Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Dinle

DİNLE

Dinle…

İnsan yaratıldın, evvel emirde ilk görevin insan kalabilmektir. Ve nasıl yaratıldığını unutmamak, bilginin gücüyle donanmak, bilinçle hareket etmek…

Sana çok şeyler söyleyecekler… Kolay yoldan cennet satmaya çalışacak olanlar çıkacak karşına ve bunun için başkalarına cehennemi yaşatmaya yönlendirecekler seni… Onlara cennet yolunun, ancak hayattayken cenneti yaşamakla yürünebileceğini söyleyeceksin.

Sana bazı insanları sunacaklar; cennetin anahtarları onları elindeymiş gibi… Allah Resulü Muhammed (s.a.v)’in kendi kızına dahi garanti vermediği bir bilinci hatırlatacaksın.

Seni münzevi bir inanca yönlendirip; o İslâm değil, bu İslâm değil diyenler çıkacak karşına, onlara şöyle demelisin: “İslâm hayatı ilgilendiren her şeydir…biz insanı, yeryüzünü, gökyüzünü doğru okumak, son nefesimize kadar çabalamakla görevliyiz ve Allah Resulü bize “sizin hayırlınız insanlığa faydalı olandır” dedi, namazımız ne kadar önemliyse, hayatın diğer alanlarında çalışmamız da o kadar önemli. Ve biz iki kuştan, kanadı kırık olan kuş değil, o kuşa yardım gücüne ulaşan kuş olmayı tercih ederiz”

Birileri “falan çok güçlü, sen bu çalışmayla ne yapabilirsin ki” diyecek… Sen hayatın, çalışman ve duruşunla (lisanı halinle) cevap vereceksin: “Kusursuz tek plan Allah'ın planıdır.Buna inan ve seni umutsuzluğa sürüklemek isteyen her planın üzerine yürü…Onların Tanrı olmadığını bilfakat yokla yüreğini, sen, gerçekten Allah'ın büyüklüğünü yaşıyor musun?” Mesele bu…

Seni bazı şeyler için çağıracaklar. En iyi ve doğru söylem bizde diyerek, kendilerinin haricindeki herkesi küçük görecek ve “bizim abimizin, ocağımızın eteğine tutunursan cennet garanti” söylemiyle seni bir kapıdan içeri almaya çalışacaklar. Bileceksin ki; mutlak doğru Allah’a aittir. Allah’ın resulüyle bize öğrettiklerinin mutlaklığı dışındakiler yorumdur. Her yorum, yorumu yapanın ulaştığı seviyeyi yansıtır. Biz hepsini okur ve değerlendiririz. Doğrulara ulaşmanın ve yanlışları fark etmenin yollarını öğreniriz.

Ve cevap vereceksin: “Kendin ve hizbin için değil, ülken, ümmet ve insanlığın selametine kürek çekecek insan yetiştirmek olmalı işin… Allah’ın razı olduğu yol için…Aksi halde, bu okyanusun dalgaları seni yutarve şişirilmiş bir balon olarak, seninle zaman geçirenler dağılır gider…Saf, samimi, sana gönül vermiş insanların da umutlarıyla oynarsın.Kendini de, yüreği senin cümlelerinden akan su ile serinleyenleri de heba etme!”

Bunun için de okuyacaksın, araştıracaksın… Okuyacağın şey yalnızca kitaplarda bulunmaz, kitaplarla birlikte, okuman ve üzerinde düşünmen için hayata ikram edilen Kuran’ı, Kuran’ın dışında, yeryüzü ve gökyüzünde bulunan ve her an yaratılan ayetleri de okumayı unutmayacaksın!

“Mal iyi insanda ne güzeldir” diyen Resulullah’ın öğrettiği doğrultuda ticarette yapacak ama mal edinmeyi hayatın tek gayesi haline getirmeyeceksin. Zira sen çalıştıkça, bir yerlerde zaten var olanı kendi uhdene geçirirsin ama onda hayattaki her canlının ve haliyle insanın hakkı da var. Bu bilince vasıl olmak, okumakla, araştırmakla, örnek hayatları tetkik etmek ve örnek almakla, aklı ve kalbi hayatın hizmetine sunmaklamümkün!

Unutmayacaksın; dini duyguların provokatörü haline getirmeyecek, hayata dokunun bir ilim olarak, motifleri; görenleri düşündüren bir kilim gibi işleyeceksin.

Ve birilerine “dinle” derken, söylediklerini ilk dinleyen, üzerinde düşünen sen olacaksın!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 202
Bu Ay : 2846
Toplam : 2846

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom