Veysel Tay

Veysel Tay

veyseltay@gmail.com

Ramazan’ı Sulandırma Etkinlikleri

Ramazan’ı Sulandırma Etkinlikleri

Ramazan ayı içesinde başka bir konu hakkında yazı yazmayı kendime yakıştıramadığım için ve de ilmi konularda söz söyleyecek hakkım ve haddim olmadığından, yazılarıma biraz ara vermek durumunda kaldım.Ancak son yıllarda büyük bir ivmeyle artan Ramazan Etkinlikleri ve televizyon programlarıyla ilgili birkaç söz söylemek üzere bu yazıyı kaleme alma gereği hissettim.

Şüphesiz ki Ramazan Ayı, Yüce Rabbimiz tarafından, biz aciz kullarına bağışlanmış büyük bir arınma fırsatıdır. Hem bize böyle büyük bir nimet verdiği, hem de bu yıl, bir kez daha, bizi bu nimete kavuşturduğu için, Rabbimize sonsuz şükürler olsun.

Her Ramazan Ayında olduğu gibi, bu yılın Ramazan Ayında da Oruç ve Ramazan’ın sonsuz manevi iklimini ruhlarımızda hissediyoruz. Özellikle uzun günlerde oruç tutunca, Merhum Fethi Yeken’in ‘Cehennem sıcağını anlamak için sıcak yaz gününde oruç tut!’ tavsiyesinin, ne kadar yerinde olduğunu, daha iyi idrak ediyoruz. Bir daha böyle uzun günlere denk gelen Ramazan Aylarında, hatta bir sonraki Ramazanda bile, oruç tutabilmek aramızdan kaç kişiye nasip olur bilmiyoruz. Bu nedenle, içinde bin aydan daha hayırlı bir gece olan, Kadir Gecesinin saklı olduğu müjdesi olan,bu Ramazan Ayını layığıyla değerlendirebilmeyi nasip etmesini Rabbimden niyaz ediyorum.

Evet, başta da söylediğim gibi bu yazımda, Ramazan Ayını bir ibadet ayı olmaktan çıkarıp, bir panayır, bir festival havasına sokmaya çalışan etkinlikler ve TV programlarından bahsetmek istiyorum biraz. Artık toplumun büyük kesiminde, sanki Ramazan Ayının klasikleri, hatta vazgeçilmezleri gibi algılanmaya başlayan bu etkinlikler, Osmanlı’nın son dönemlerinde zevkusefaya düşkün olan kesimler tarafından icra edilmeye başlanmış, yakın geçmişte ise sadece Hacivat-Karagöz ve Orta Oyunu, Meddah gibi bir takım tiyatro etkinlikleriyle sürmüştür.Ramazanın Ruhunu Sulandırma, Ramazan Ayını itibarsızlaştırma eylemlerinin ilk adımları olarak icra edilmeye başlayan, bu etkinlikler halk içerisinde çok itibar görmemiş, sadece kendilerini toplumun genelinden beri gören, az bir kesimin eğlencesi olarak kalmıştır.

Toplumundaki dindar kesimin gelir düzeyinin artmasından mıdır, yoksa belediyelerin büyük ekseriyetinin dindarlık iddiasında olan insanların yönetimine geçmesinden midir bilmiyorum,ama son yıllarda bu Ramazan etkinliklerinin, hem sayısında, hem de çeşitliliğinde, müthiş bir enflasyon yaşandığına şahitlik etmekteyiz. Söz konusu etkinliklerin başına Ramazan sıfatını ekleyerek, manevi bir hava katmak bile, başlı başına Ramazan Ayının ruhuna sabotaj niteliğindedir. Çok az sayıdaki istisnalarını saymazsak, televizyon ekranlarında boy gösteren sözüm ona İftar ve Sahur programı adı altında yayınlanan şov programlarını da bu etkinliklerden ayrı bir çizgide görmek mümkün değildir.

Gerek İftar ve Sahur saatlerinde yayınlanan bu şov programlarında ve gerekse de toplum içerisinde artık Teravih Namazına gider gibi, huşu(!) içinde gidilen faaliyetler olan, bu Ramazan panayırları, gerçekte neye hizmet etmektedir anlamak mümkün değil. Artık neredeyse tüm belediyeler, bu etkinlikleri temel belediye hizmeti gibi görmekte ve panayır yerine çevirdikleri bu etkinlikleri siyasi şov malzemesi yapmaktan da geri durmamaktadırlar.

Bundan 20-30 yıl önce her Ramazan ayında, kupon ile Kuran-ı Kerim verdikten sonra, Şevval ayında fabrika ayarlarına geri dönen, malum gazeteler gibi, Ramazan Ayındaki her etkinlikte ve tv programında ortaya çıkıp, yılın geri kalan on bir ayında, nerede ne çalıp söyledikleri belli olmayan, bir saz ekibi eşliğinde boy gösterip, ağlamaklı bir ses tonuyla, şiirsel hikâyeler anlatan,absürt sorulara yine aynı absürtlükle cevaplar veren, hoca efendilere ise diyecek hiçbir şey bulamıyorum.

Bazen kendi kendime diyorum ki, acaba tv ekranlarında bu soruları soranlar, ilgili program yapımcıları tarafından cast ajanslarından kiralanan, konu mankenleri midir diye?Amaşeytanın çizdiği bu yolda, gönüllü olarak yürümek isteyen o kadar çok insanımız var ki, hiçbir tv kanalının, bu şoviçin cast ajanslarına para harcamasına gerek kalmıyor maalesef.

Her gece düzenlenen bu eğlence programları düzenlenmeye devam ettikçe mutlaka Kadir Gecesi de bu şekilde idrak(!) edilecektir.

Sözüm odur ki; İftar ve Sahur saatlerinde yayınlanan bu şov programları ve belediyeler tarafından düzenlenen bu panayırlar, Ramazan Ayının gerçek manevi ikliminin yaşanmasının önündeki en büyük engeldir. Hatta her Ramazan Ayında, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmünün bile, bu program ve etkinlikler kadar, Ramazan Ayının ruhunu baltalamadığı kanaatindeyim.

Ramazan Ayının adının istismarıyla, artık had safhaya ulaşan bu rezalete, başta İslam Âlimleri olmak üzere, kalbinde Allah korkusu taşıyan herkesin, artık dur demesi gerekmektedir. Zira Rabbimizin bizlere ikram ettiği, büyük nimetlerinden olan, Ramazan ve Oruç, gün geçtikçe itibarsızlaştırılmakta ve sulandırılmaktadır. Bunun vebalinin de bunlara şahitlik eden herkes tarafından paylaşılacağı kanaatindeyim.

Rabbim bizlere, gerek Ramazanı ve Orucu, gerekse de Kadir Gecesini, Kendisinin razı olacağı bir ruh haliyle anlamayı ve idrak edebilmeyi nasip etsin ve Tüm Müslümanları Ramazan’ı sulandıran soytarılıklardan, bir an önce kurtarsın inşallah.

Veysel Tay (veyseltay@gmail.com)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Vedat kaya @Doğru söze ne denir

21 Haziran 2016 17:13

Tüm yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Hatta bu konuyu kaleme almanız bilengerçekten takdire şayan. Zira yapılan tahrifatlar genç dimağlara telafisi çok zor yaralar açmaktadır. Birde inanmış insanların yöneticilerin bu organizasyonlara çanak tutmamaları gerekir diye düşünüyorum.

Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 654
Bu Ay : 3138
Toplam : 3138

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom