Nilüfer Zontul Aktaş

Nilüfer Zontul Aktaş

nulufer_aktas@hotmail.com

DUA …

DUA …

Bir telefon nice duyguyu bir arada yaşamaya vesile olabilir. İnce bir terennüm dokunur gönül tellerine sonra. Ve aldığınız duaları, sebepleri ileduyabilirsiniz bir anda.

Teneffüste çocuk cıvıltılarından net duyamadığım için ve naif sesi yormak istemediğimden ‘’sevgili amcacığım sizi tanımıyorum ama sakin bir ortamda, evde arasam  kırmam değil mi’’ dedim.

‘’Olur mu hoca hanım, elbette’’ dedi.

Akşam yorgunluğu ile unutuvermiştim.Bin bir pişmanlık ile sabah aradım ismini bile anlayamadığım amcamızı. ‘’Akşam ararım dediğim için çok üzgünüm beni bağışlayın olur mu’’ dedim.

‘’Ne demek, sen öyle güzel bir aileden çıkmışsın ki seni yetiştiren aileyi görmesem de yazdıklarınızdan tanıyorum’’dedi. Şaşkınlığım iyice artmıştı.

Çünkü amcam beni Niğde Ulukışla’dan arıyordu.

Bir yıl kadar önce Darendeli gazetesine abone olmuş, Darendeli olmamasına rağmen. Vefa içinde yazıyorum ben de gazetemde, hiç aralık vermeden. Yazılarımı okuduğunu ve telefonla hal hatır etmeyi istediğini belirtti. Yazdığım kitapları merak ettiğini söyleyince, bende onu tanıma çabası içine girdim.

‘’Ramazan amcam adresini bana mesaj atarsan seve seve gönderirim’’dedim. Lakin O’’ mesaj yazamam hocahanım kızım ,çarşıya inersem yazdırırım’’ dedi.

Öğrendim ki 71 yaşındaki amcam iyi bir okur. Bu beni dünyanın en mutlu kişisi yapmaya yeterdi.

Çünkü okuduğu tüm yazılarımda bana, çocuklarıma, tüm geçmiş baba ve dedelerime dualargönderiyormuş.’’ Bu satırları yazan hanımkızımıza sağlık selamet geçmişine rahmet ‘’diyormuş.

Duygulandım ve en çok yaptığımdı ki duygulanınca ağladım.

Telefonukapattıktan sonradaha çok. Çünkü o bir şehit babası imiş. Oğulcuğunu gencecik fidanını yıl 2000 de şehitvermiş. Yüreği yaralı amcamızın şu sözleri de Anadolu’mun, yüreği genişliğin bire bir yaşanmasıydı anımda.

Biz teyzenle Ulukışla’da sizi ailenizle misafir etmek isteriz. Burada bir sofranız, açık kapınız var. Gelirseniz çok seviniriz sözlerini dua ile bağladı tekrar.

Sadece Ramazan amcamız için bile, olsa yazmalıydım. Kalemime sarıldım. Şimdi sizi yazıyorum Ramazan amca… Yazma serüvenimde unutamayacağım bir anı olarak işlendinizkâğıdıma.Nicesi düşecek kimbilir ömür var oldukça…

İnsan etten kemikten değildi elbet sadece. Ruhun okyanuslara indiğini hissettiğinizde zerreleriniz bayram ederdi. Hüzün ve huzurun mekânı yüreğinizin, yüreklerin var olduğunu!Dünyadaki tüm olumsuzluklara rağmen hissetmek başka bir şey idi.

Kapattığım telefonuma yarım saat sonra gelen mesajda, daha çok aldı beni benden. Adresini yollatmıştı amcam.

Şehit Osman Gündüz Caddesi ile başlayan…

Bir gazete, bir yazı, bir dua. Bağladığı yürekleri aldığınız duaları bilemezsiniz. Belki taşa takılacak ayağınız, üstünden dümdüz geçiyor kimbilir!

Nilüfer zontulaktaş

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 328
Bu Ay : 8387
Toplam : 8387

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom