Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

DARBEYİ DEĞERLENDİRİRKEN 2

DARBEYİ DEĞERLENDİRİRKEN 2

Ülkemiz yeni bir sürece girdi; askeri ve siyasi akıl oyunları ile satranç hamleleri daha bir önemli! Bu satrancın farkı takım oyunu olması. Hamleyi bir kişi yapsa da, bu hamleler ortak aklın bir neticesi olacak ve olmalı. Zira satrançtaki rakibimiz tek ülke değil ortak akıl oluşturan bir blok! Türkiye dâhil hiçbir bölge ülkesine, yeni kuracakları “ekonomik imparatorlukta” piyon olma dışında bir yer vermek istemiyorlar.

Türkiye’nin ve bir bütün olarak İslâm dünyasının hayati önem arz eden düşmanlarının oynadığı bu son oyun için, maddeler halinde, onların akıl oyunlarını nasıl gördüğümü anlatmak istiyorum:

1-Darbe ile amaçlanan öncelikle ülkenin zayıflatılmasıdır. Bu amacın açılımına baktığımızda, zayıflamasını istedikleri en önemli mekanizma ordudur ve görünüşe göre bu önemli oranda başarılmıştır. Yıllardır ordu içinde, akılları devre dışı bırakılarak istiflenen bir kesim silaha sürülen mermi misali kullanılmış ve bu kesim, hem kendi çocuklarını bir ihanetin gölgesinde büyüme seçeneğine mecbur etmişler, hem ordunun caydırıcılığını, kendi öngörülerine göre yok seviyesine getirmişlerdir. Kendi Ülkerlerine ihanet etmede başarıları tartışılmaz.

Bürokrasi, ne kadar süreceği belli olmayan bir zor dönemece sokulmuştur. Ve her ikisi birleştiğinde ülkenin karar verici ve uygulayıcı aklını deforme etmişlerdir.

Ülkede aileler arasında, nasıl, ne zaman ve ne şekilde onarılacağı bilinmeyen bir parçalanma penceresi açmışlardır.

Bu olumsuzlukların hiçbiri elbette tedavi edilmez değildir.

2-Ülkeyi bu şekilde zayıflatanların hedefi; bölgede inisiyatif alamayacak, içine kapanacak bir Türkiye’dir. Doğusunda yaşadığı sorunların, mezhepsel ve ideolojik çeşitlilikle batısına kaydırılacağı bir Türkiye’dir. Nihai emel, parçalanmış bir ülkedir. Bu oyunu oynayanlar da, alet olanların üst tabakası da meselenin bilincindedir. Asıl mesele, bizim devlet aklının bu “birleşik virüse” karşı nasıl bir hamle yapacağıdır.

Halkın meydanlarda olması önemlidir ve bu karar verici akla destektir. Oyun kurucuları yeni arayışlara iter. Veya oyun kurucular bu desteği de hesaplayarak yeni hamleleri de belirlemiş olabilirler. Bu durumda, elini gördüm diyecek akıl oyunlarıyla karşı hamle üretebilmektir.

Mevcut zafiyet görüntüsü bunu ne oranda başarılı kılacaktır?

Ülkemiz oluşturulan tüm zaaf noktalarına rağmen, bir ve beraber olduğunu, zihniyet parçalanması yaşamayacağını bir hamle olarak oynayabilir. 7 Ağustos Yenikapı mitingi, ülkenin tüm farklılıklarının katılımıyla gerçekleştirilmesi durumunda, güçlü bir cevabın başlangıcı olabilir.

Bir de şu soru önemli; ben olsaydım, rakibimi sıkıştırmak için başka ne yapabilirdim?

Bütün kibirlerden uzak, dar alan paslaşmalarından uzak, iç çekişmelerden uzak, bu işi ben bilirimcilerin burnu büyüklüklerinden uzak bir “ortak akıl masası” oluşturulabilir.

Bu masanın üzerinde duracağı sorulardan biri; ben olsaydım, darbe veya parçalama adımından sonra, planlamamı ikinci bir darbe üzerine mi, yoksa farklı bir senaryo üzerine mi kurardım?

Eğer öyle bir masa yoksa, oluşturulması gereken masalardan biri; ideolojik değil coğrafyada birlikte yaşamak için oyun bozucu akıl üretebilecek her kesimden üretken insanın bir araya getirileceği, siyasi ve askeri akıl oyunları masasıdır. Mesele sadece kahramanlıkların kucağına atılmamalıdır. Onca Çakal dünyada son yüzyılda oluşturdukları, egemenlik sathını korumak için bir araya gelebiliyorsa, onca tarihi birikime sahip bir ülke olarak biz de cevabi tavrımızı oluşturabilir, dünyayı kan gölüne çeviren bu zalimler birlikteliğine karşı planlar üretebiliriz.

3-Ülkemize bu oyunu oynayanların, içimizden devreye sokabilecekleri dublörler bellidir. İlki “ılımlı İslâm beşiğinde büyüttükleri” yapı idi, kullandılar, daha kullanabilecekleri bir güçleri varsa, kullanmaya devam edeceklerdir. Bu anlamda “İŞİD” veya benzeri oluşumları operasyonel olarak hep ellerinin altında olacaktır. İkincisi “laik-anti laik” kutuplaşmasıdır. Üçüncüsü, Suriye’de devreye sokup, başarılı oldukları “mezhepsel kutuplaşmadır” ve ülkemizde bu açıkça Alevi-Sünni gerginliği olarak oynanacaktır. Ankara patlamasında denenen budur. Alevi ve ve Sol gösteriler oluşturmak, oraları bombalayıp, “devlet yaptı” veya “Sünniler yaptı” dedirtip sonuç alabilmek, asla terk etmeyecekleri oyunlardır. Irak’ta bu oyunu başarıyla oynadıklarını unutmamak gerekir. “Biz Irak değiliz” demek çözüm değildir. Özgürlüğümüzü birlikte korumak ve farklılıklarımıza birlikte sahip çıkmak oyunları boşa çıkaracak en önemli adımdır. Dördüncüsü özellikle ulusçuluk ve ırkçılık damarıyla son doksan yıldır sürekli kaşınan Türk-Kürt kavgasının, bir akıl tutulmasıyla yeni intikam senaryoları içinde yoğrulmasıdır. Roboski’de denenen budur. Kobani’de denen budur. Suruç patlamasında denenen budur. Eğer yumuşak karınlarınızı, kendinizle yüzleşerek tedavi etmezseniz, sizi bölgede kendilerine rakip odaklı görenler, bu yaraları kaşımaya devam edeceklerdir.

4-F. Gülen ve aklını ona ipotek edenler, darbeye “tiyatro” demektedir. Bu yönüyle bakıldığında, evet, bir tiyatro oynanmıştır ama bu tiyatronun yazarı ABD ve İngiltere’dir. CIA’dır. Yani tek amaç için birleşen kalemlerdir. Tiyatroda rol alanlarsa F.Gülen ve ekibiyle, özelde Tayyip bey düşmanlığında birleştikleri destekçileridir. Yani F.Gülen ve ekibi ülke düşmanlarının yazıp sahneye koydukları bir tiyatronun “ihanet” oyuncuları olmayı kabul etmiş ve oynamışlardır. Kimi yabancı kanallara çıkıp “darbeye girişenleri ben tanımam, belki onların içinde beni tanıyan ve sevenler vardır” diye konuşması, klasik takiye kalıplarının ne kadar rahat işletildiğini gösterir. Eskiden ideolojik kavgalar için yetiştirilen herkese, şu söylenirdi: Yakalanırsak birbirimizi tanımıyoruz! İşte asıl tiyatro budur ve rol becerileri müthiş! Lakin bu millet oynanan rolleri yemediğini meydanlara çıkarak göstermiştir. Şimdi o tiyatronun yazarları, tiyatroyu sürdürebilmek için, diğer planlarını devreye koyacaklar, bunu göz ardı etmemek gerekir.

Yazı uzayacağından, bu konudaki diğer değerlendirmelerimi başka bir yazıya bırakıyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Sevki Er @Almanyayi unutmussun

08 Ağustos 2016 22:59

sevgili yaptigin analizi dikkatlice okudum bir cok noktasinda sana katiliyorum ama bir noktayida dikkatine sunmak istiyorum,Amerika,ingiltereyi yazmissin Almanyayi bilmeyerek unutmussun diye düsünüyorum.Ben 25 yildir Almanyada yasiyorum ve Almanlarin onlara nasil yardim ettiklerini yasamis biriyim,ama hemen sunu belirteyim Almanya kendini saklamak konusunda biraz basarili bunu kabul etmek lazim baska bir örnekle Avrupada PKK nin en güclü oldugu ve sinirsiz destek buldugu yer almanyadir,biz hep Fransayi ingiltereyi biliriz veya öyle görmek daha kolayimiza gelir.Ha bu arada ben Rahmetli abin Abdullah la orta okulda 3 sene ayni sirada oturduk Allah nur icinde yatirsin.

Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 8
Bu Ay : 1861
Toplam : 1861

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom