Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Darbe değerlendirmeleri-3

DARBE DEĞERLENDİRMELERİ 3

Şurası kesin; ABD, İngiltere ve AB Türkiye’ye ayar vermeye kalktı, taşeron olarak FETÖ ve batıya aklını ipotek etmiş diğer unsurlar kullanıldı ve şimdilik istediklerini tam olarak alamadılar.

Bıkıp bırakacaklar mı, elbette hayır Cumhurbaşkanımızın da dikkat çektiği gibi, bu iş daha bitmedi.

Türkiye’ye ayar vermek isteyenler açısından da, taşeron FETÖ açısından da ve elbette bölgede söz sahibi olmak isteyen Türkiye açısından da, kartlar gizli ve oyun devam edecek!

FETÖ bağlılarının “Fetö koparmayacağı bileği tutmaz” ifadelerini sağdan soldan duyuyorduk. Şimdilerde tam bir FETÖ aleyhtarı gibi görünen ama onca sürece rağmen, FETÖ hakkında yapılan değerlendirmelere “bu konuda hassasiyetim var, lütfen benim yanımda FETÖ’ye laf söylemeyin” diyenlerin, şu anki duruşlarını nerede nasıl sonlandıracaklarını da düşünmek lazım.

Süreç devam edecek. Oyun sahnelendiği gibi olmasa da, kısmi değişiklikler ve piyon-taşeron denemeleriyle devam ettirilecek. Özellikle de Tayyip beyden kurtulmak isteyen oyun kurucular, Tayyip beyin vurguladığı gibi “üst akıl” oyuncuları yenilgiyi sindirmeyecek. Veya oyun aslında Tayyip beyin kalıp gitmesiyle de alakalı değil, Türkiye’nin oyun kurucu olmaması için tezgâhlanan bir oyun, haliyle, Türkiye’yi “Sevr şartlarında” etkisizleştirmek isteyecekler.2023 hedeflerini durmadan sabote edecekler.

ABD ve NATO ayağıyla, AB ayağının iyice kokan yapısı, hala darbe girişimini adam gibi kınamamaları ve darbe girişiminde onlarca insanımızı şehid eden darbecileri kollamaya çalışan açıklamaları, başta ifade ettiğimiz, darbenin arkasında ve içinde oluşları bilgisini perçinliyor. Ayrıca ikide bir, silahşör gazetelerinde ( New York Times gibi) Türkiye’yi NATO’dan çıkarma tehditlerinin çıkması da not edilmeli. Her ne kadar, çıkan yazılarda savrulan tehditleri, kurguyu bozacak açıklamalar olarak farkına varıp yalanlayan yetkililer sonradan konuşsa da, bunların; İslâm dünyasını kuracakları “ekonomik imparatorluğa piyon yapmak” için çalıştıkları artık gizli değil. Boğazın iki yakasında besledikleri, içimizdeki hainleri de rahat bırakmayacak ve ihanet senaryolarına katkı isteyeceklerdir.

Batı bugüne kadar “bunlar ne anlar, atı boş torba ile oyalarız” şeklinde uyguladıkları politikalarla bölgemizi ve bizi uyuttu. Bugün o boş torbanın yediğinin olabileceğini ve kim tarafından kendilerine takılabileceğini düşünmeye başladılar. Tayyip beyi de “boş torbayı batıya geçirecek ekibin reisi” olarak görmüş olabilirler. Bir an önce ondan kurtulmak için; iç hainleri, rol verdikleri dış hainleri (Muhammed Dahlan örneği) kullanmayı sürdürecekler. Yeni SİSİ’ler ayartmak için çalışacaklar. Bu nedenle, “halkın şu şanlı direnişi” iyi değerlendirilmeli ve sistem bütünüyle dönüştürülmelidir.

Ayrıca:

Sistem özgürlük ve eşitlik temelinde, demokrasi güçlendirilerek enerjik hale getirilmelidir.

Halkı hurafelerle yönlendirenlerin oyunlarına karşı ciddi bir din eğitimi verilmelidir. Böylece ağlayarak, sloganlarla v.s halkı aklın devre dışı kaldığı bir din anlayışına sürükleyenlerin oyunları bozulmalı… Kitabın ve peygamberin insana kazandırmak istediği şahsiyet iyi anlatılmalıdır.

Analitik düşünebilen, istişaresiz iş yapmayan, istişarenin temelinde bilginin olduğunu bilen bir neslin yetişmesi için çalışılmalıdır. Böylece FETÖ örneğinde olumsuzlukları netleşen tek adamcı, kutsal lider motifli, “vardır bir hikmeti” anlayışı ile nesilleri etkisizleştiren yapıların, insanımızı başka maceralara sürüklenmesinin önü alınmalıdır.

15 Temmuz kanlı senaryosu bir milat olmalı… Türkiye tek kutuplu bir dünya oluşturmak isteyen, dünyayı tek bir “ekonomik imparatorluğa” dönüştürmek için oyun oynayan güçlerin saltanatına mahkûm olmadığını gösterecek yeni oluşumlarla elini güçlendirmelidir.

Şöyle biraz geri gidin…

Kimler “sizi bu topraklardan atacağız” demiş? Bunu söyleyenlerin arkasında kimler var?

Saldırı ciddi.

İslâm dünyasına bakın; halklar, umutla gözlerini Türkiye’ye dikmiş.

Atılması gereken adımlar var.

Birlik ve beraberlik fotoğrafı önemli…

Bundan sonra; yeni ve farklı saldırı çeşitlerini de beklemek gerekir. Bu saldırılılarda öncelikli hedef, ülkenin başkomutanı olacaktır. Onu değersizleştirmeye yönelik senaryoları beklemek ve ülke olarak göğüslemek gerekir. Ülke ekonomisine yönelik atışlar gündeme gelebilir. NATO kartını oynamak isteyebilirler. Her ne olursa olsun, takip edilecek strateji, salt savunma değil, karşı saldırı ve savunma olmalıdır. Bu nedenle de elimizi güçlendirecek hamlelere ihtiyaç var. En önemli hamle; devlet halk bütünleşmesi/buluşmasıdır ve bu noktada önemli bir mesafe alınmıştır. İkinci hamle eğitim anlayışını gözden geçirmek ve bu noktada tarihi misyonumuzu sahiplenip, göğüsleyebilecek bir neslin yetişmesidir. Üçüncü hamle insan hakları, özgürlükler ve demokrasi noktasında, dünyaya batının “bu işin sadece reklamını yaptığını” bizimse insana ne kadar değer verdiğimizi göstermektir.

Bunları yaparken, bir de etrafımıza kimleri aldığımıza dikkat etmeliyiz. İşi gücü sadece “şak şak” olanları, her an başkalarıyla iş tutabilecek “çokyüzlüleri”  çevremizden uzak tutmalıyız.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 34
Bu Ay : 1563
Toplam : 1563

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom