Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Seçkinci Zümre ve Sorunlar

Kafasında Anadolu’yu silmiş, halkı sürü olarak gören bir zümre vardı/var. Bunlar ülke sorunlarını, dün “sallandıracaksın meydanlarda bir ikisini, gör bak işler nasıl düzeliyor” yöntemiyle çözeceklerini düşünüyorlardı.
Halk korkar ve sinerse, sorunlar çözülür sanıyorlardı.
Demokrasi onlar için “azınlığın çoğunluğu” kontrol altında tutmasıydı. Böylece çoğunluk ne kadar kıvranırsa kıvransın, çıkışları nafile olacaktı.
Ülke çoğunluğu “başörtüsü sorununun” çözümünü mü istiyor, irtica diye bağır, gece yarıları evlerine baskın götür, partilerini kapat, inanç dillerine kısıtlamalar getir.
Ülke çoğunluğu “Kürt sorunu” diye bir şeyden mi bahsediyor ve çözülsün istiyor, bunlar ülkeyi bölmek istiyorlar diyerek meseleyi bölücülükte kilitle, buna uygun cezalar ihdas et, tırssınlar.
Ülke çoğunluğu ekonomik adaletsizlikten, gelir dağılımındaki dengesizlikten, yatırımların birkaç büyük şehre kaydırılmasının getirdiği/getireceği sıkıntılardan mı bahsediyor, uydur başka bir suçlama mesela sosyalist diye suçla, şimdilerde “çağın Ebuzerleri” deyiver, ağızlarını açamaz olsunlar.
İktisat dili, inanç dili, iletişim dili, inançların yaşanmasıyla ilgili sıkıntılardan bahsedenler mi var, hemen “dış bağlantılı suçlamalar üret” üzerlerine git ve susup, seslerini çıkaramaz olsunlar.
Biri düşünce mi diyor, düşünce ve ifade özgürlüğü diye mi bağırıyor, halkı kin ve düşmanlığa itecek söylemlere itiyor suçlamasını yönelt, karşılaşabileceği ağır cezaların ucunu göster, konuşamaz olsun.
Herkes bir şablona göre giyinemez mi diyor birileri, hemen “batılılaşmadan ödün verilemez” türü şeyler söyle, sopanın ucunu göster, taşra kültürüyle suçla, tezek kokan etekler diye aşağıla, kendilerini suçlu hissettir.
Böyle olunca, sorunlar ertelenince, toz halının dibine süpürülünce bütün sorunlar çözülecek öyle mi?
Seçkince zümre, kimse kendi söylemlerine zıt, karşı şeyler söylemiyor diye rahatlayınca, ülke meseleleri çözülmüş oluyor yani!
Bu aklı nereden aldılarsa, nerde çuvalladıklarını dahi anlamayacak şekilde, kendilerini kördüğüm olmuş sorunların içinde buluverdiler.
Kendilerine has bir demokrasi düşünüyor, bunu laikliği eğip bükerek götüreceklerini sanıyorlardı. Halk bu demokrasinin içinde olmayacaktı. Kendileri çalıp oynayacaktı.
Olmadı.
Halk kitleleri okumayacaktı. Çünkü birkaç büyük şehre toplamışlardı üniversiteleri ve yalnızca kendilerinin işaret ettiği kesimler okuyup, ülkeyi yalnızca onlar yönetecekti.
Olmadı.
Sermayenin tek rengi olacaktı. Sermaye sınıfının yatırımları bile ülkenin “batılılaşmasına” hizmet edecek, zamanla halk kendine ait tarihi inkâr ederek, yeni bir kimliğe bürünecekti. Öyle ki sayfiye yerlerine gidenler dahi, seçkinci kimliği yansıtacaktı.
Olmadı.
Anadolu tezek kokularının yanına ticareti, teknolojiyi, sanayiyi, eğitimde atılımı ekledi. Seçkinci zümre hop oturup hop kalkmaya başladı.
Demokrasi yemedi, laiklik kavramına sığınmaya başladılar.
Halkın çocukları önlerine, laiklik uygulamalarının çeşitli versiyonlarını serdikçe, daha bir celallendiler.
Kendi kavramlarıyla vurulmanın acısı, sancısı ağır gelmeye başladı.
Zamanla “İslâmsız yerel kimlikler” düşü kurdular.
İslâmsız Kürtlük, İslâmsız Alevilik, İslâmsız eğitim ve diğerleri…
Bu düşleri için nerelerden yardım aldıkları ortaya çıktıkça elleri kolları bağlandı.
Şimdi birileri çıkmış, kendilerine diyor ki; “kafanızı deve kuşu gibi kuma gömmüş, şu sorun yok, bu sorun yok diyorsunuz, yanılıyorsunuz, yok dediğiniz sorunlar var ve çözmemiz gerekiyor” diyor.
Bu da ağır geliyor.
Oysa kendi evlerinin içinde dahi “sorun yokmuş gibi davran, mesele çözülür” diyemezler. Ev ahalisi, hem de “çağdaş itirazlarla” kaflarını çatlatır.
Seçkinci zümre, bağırmayı bırakmalı, elbirlik konuşmayı öğrenmeli, yekvücut sorunlara çözüm anlayışına dâhil olmalı. Bunu başaramazlarsa, sorunların harareti altında, eridikçe tükenen bir buz kalıbı olacaklar.


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 410
Bu Ay : 2894
Toplam : 2894

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom