Samet Pelen

Samet Pelen

sametpelen@hotmail.com

KABARAN ÖFKELER!

KABARAN ÖFKELER!
 

Kölelik, eskiçağlardan 19. yüzyıla kadar çeşitli biçimlerde var olagelmiştir. Köleliğin ortadan kaldırılması için tarih boyunca birçok mücadele verilmiştir. İslam dini gelene kadar toplum içerisinde hiçbir değeri olmayan köleler Hz. Muhammedin “onlar sizin kardeşlerinizdir yediklerinizden yedirin, giydiğinizden giydirin onlara kaldıramayacakları yükler yüklemeyin ve onları ahlaksızlığa zorlamayın” demesiyle bir nebze olsun rahatlamışlardı fakat bu rahatlık uzun sürmemişti.

Zaman zaman kölelerin öfkesi bir yanardağ gibi patlamış ve efendilerin korkulu rüyası olmuşlardır.

Köle isyanları denilince genelde batıda, MÖ 140 yılında Eunus ve MÖ 73-74 yıllarında Spartaküs önderliğinde Roma ya karşı başlatılan köle isyanları akla gelmektedir. Oysa doğuda Ali b. Muhammedin başlattığı zenci isyanı da oldukça önem arz etmektedir. Bu isyan tıpkı modern zamanlarda ortaya çıkan 1794-1801 yılları arasında Haiti’de TaussaintLauverture ve 1906-1913 yıllarında Natallı Hint asıllı çiftçilerin Gandi önderliğinde Avrupalı sömürgecilere karşı başlattıkları köle isyanlarından farksızdır.

İsyan vasıt ile Basra arasındaki bataklık bölge (bataih) ile Fırat ve Dicle’nin birleştiği Dicle-tül -avra (şat tul Arap) denilen nehir ve sulama kanallarıyla örülü alanda meydana gelmişti.

Bu köleler buraya ne amaçla getirilmişlerdi? Zenciler, kendisi beyaz olan Ali b. Muhammedin isyan çağrısına neden hızla cevap vermişti?

Bu bataklık alan eski çağlardan beri var olagelmişti. Samaniler bu bataklığı kurutmak için oldukça mücadele etmiş ve bu bölgede büyük çiftlikler kurmuştu. Sasanilerden sonra bölge yine bataklığa dönüşmüştü.

Bu bataklık bölge öşür arazisiydi %10 vergi alınıyordu. Bu bölge Hz. Osman zamanından itibaren birilerine peşkeş çekilmeye başlandı. Özellikle Emeviler döneminde büyük çiftliklerin doğuşu ve yaygınlaşması görüldü. Tuzlu olan bu toprakların temizlenmesi gerekiyordu. Bu bölgede özellikle şeker kamışının yetiştirilmesi insan gücüne olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu gücü ise Afrika’dan getirilen zenci köleler karşılayacaktır.

Ayrıca bölgede yoğun pirinç üretimi vardı.Bölge bataklık olduğundan sık sık veba salgını görülüyordu. 684 ve 690 yıllarında meydana gelen iki veba salgınında binlerce insan ölmüştü. İsyanın devam ettiği günler dede Basra’da veba çıkmış salgından 20 bin kişi ölmüştü (871) sık sık görülen hastalıklar insan gücüne olan ihtiyacı arttırıyordu.Bu zenciler çoğunlukla doğu Afrikalıydı ve iş yükü altında eziliyorlardı buna karşılık en asgari yaşam standardına bile sahip değillerdi.Ali b. Muhammedin bunları organize edip isyan bayrağını çekmesi hiçte zor olmamıştı.Bu isyan ilk değil sonda olmayacaktı. Örneğin Asur kralı Sanherib’in ( MÖ 704-681) uzun kamışlıklar arasında bataklık halkı ile savaşırken tasvir edilmesi Asurlular zamanında bu tür isyanların olduğunu göstermektedir.

Modern araştırmacılarAli b. Muhammedi sosyal patlamanın önderi olarak görürler. Adına para bastırmış ve beyaz bir bayrak üzerine tövbe suresinin 111. Ayetini, altına da kendi adını yazdırmıştı.

Kısa zaman içerisinde Übülle, ahvaz,cubba, vasıt, sus, tuster , abadan, ve Basra’ya egemen oldular. Ali b. Muhammedhutbeyi kendi adına okuttu. Başkentleri muhtara şehri idi. Abbasîlerin o dönemde Saffarıler ve Tolunoğulları ile uğraşıyor olması hareketin yayılmasında ve gelişmesinde etkili olmuştur. Saffari tehlikesi ortadan kalktıktan sonra ancak Abbasîler bu isyana yönelebilmişlerdir…

İsyana katılan zenci sayısı 500,000 civarındaydı.Savaş Basralılarla yapılır. Zaman zaman Abbasî ordusu karşısında başarı gösterseler de,Muvaffak komutasındaki Abbasî ordusu zencilerin sonunu hazırlar. İsyan 869 da başlayıp 883 te yani 15 yıl sonra son bulabildi.

Sonuç olarak; Yaklaşık 50 yıl Afrika’danköle ticareti yapılamadı. Toprakta köle çalıştırılması uygulamasına İslam dünyasında son verildi. Ali b. Muhammed Öldürüldüğünde 48 yaşındaydı. El-muvaffak zenci liderin kellesini oğlu Ebu’l Abbas’a vererek Bağdada gönderdi böylece kitlelerin kalbini kazanacaktı ve nihayetindeEbu’lAbbas birkaç yıl sonra El-Mutezitalallah lakabıyla Abbasî hilafet makamına oturdu. Efendi değişmiş fakat zulüm değişmemişti. Üstelik yeni efendiyi canlarını vererek iktidara taşımışlardı!

Bugün bu katliamların yapıldığı yerde pekte değişen bir şey yok. Bir avuç petrol zengini Arap şeyhi ve milyonlarca aç ve sefil Müslüman.Arap baharı dendi fakat katledilen yine mustazaflar oldu. Dubai’de gökdelenler yükselirken, Mısırda yiğitler kafeslerde tutulurken Suudiler çakallara ekonomik yardım ededursun, bir Arap şeyhi milyarlarca dolar harcayıp çöle uzaydan görünecek şekilde ismini yazdıradursun… Onlar bu şekilde yaşayarak tarihe şerefsizler olarak geçedursun İslam dünyası büyük bir kıyama gebe gibi duruyor…Ashab-ı uhdud günlerinden daha beterinden geçtiğimiz bu günlerde tek tesellimiz hendek sahiplerinin yaktıkları ateşte yok olacaklarına olan inancımızdır.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte kölelik farklı boyutlar kazanmıştır. Asgari ücrete mahkûm edilen halklar kapitalist dünyanın yarattığı tüketim çılgınlığı içerisinde her gün eriyip gitmekteler.

Sorulduğunda, Bu mallar kimin? Allah’ın, bizler sadece emanetçiyiz diyen takva ehli kardeşlerimizin elleri altında çalışan emekçilerin haklarını vermelidirler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Antalya'da G20 toplantıları kapsamında yerli ve yabancı işadamlarına yaptığı konuşmada "Biraz az kazanın ve kazandıklarınızı dar gelirli insanlarla, çalışanlarınızla paylaşın" çağrısı gündemde tutulmalı ve modern çağın açlığa mahkûm edilen köleleri biraz olsun nefes almalıdır. Aksi takdirde tarih tekerrür edecek kabaran öfkeden toplumun her kesimi zarar görecektir.

[i]

 

 

 

Kaynak:

19. YY ’daIrak’ta köleler ayaklanması: AlexanderePopoviç 1976 Paris

Siyah Öfke / Mustafa Demirci

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 417
Bu Ay : 8476
Toplam : 8476

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom