Veysel Tay

Veysel Tay

veyseltay@gmail.com

Muhalefetin Yok Edilme Tehlikesi

Veysel Tay (veyseltay@gmail.com)

Muhalefetin Yok Edilme Tehlikesi

Özellikle Milliyetçi Hareket Partisindeki, parti içi liderlik mücadelesiyle birlikte son birkaç aydır gündemde oldukça fazla yer tutan muhalefet sorunu ya da eksikliğinin ülkemiz siyaseti üzerinde ciddi anlamda negatif etkileri olduğu kanaatindeyim.

Gerek iktidar partisine destek veren, gerekse de karşısında duran herkesin Milliyetçi Hareket Partisindeki bu kongre sürecine gereğinden çok çok fazla değer verilmesinin temel sebebinin bu muhalefet sorunundan kaynaklandığı kanaatindeyim.

Özellikle Ak Partili bazı vekillerin, TV ekranlarında Milliyetçi Hareket Partisinin Başkan adaylarından birinin adını dilinden düşürmemesi, söz konusu adaya her cenahtan hak ettiğinden çok daha fazla değer verilmesine sebep olmaktadır. O kadar ki söz konusu aday sanki Ak Parti’nin korkulu rüyası, Ak Parti karşıtlarının ise son umudu konumuna, yine Ak Partililerce getirilmiştir.

Türkiye’de ciddi bir muhalefet sorununun uzun yıllardır yaşandığı herkesçe malumdur. Ancak son zamanlarda yine Ak Partili bazı vekiller ve Ak Partiye yakın bazı gazetecilerce yürütülen bu kampanya ile mevcut muhalefet sorununun daha çok derinleşeceği hatta kronikleşeceği aşikârdır. Muhalefetin denetimine tabi olmayan bir Yasama-Yürütme ikilisi, her zaman sakat olarak işlemeye mahkûmdur.

3 Kasım 2002 Genel seçimlerinden önce, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Şayet seçimlerde, Ak Parti dışında hiçbir parti seçim barajını aşmazsa ne olacak?’ diye sorulduğunda; Sayın Cumhurbaşkanı’nın: ‘Muhalefetsiz bir meclis ve demokrasi olmaz, yeniden seçime gideriz’ şeklinde cevap vererek sağlıklı bir yönetim için muhalefetin ne kadar önemli bir unsur olduğunu belirtmişti.

Peki, nedir Ak Parti’nin son yıllarda muhalefeti zayıflatmak için elinden geleni yapmasının sebebi?

Şayet muhalefeti zayıflatarak, Ak Partiyi güçlendirme yoluna gidiliyorsa, unutulmamalıdır ki, bu sürecin sonunda asıl zayıflayacak olan Ak Parti olacaktır. Eğer gerçekten Ak Parti güçlendirilmek isteniyorsa nitelikli muhalefetin önü açılmalı, güçlü muhalefet ile denetlenen daha güçlü bir iktidar ortaya çıkarılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, rakibin zayıflığı mücadelenin düşük perspektifte seyretmesine sebep olacaktır. Bir turnuvada, kendi kilosunda hiç rakibi olmayan bir sporcunun, hiç mücadele etmeden altın madalya almasıyla; İktidar Partisinin, zayıflatılmış, hatta yok edilmiş, muhalefet partileri karşısında, zafer kazanması aynı başarıdır. Aslolan güçlü rakipler karşısında büyük mücadeleler vererek hak edilmiş bir zafer kazanmaktır.  

Eğer karşınızda size katılması, sizinle aynı görüşleri paylaşması durumunda mutlu olacağınız, size değer katacağını düşündüğünüz rakipleriniz yoksa mücadelenizin tadı tuzu kaçacak, hatta anlamsızlaşacaktır.

Allah Resulü’nün (S.A.V.) iki düşmanı olan Hz Ömer ve Ebu Cehil için kendi saflarına katılması ümidiyle dua etmesi de bunun en güzel göstergesidir. Allah Resulü’nün (S.A.V.) karşısında sadece Ebu Leheb benzeri ahmak düşmanları olsaydı, bu düşmanların seviyesizce yaklaşımlarından dolayı, mücadelesini anlatacağı feraset sahibi kimse bulamayabilirdi karşısında.

Ak Parti’nin yapması gereken odur ki, başarı ümidini,yok edilmiş bir muhalefete bağlamaktansa, güçlendirilmiş bir muhalefetin karşısına, büyük projelerle çıkarak, kendi projeleriyle başarıya odaklanmaktır. Bunun için de muhalefetin güçlenmesinin yolu, yine iktidar partisi tarafından açılmalı, gerekirse bunun için yasal düzenlemeler yapılmalı, güçlü iktidarın yolunun güçlü muhalefet ile mümkün olacağı unutulmamalıdır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 657
Bu Ay : 3141
Toplam : 3141

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom