Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Birgün Hakikat Ayan Olur

Birgün Hakikat Ayan Olur

 

Suriye ülkemizin kader birliği yaptığı coğrafyanın bir parçasıdır. Tam bir tarih ve kültür sevdasının hazinesinin içinde yer almaktadır. İnsanlarının yaşadığı hayat sınırın bu tarafından farklı değildir. Bu Arab için, Kürt için Türkmen için böyle olduğu gibi, Hıristiyan unsurlar için de geçerlidir. Bu topraklarda tarih boyu “dinde zorlama yoktur” ilkesini yaşatan yiğit insanlar, her unsurun gönüllü olarak var olmalarını, kendileri kalmalarını sağlamıştır.

Tarih bütün hakikatleriyle, bugün yaşananların perde arkasını da ortaya koyacaktır ancak bugün, tarihte hiçbir zaman, bu toprakların ruhuna dâhil olamamış bir ülke; Rusya Suriye’de bir işgal hareketi gerçekleştirmektedir. Acımasız pençe darbeleriyle bölge insanını katleden bir hırçınlıkla yol almaktadır. Dün Afganistan’da sergilediği tavır, bugün Suriye’ye taşınmıştır.

Rusya’nın bilmesi gereken bir şey var; yıllarca Afganistan’da kan döktü ancak bu, bölgede istikrarsızlık üretmekten başka bir şeye yaramadı ve SSCB bu yüke dayanamadı dağıldı. Bugün Suriye kartını oynayan Putin ile o gün Afganistan senaryosunu hayata geçiren Brejnev aynı kaba hesaplarda, aynı mantıkla birleşmiştir. Ve dün SSCB nasıl dağıldıysa, Putin’in bu kan dökücü girişimleri de Rusya’yı dağıtacak, o hantal bünyeden irili ufaklı devletler ortaya çıkmasına sebebiyet verecek ve bölge yalnız Ukrayna’da değil, bütünüyle çığırından çıkacaktır.

Bu bir öngörü mü yoksa “duygusal bir talep mi” bunu zaman gösterecektir. Lakin Rusya, Suriye’de kan döktüğü günden itibaren, kuzu postunda yatıya kaldığı günleri terk etmiş ve hesaba katmak istemediği avcıları da peşine takmıştır.

Sınırda düşürülen uçağından sonra iyice zıvanadan çıkan Rusya yönetimi, ülkemize karşı çeşitli hamlelerle, gücünü koruduğunu, kendisinden korkulması gerektiğini hissettirmek istemektedir. Fakat o günden itibaren Rusya, yeni bir saldırı dalgasıyla, çileden nasıl kolay çıkabileceğini de, dünyada herkese göstermiştir. Böyle kolay çileden çıkan bir ülke yönetimi, kendi ülkesini de kolaylıkla ateşe çekecektir.

Rusya, Suriye işgali girişimiyle kendi “cehennem ateşini” yakmıştır.

Ülkemiz yöneticilerinin sakin ama kararlı duruşları ise hem Rusya’yı yönetenleri, hem dost görünümlü mezar kazıcıları tedirgin etmekte ve çileden çıkarmaktadır.

Bu arada, kendileri burada; zihinleri, geçmişte tekrarlanan sloganların gösterdiği adres Moskova’da kalmış olan kişiler, ülkemize karşı kindar bir dil kullanmaya başlamıştır. Bunlara göre “iyi ki Rusya Suriye’de katliam yapmaktadır” ve Türkiye bölgesel hiçbir proje geliştirmemeli, Rusya Suriye’de Esed ve avanesine destek verirken, ülkemizi yönetenler, tarih ve yürekle bağlı oldukları coğrafyaya ilişkin hiçbir proje geliştirmemelidir.

Tarih tekerrür etmektedir ama bu tekerrür kimi parçalayacak, bekleyip görmek gerekmektedir. Bir şey daha; ister müdahil olun, ister seyredin, sınırlarımızın dibindeki cehennem ve o cehennem ateşini yakanların, ülkemiz içinde yaktıkları ateş bizi de sürükleyecektir. O zaman sürüklenmeye karşı direnmek ve akışa karşı, belki tersine doğru kürek çekip projeler geliştirmek, ülkemizin hakkıdır.

İçteki ateş son olarak, Tahir Elçi’nin katledilmesiyle yeni bir sürece girmiştir. Bu kanı dökenler bellidir. Merhum Elçi’nin eşi katillerin yüzüne haykırarak onları ifşa etmiştir. Belki, o saldırıyı yapanlar, basın açıklaması sırasında, yeni bir “kitlesel katliam” hesabındaydı ama istedikleri olmamış, bu defa da bu cinayeti kendi propagandaları doğrultusunda kullanmak isteyeceklerdir. Bu ateşi yakanlar, bölge insanının çok yorulduğunu da görmekte ve buna karşı yine kan üzerinden yeni bir deneme yapmak istemektedirler.

Şimdi birileri, bu hakikati görmemek için çırpınacaktır. Ama onlar görmedi diye gerçek gerçek olmaktan çıkmayacak ve bir gün ayan beyan neşet edecektir.

Herkim kim kan deryasında kendi gemisini yüzdürmek istiyorsa, bilmeli ki pıhtılaşan kan onların ta beyin damarlarına sirayet edecek ve onları devre dışı bırakacak bir güç taşımaktadır.

Bu coğrafyanın kanlı hesaplaşmalar dönemi artık bitmelidir.

Ve Rusya da bu coğrafyaya, henüz etkisi geçmemiş, Afgan insanının kanları bulaşmış dişleriyle yön veremeyeceğini bilmelidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 928
Bu Ay : 1446
Toplam : 1446

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom