Ensar ÖZDEN

Ensar ÖZDEN

ensarozden4@gmail.com

ÖLÜM HENDEKLERİ

   ÖLÜM HENDEKLERİ

 

Pkk nın önce özyönetim, ardından da hendek siyasetinin ülkeyi savurduğu kaos ortamı olanca hızıyla kuşatmasını sürdürüyor. 
Doğu illerinden tüm hızıyla göç dalgaları çevre illerini ve batıyı sararken gözlerimiz ekranlarda, ne olup bittiğini anlamaya çalışıyoruz. 
Yıkık ve harabe evler, delik deşik binalar ve çukurlarla dolu yollar... 
Beraberinde artık kanıksadığımız ölüm ve yaralı sayıları...
Neden bu kadar kin ve öfke doluyuz bilmiyoruz.
Sorun ne, ne istiyoruz, neden öldürüyor, öldürülüyoruz, 
Pkk ne istiyor sorusu boşluğa çarpıp kalıyor. Çözüm sürecinin bozulmasıyla herkes büyük bir sıkıntıda. 
Bu sıkıntıyı en yoğun bir şekilde yaşayan ise bölge halkı. 
Hükümet süreci bozanın PKK olduğunu, verilen
haklara rağmen nankörlük edildiğini, savaştan başka çare olmadığına dair bilinci başarıyla  zihinlere yerleştirdi. 
PKK ise bu sefer şehirleri devletin yönetemeyeceği bir hale getirmeyi, savaşı şehrin içine taşıyarak şehir ayaklanmaları denemekte. 
Ancak, şehirde yaşanan savaş, halkın zarara uğramasına, maddi manevi perişanlığa neden oldu. Halk uğradığı zarardan dolayı ne pkk yı destekliyor ne de devleti. 
Tüm bunlara rağmen PKK nın hendek siyasetinden vazgeçmeyeceği anlaşılıyor. 
PKK bu yöntemle başarılı olamayacağını ama devleti masaya oturmaya zorlamayı umuyor. Ancak bu koz aleyhine de dönebilir. Zira devletin Kürtlerin hakkını çiğnediği düşüncesi hendeklerle beraber gittikçe zayıflıyor. 
Sorun kamuoyunda askeri bir problem olarak görülüyor her geçen gün. Sosyoekonomik seviyesi zaten diplerde olan bir halk da yaşanan mağduriyetlerden oldukça rahatsız. 
Hendek en başta Kürt halkına kaybettiriyor.  Suriçi'ni halkın %80'i terk etmişse halen bu politikanın doğru olduğunu savunmak, halk ayaklanması beklemek büyük bir hayalperestliktir. 
Ancak şu da bir gerçek ki hendek siyaseti başarıya ulaşmasa da o sokaklardaki 7-8 yaşlardaki çocukların ilerde dağa çıkma ihtimalini güçlendirmekte. 
Sonuçta her iki halk açısından bu siyasetin kalıcı hiç bir getirisi yok. 
Yapılması gereken tekrar masaya dönmektir. 
30 yıllık süreçten sonra artık halka büyük zarar veren bu siyasetlerin terk edilmesi, barışın her daim telaffuz edilmesi gerekmektedir. 
Devlet devam eden bu savaşın sadece ve sadece Kürt halkının kopuşuna ve gençlerin dağa çıkışını hızlandıracağına hizmet edeceğini bilmelidir. 
Kürtler de bu siyaseti gerçekten benimsemiyorlarsa, evlerinin delik deşik edilmesine, okulların, işyerlerinin açılamamasına, günler süren sokağa çıkma yasaklarına ve Suriyeleşmeye tepki koymalı, Kürt siyasetini barışa ve siyasi dönüşümlere zorlamalıdır.
Ancak görülen o ki, silahlı bir örgüte karşı çıkmak, karşı durmak, itiraz etmek, çığlık çığlığa "doğu ölüyor, bölgemiz Beyrut a, Suriye ye döndü, yeter artık bu yaşadıklarımız" demek Kürtler açısından çok riskli.
"Yeter artık bizi kurtardığınız, topraklarımızı, evlerimizi harabeye çevirdiniz, evlatlarımızı yok ettiniz" demek, sonuçları çekilemeyecek kadar tahammülsüz acılar yaşatacak birer eylem.
Tarih boyu gördük ki, eli silahlı kurtarıcılar, her daim farklı hiçbir düşünceye tahammül gösteremiyor ve anında cezalandırıyor uslu durmayanları. 
Ya da itiraz edenler hain ilan ediliyor yaşadığı toplumda.
Dün de Kemalist ve darbeci zihniyet Kürt, Türk, dindar demeden tüm muhaliflere bu toprakları zindan yapmamış mıydı? Geçmişte Diyarbekir cezaevinde mevcut sistemden farklı düşünüyor diye işkence gören Kürtler, bugün muktedir oldukları alanlarda aynı tahammülsüzlüğü içlerinden başkalarına göstermeyi meşru addediyor.

Galiba yazgı olsa gerek, her toplumun güçlüleri egemen olmayı ve farklı düşüncelere tahammülsüzlüğü seviyor…                                     

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 499
Bu Ay : 7645
Toplam : 7645

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom