Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

DARBEYİ DEĞERLENDİRİRKEN

DARBEYİ DEĞERLENDİRİRKEN

 

Cuma gününü Cumartesi’ne bağlayan gece devreye konan girişimi sıradan bir darbe olarak ele almamak gerekir. Sıradan bir darbe olmadığı için, baştan sona bir savaş denemesi olarak ekranlara gelmiştir. Daha sonra birileri, böyle darbe mi olur diye laf söylemeye çalışmıştır. Eğer sadece darbe olsaydı, geçmiş darbelerden farklı gündeme gelmezdi. Ayrıca tüm darbelerde olduğu gibi, dış bağlantısı yani malum ülkeler ve servisler göz ardı edilmemelidir. O malum ülkeler, eğer süreç istedikleri gibi gitseydi, bugün dile getirdikleri, demokratik kurumların yanındayız, açıklamalarının yerine başka şeyler söyleyeceklerdi.

Maddeler halinde söylemek istediklerimi toparlayayım:

1-Ülkemiz şedit bir ihanet sarmalına alınmış, milletin malı olan silahlı kuvvetleri, kendi has malı gibi kullanmak isteyen ihanet şebekesi veya şebekeleri hepimize büyük acılar yaşatmıştır.

Yaşanan darbe girişimi, öncelikle bir iç savaş provası olarak görülmelidir. Cumhurbaşkanının doğrudan öldürülmek kastıyla hedef alınması,  aynı anda köprü işgalleri, TBMM nin bombalanması, Özel Hareket Polis binasının bombalanması, MİT binasının helikopterle ateş altına alnması, halkın üzerine tanklardan ve helikopterlerden ateş açılması… Bütün bunlar klasik darbe tanımın dışında, doğrudan bir iç savaşla ülkeyi parçalama girişimidir ve halkın devreye girmesiyle bu girişim başarısız olmuştur.

Halk, tüm unsurlarıyla, etnik ayrım yapmaksızın devreye girmiş ve iç savaş provasını bertaraf etmiştir.

Bu girişimin en önemli amacı parçalanmış bir Türkiye’ dir. Zira güçten düşmüş bir Türkiye’nin ne kendisine, ne içinde bulunduğu coğrafyaya bir faydası olmayacaktır. Özellikle, eğer başarılı bir girişim olsaydı, Türkiye’nin bölge ve dünyada öncü olma inisiyatifini ele alma ihtimalleri bütünüyle yok edilecekti.

2-ABD ve başka bazı emperyalist ülkelerin parmağı görülmelidir. Bu parmaklar, öteden beri ülke üzerinde kirlik hesapları olan kesim veya kesimleri maşa olarak kullanmıştır. Maşa olmaya teşne bu kesimler, bu onursuz kullanılmayı kabullenmiştir. Başta “paralel yapı/ fetö” olarak nitelenen kesim olmak üzere, birçok kesim bu kirli oyunda işbirliği yaparak, iyice deşifre olmuştur. Aldıkları rol, kendi halkını katletme, üzerine tankları sürme, helikopterle tarama, uçakla bombalama dâhil maşa olmakta uç yapmış bir roldür. Öyle ki, geçmişte belki de kendilerine, hayırda gördükleri için bağışta bulunmuş, insanları, onların çocuklarını hedef almış ve meydanlarda katletmişlerdir. Bu yönüyle bu darbeci yani iç savaş planlayıcılar, yedikleri kaba pisleyen nankörler ve hainlerdir.

3-Bu girişim yeni bir 31 Mart vakasıdır, merhametle değil, hukukun üstünlüğü ve yerinde adımlar atılarak ele alınmalıdır. Darbe yani iç savaş planı, ordunun tümü tarafından desteklenmemiştir ve haliyle orduya karşı bir bütün olarak öfke doğru değildir. Ancak, ordunun anayasadaki görevi yeniden ele alınmalı ve yeniden tanımlanmalıdır. Ve bilinmelidir ki; kimse eline aldığı silahla, kendisini bu ülkenin, devletin sahibi olarak görmemelidir. Bu ülkenin ve devletin sahibi, bu topraklarda yaşayan milletin tamamıdır. Türk, Kürt veya Alevi- Sünni kim, kendisini nasıl tanımlıyorsa, hepsi bu ülkenin sahibidir.

4-Darbe / iç savaş girişimi sonrasında, milletin bütünlüğünü bozacak bir dilin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Eşikte bekleyip, yeni fitneler çıkarmak için hazır olan kirli hevesli kesimler unutulmamalıdır.

5-Meydanları dolduran millettir. Milletin her kesiminden insanlardır. 70-80 yaşında analar, nineler, dedeler de dâhil her kesim, iç savaş çıkarmak ve ülkeye darbe vurmak isteyenlere beddua etmektedir. Bu tepki tek başına kimsenin sahipleneceği bir tepki değil, hep birlikte sahip çıkılacak bir tepkidir.

6-Darbede, planlayıcılar tarafından kullanılan, “kanunsuz emir” çizgisinde yanlış yapan görevliler de bulunmaktadır. Bütün darbelerde bu böyledir. Vatandaş, bu konuda dikkatli olmalı ve darbecilere verilecek cezayı, hukuk içerisinde devlet kurumlarına bırakmalıdır.

7-Vatandaş, ortaya koyduğu onurlu direnişi, toplumun bazı kesimlerine karşı, mezhepçi veya ideolojik olarak yönlendirmek isteyenlerin heveslerini görmeli ve  uyanık olmalıdır. Zira bu topraklarda, bugüne kadar başarılamayan ancak hep denenen bir Alevi-Sünni kalkışması riski bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki; kim kendisini nasıl tanımlıyorsa odur ve herkes bu topraklarda “eşit vatandaşlık hakkına” sahiptir, buna zarar verecek davranışlardan kaçınmalı, bu fitneyi uyandırmak isteyenlere karşı dikkatli olunmalıdır.

8-Toplumsal eşitlik ve birlik açısından gerekli olan yeni ve sivil anayasa yapılmalı ve orada askerin ve diğer kurumların görevleri, tüm tehlikeler göz önüne alınarak yazılmalıdır. Darbeye başvuracak kim olursa, anayasanın o maddelerinde, kime karşı sorumlu olduğunu bilmeli, kendisini bekleyen cezaları görmelidir.

9-Millet bir bütün olarak, millet olmanın duyarlılığını yitirmemeli, aralarında fitne salmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakmalıdır.

10-Darbe bir yetki çalma hırsızlığıdır. Halkın iradesinden destek alamayacağını bilenlerin başvurduğu bu hırsızlık, hırsızlıklar içinde en adilerinden biridir. Bu adiliği kendilerine yakıştıranların ruh halini merak ediyorum.

11-Halka karşı “acımayın, vurun” diye watssup üzerinden birbirlerine emir gönderen, halkını katlederken “Allah yardımcımız olsun” diye konuşabilen kişileri bu noktaya getiren ve onları “kesin inançlı olarak yetiştirenlerin” nasıl bir anlayışın ürünü olduğunu merak ediyorum.

12-Darbeye kalkışanlar rezil oldu... Halk iradesine sahip çıktı... Ülkem bir ve beraber, haktan yana olunca zulmün nasıl alt edileceğini gördü... 

Dilerim her kesimden güce tapanlar, gücün hak karşısında nasıl eridiğini görüp buna göre davranır, millete tepeden bakmayı bırakırlar...

Dilerim bundan böyle, yol arkadaşlığında herkes daha dikkatli olmayı öğrenir.

Sonsöz:

Şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa, hala ihanet rüyalarında direten varsa onlara da akıl ve i'zan diliyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 160
Bu Ay : 160
Toplam : 160

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom