Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Söz Ola Kese Savaşı

Sözü Yunus’a söyletelim önce:
“Sözü bilen kişinin, yüzünü ak ede bir söz / Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz / Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı / Söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz / Kişi bile söz demini, Demeye sözün kemini / Bu cihan cehennemini, Sekiz cennet ede bir söz…
Yunus şimdi söz yatından, söyle sözü gayetinden / Pek sakın o şah katından, Seni ırak ede bir söz…”
Derdimiz bu; savaşı kesecek söz peşinde koşuyoruz. Biryandan bu sözün peşindeyken, biryandan ekranlarda, iç burkan, dehşet saçan, kin kokulu sözler duyuyoruz.
Bazıları için, yüzlerini ak edecek bir söz çabası boşuna, onlar öfke saçan sözleri tercih ediyorlar.
Kimi sözü pişirmeden servis ediyor, yarınını berbat edecek tarzla ekranlarda ortalığı kasıp kavuruyor.
Oysa ortada “ağulu bir aş var” analar bundan muzdarip, babalar içlerine gömdükleri feryatlarını hissettirmek istemiyor. Birileri “ağulu aş pişmeye devam etsin” diyor.
Cemiyete gelince; “ağulu aşın” yerini, “yağ ile bal” alsın istiyor.
Sözünün ayarını hesaplamadan laf dizenler, ortaya saldıkları bir yığın kem sözle yol alabileceğini sanırken, cemiyet “kem sözleri ipe dizerek” sabır çekiyor, kovulmuş şeytandan Allah’a sığınarak, yarınlara bakmayı tercih ediyor.
Yunus’un dediği gibi bir “cihan cehennemi” var ortada. Bir tek söze bakıyor her şey, o bir tek söz yeryüzüne cennetin izdüşümlerini getirecek. Bir anda memleket “selam yurdu” olabilecek.
Belki bu kadar kolay değil ama girilen süreçte toplumun genel beklentisi bu…
Türküyle, Kürdüyle herkes şu memleketi cehenneme çeviren fiili durumdan bizar. Bazıları kendi konumları için, toplumun bizar olduğu konular üzerine, kin kokan, öfke saçan, düşmanlık tohumları yeşertecek olan sözleri, rüzgârın önündeki saman gibi savuruyor. Bu sözlerin hangi tarlaya, hangi evin damına nasıl ve ne kadar isabet edeceği belli değil.
Tabi bu öfke dolu sözlere karşın “selamete çağrı sözlerinin” daha bir gür çıkması gerekiyor. Birileri bağırıyor diye, cehennemi ortadan kaldıracak girişimlerin akamete uğramaması gerekiyor.
Diğer taraftan, toplumun bütün kesimleri muhatap alınarak, bölgenin tek temsilcisi DTP imiş gibi bir görüntü oluşturmayarak, tarihin şahitliğinde konuşarak meseleyi hal yoluna gitmek gerekir.
Kimse unutmasın, özelde ülkemizdeki kaynaklar hepimize yeter. Genelde yeryüzündeki kaynaklar bütün insanlığı besleyecek durumda.
Yine kimse unutmasın ve kafasına göre hesaplarla hayatları hallaç pamuğu gibi savuracağını sanmasın; her dil Allah’ın bir ayetidir. Her renk ve dil bir ikramdır. Kimse, sana neden o ikram edildi de bana farklı bir ikram yapıldı deme durumunda değil. Kimsenin böyle bir hakkı yok.
Sözü Yunus’a söylettik önce…
Tabi Yunus sözü söyledi gitti, akil olan içinse söz gitmemiştir.
Sözü söyleyen tarihteki yerini almış olsa da, yüzyıllar sonra dualarla yâd ediliyor.
Demek ki, dualarla yâd edilecek bir geçmiş bırakmak gerekiyor.
Unutmamak gerekiyor ki, “hiç kimse bir başkasının efendisi veya kölesi olmak için” doğmamıştır. Yani birileri kendisini “efendi doğanlar sınıfından” görerek konuşuyorsa veya böyle bir hakkı kendisinde görüyorsa, en hafif tabirle gülünç duruma düşüyor demektir.
Bugün ekranlarda esip gürleyerek, kardeşlik sürecini tıkamak isteyenlerin, belki Voltaire’nin sözünü biraz değişimle söylemesi daha uygun olurdu; “ söylediklerini onaylamıyorum, senin gibi düşünmüyorum, fakat senin hakların için elimden geleni yaparım.”
Tabi bunları söyleyebilmek birazda “küçük hesapları” terk etmekle bağlantılı…
Dilerim “küçük hesaplar” bir kenara bırakılır ve aklıselim, söze, fiile yön verir. Cehenneme çağrı sözleri biter.


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 27
Bugün : 671
Bu Ay : 1189
Toplam : 1189

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom