….

Kendini “allame-i cihan zanneden bu tür zevatlar, bilerek ya da farkından olmadan; “Kur’an’a abdestsiz dokunmayınız” diyerek insanları Kur’an’dan uzaklaştırmaya çalışıyorlar.

“Kur’ân’a temiz olan dışında hiç kimse dokunmasın!” derken Allah (c.c) Müslüman olmayanları kastediyor.

Ancak bunu fehmetmeyen bazı zevatlar kürsülerde, “İmâm Mâlik şöyle der” diye söze başlayarak: “Tâhir/abdestli olmayan kimse, Mushaf’ı kılıfıyla veya yastık üzerinde dahi olsa taşıyamaz, mekruhtur… Bu, Kur’ân’a ikram ve tâzîm sebebiyledir.” Şeklinde yanlış fetvalarla insanları Kur’an’dan uzaklaştırdılar…

Şimdi; sizler havale ediyorum…

Ey Kur’an nesli ben bu saftorikleri sizlere havale ediyorum.

Ey araştırıp doğru kaynaktan (Kur’andan) beslenen gençlik…

Siz bu demode olmuş ancak tedavülden kaldırılmayan hoca kılıklı insanların fetvalarına ne dersiniz?

Bu tür eblehler, sizce de insanları Kur’an’dan uzaklaştırmıyor mu?

Bunlar Kur’an düşmanlarının piyasaya sürdükleri artıklar değil mi?

Kur’an’ı -haşa- ‘bomba” gibi gösterip insanların dokunmasını, yaklaşmasını, okumasını ve anlamasını -kendilerince- yasaklayan bu zevatlara ne dersiniz?!

Ey Kur’an nesli, sizler ne zaman bu güruha ‘Dur!’ diyebileceksiniz…

Ona, ancak tertemiz olanlar dokunabilir” derken Rabbimiz kimleri kastediyor?

Tevbe (28)’de; “Ey iman edenler, müşrikler ancak bir pisliktirler…” diyerek Müşrikleri mi kastediyor yoksa Müslüman olduğu halde o an abdestli olmayan kimseleri mi?

Elbette ki temizlik esastır ve Müslümanlar temiz olmalıdırlar ki, Müslümanlar zaten temizdirler.

Kaldı ki, tâhir abdestli olmayan bir Müslüman yine temizdir ve “Ona, ancak tertemiz olanlar dokunabilir” ayette işaret edilen -o an- addesti bozulan Müslüman değil ‘pislik’ konumundaki Müşriklerdir.

Kur’ân-ı Kerîm ki, insanların doğru yolu bulmaları, kendi gayretleriyle bilemeyecekleri hususları öğrenmeleri ve âhireti elde etmeleri için gönderilmiş ilâhî bir kitaptır.

O hâlde İsrailiyetçi zihniyete inat; Kur’ân’a dokunun, yaklaşın, okuyun ve anlayınız…

O halde; sizler Kur’ân’a yaklaştıkça, dokundukça, okudukça ve anladıkça; dinimizi bilmeyenler bizleri yanlış bilgilendiremeyecek ve hedef şaşırtamayacaktır…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

abuzer türkmen @kalemine sağlık fakat

02 Nisan 2017 23:26

sa. kalemine sağlık. kuranı kerime dokunma ile ilgili yorumun yanlışlığını güzel izah etmişsin. bu güzel. kuranı kerimi bolca okumayı tavsiye etmişsin. bu da çok güzel. fakat yanlış gördüğümüz bir yorumu insafsızlık sınırına vararak kötüleme yöntemini kuranı kerimden mi okudun? biraz insaf diyesim geliyor.

Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 104
Bu Ay : 5298
Toplam : 5298

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom