Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ULSULARARASI SATRANÇ

ULSULARARASI SATRANÇ

 

İlk kan, insanın mal ile sınanması sonucu akıtılmış; bu başlangıçtan sonra, insanlar çoğalmış, ülkeler ve devletler oluşmuş, daha çok güçlenmek için birbirinin topraklarına göz dikmiş ve hatta yönetmeyecekleri kadar geniş bir coğrafyayı yönetmek için birbirleriyle savaşmışlar.

Taktik savaşları içine girmişler.

Taktik mücadelesinde, insanoğlunun bugüne kadar oynadığı ve geliştirdiği oyun olan satranç, taktik mücadelelerin hepsinde akla gelen ilk oyundur.

Dünyada; savaş siyaseti açısından, Suriye özelinde yeni bir savaş satrancı oynanmaktadır.

Geçmiş bilgilerimizi tazelediğimizde, ülkemizi yönetenlerin, Suriye yönetim erkini, oynanacak oyunla ilgili uyarmasını bu satrancın ilk hamle olarak söyleyebiliriz. Bu uyarı, başka devletlerin devreye girmesiyle de Suriye tarafından dikkate alınmamış ve bugün geldiğimiz noktanın trajedisi yürekleri dağlamaktadır.

İkinci hamle, Suriye muhalefetinin düzenlediği şiddete bulaşmayan gösterileridir ve bu hamle Suriye’yi yönetenler tarafından iyi yönetilmemiş, bugün ki trajediyi doğurmuştur.

Üçüncü hamle Arap baharı dalgasıdır ve bu dalga Mısır’da, karşı hamleyle trajediye dönüşmüştür. Bu hamlede, Suud Ve BAE yöneticilerinin katkısı bulunmaktadır.

Reyhanlı patlamasıyla satranca Türkiye’nin sıcak müdahale yapması arzulanmış ancak ülkemizi yönetenler bu tehlikeli hamleye girişmemişlerdir.

DAEŞ bu satrancın, önemli bir şah-mat denemesidir ancak bu hamleyi bölge devletleri iyi okuyamamış ve nice samimi insanını bu hamleye kurban vermiştir. Bu hamle sonucu, oyunun geldiği nokta, oyunu kilitlemiş ve adeta hamle yapılamaz hale getirmiştir. Bu hamlenin sonuçlarından biri ülkemizi çok sıcak bir baş ağrısına sokan Kobani denmesidir. DAEŞ orada bir girişimde bulunmuş ve ülkemize karşı çok tehlikeli bir safhayı başlatmıştır. Nitekim oraya ülkemizden giden gençler, hem PKK hem DAEŞ adına geri dönerken, ülkemizde kanlı hesaplaşma ortamları oluşturmuşlardır.

Ülkemizi yönetenler, hamleye karşı çok güçlü görünmeyen Irak’a asker kartını oynarken, büyük devletlerin oyunlarına karşı, “belki oyun kurmada sizin kadar gücüm yok ama oyunu gördüm ve oynanan oyunu bozmak için hamle yaparım” demiştir. Ki bu hamlelerden biri de, İran, Rusya, PKK ekseninin oynadığı Barzani’yi kovma hamlesine karşı, Barzani’yi koruma kararlığıdır. Bu anlamda Irak’a asker gönderilmiştir.

Bu arada satrancın asıl oyuncuları, Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arayışlarındadır.

Son bir hamle olarak ülkemizi bu oyundan uzaklaştırmak isteyenler, belki de en kalıcı hamlelerini, sınırda Rus uçağının düşürülmesiyle yapmışlar, bu hamle sonunda Rusya ortalığı kasıp kavurarak, bölgede Türkiye’nin gözü-kulağı hükmündeki sınır bölgesine yönelik insafsızca saldırılara başlamış, ülkemizin burnunun dibine S300 ve S400 füzelerini konuşlandırmışlardır.

Avrupa’nın çeşitli ülkeleri de hem savaş gemileri hem diğer savaşabilecek güçleriyle bölgeye yerleşmişlerdir.

Bu arada Musul kentindeki Türk askeri varlığı gündeme getirilmiş, bütün gözler bir kez daha “maymuna bak” oyunuyla şaşı bırakılmıştır. Şimdi günlerdir Musul’daki asker meselesi konuşulmakta, Rusya ve diğer ülkeler Suriye üzerinde bombalamalarını sürdürmektedir.  Tüm muhalif unsurlar üzerinde yok edici denemeler yapılmaktadır.

Bütün bu hamleler yapılırken, Akdeniz’de trilyonlarca metreküp doğalgaz rezervi bulunmuş, şimdi onun nasıl taşınacağı hesaplanmaktadır.

ABD adına açıklama yapanlar, Suriye’de akan kanın durma zamanı gelmiş açıklaması yaparken, Putin Türk halkı ve yönetimi birbirinden ayıran açıklamalarda bulunmakta, son seçimde devre dışı bırakılamayan Ak parti iktidarına muhalif çevrelerin istediği ve bu hükümetle olmaz diye okunacak açıklamalarını duyurmaktadır.

Satrançta yeni hamle Türkiye İsrail görüşmeleridir. Öyle görünüyor ki, bu hamle hem devam eden bir sürecin işaretidir, hem de ekonomik imparatorluk adımlarında Türkiye’nin alacağı yeri gösterecektir.

Ülkemiz bu satrançta oyun kurucumu yoksa hamleleri boşa çıkaracak, bozacak bir rol mü üstlenmiştir, bilemem. İran adına yapılan son açıklamaların birinde Türkiye’den “oyun kurucu” olarak bahsedilmektedir.

Bana öyle geliyor ki; bu satrançta ideoloji veya inanç değil ekonomi belirleyici olmaktadır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 681
Bu Ay : 5875
Toplam : 5875

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom