Abuzer Yalçın

Abuzer Yalçın

abuzer-yalcin

Vesayeti Kırmak

Vesayeti  Kırmak

Türkiye  yüzyıllık vesayetin belini kırdı. Belini kırdı diyorum, çünku daha ne kadar unsuru var bilmiyoruz ama sonuna gelindi.

Vesayetten kastım,  büyük güçlerin hesabına milli gibi görünen, seçim dahil  hiçbir yöntemle bir türlü değiştirilemeyen, değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen rejim denilen gücü kastediyorum.

 Başta ordadoğu , Türkiye olmak üzere  mevcut devletler bağımsızmış numarası yutturularak  aslında belirlenen insanlar, gruplar eliyle yönetildiler. Halen de böyle devam ediyor. Yıprananlar arap baharı gibi çekici adlarla, halk devrimiymiş gibi değiştiriliyor. Aslında değişen bir şey yok, sadece ekip değiştiriliyor.

Yöntem olarak seçimle işbaşına gelmesi  imkansız olan azınlıklara iktidar nimeti sunularak, karşılığında ülkeleri peşkeş çekilmektedir. Bu anlamda iktidar nimetine karşılık, halka her türlü ihaneti kabullenebilecek işbirlikçiler bulmakta hiçte zorlanmadılar. İstanbul’un işgali sırasında ingilizleri alkışlarla karşılayanlara Türkiye teslim edilmedi mi?

Dünyanın geniş bir coğrafyası bu yöntemle yönetilmeye / sömörülmeye  halen devam ediyor. Örneğin Türkiye lozanın gizli-ihanet maddeleri  ile 2023 yılına kadar yüz yıllık bir dolaylı işgali yaşadı. Bu işgal yöntemi çevremizde tüm devletler için aynıdır. Suriye, Mısır, Suudi Arabistan, Irak, Lübnan… Say sayabildiğin kadar.

Vesayet sistemin öncelikle silahlı güç ayağı olmazsa olmazını oluşturur.  Bu askeri unsurdur.  Sonrasını sermaye, yargı, basın gibi demokratikmiş görüntüsü veren boyutunu da hiç eksik etmezler. 

Sistemden beslenen muhalefet ve sivil unsurlarla da renklendirilir. Örneğin  28 Şubatta beşli çete bilinen Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK- İŞ) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 5’li Çete’nin üyeleri olarak sayılıyordu. Basının amiralleride cabası.

Yeni Türkiye, tam bağımsızlık mücadelesinde bu unsurların vesayetini kıra kıra devam ediyor. Bu mücadele,  görülenin aksine arka planda çok şiddetli devam ediyor.

Diğer yazılarımda değindiğim gibi, beni çözüm süreci kadar hiçbir şey heyecanlandırmamıştı. Türkiye sömürgeci-  ulusalcı zihniyetinin ayırdığı, yaraladığı gönülleri bu süreçte tamir edecekti.  Çözüm süreci belli bir aşamaya geldiğinde “Ağçik'in Düğünü”nü de yapacaktık. Başta yüzyıllardca İ-layı Kelimetullah’ı yücelten Türkler ve Kürtler el ele vererek yeniden umudun meşalesini yakacaklardı. Beşer ömrümüz kısa olduğu için sabırsızdım. Bu sürecin uzun olduğunu biliyordum ama yine de hemen görmek istiyordum.  Maalesef  bir nebze de olsa sekteye uğradı . Bunun en temel nedeni  Kürt Siyaseti  kendi vesayetine yenik düştü.

Burada Kürt siyasetinin askeri vesayeti kandil, ekonomik ayağı da muhtemelen Türkiyedeki vesayetçi sermaye ile aynıdır. Sermayenin arka planı hep aynı olduğundan, sömürge sermayesinin bayisi gibi hareket ederler. Milli olamazlar.

Kürt Siyaseti, Türklerin başardığını başamadıkları için, çelişkileri içinde bocalamaktadırlar.  Önlerinde devam eden canlı bir deneyim de var. Kürt siyaseti kendi vesayetinden kurtulmak için zaman geç değil, bunu başabilecek bir çok yol her zaman vardır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 168
Bu Ay : 9048
Toplam : 9048

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom