Abuzer Yalçın

Abuzer Yalçın

abuzer-yalcin

Paris Saldırısını Okumak

Paris Saldırısını Okumak

Batı Dünyası Paris’te meydana gelen terör saldırısı ile sarsıldı.

Derler ya ateş düştüğü yeri yakar. İşte tam öyle.. Bügün yer Fransa oldu, Paris oldu.

Annelerini, babalarını, kardeşlerini, sevenlerini kaybeden evlere ateş düştü, yürekler parçalandı.

Bu ateş Afganistan’a düşmüştü, Irak’a düşmüştü, Suriye’ye halen düşüyor.  Milyonlar öldü. Türkiye Reyhanlı’da, Suruç’ta, Diyarbakır’da, Ankara’da yaşadı.

Terör devletleri  sarsıyor, iktidarları zor durumda bırakıyor. Evlere ise gözyaşı getiriyor.

Malesef terör bugün bazen iktidar mücadesinin aracı oldu, bazen devletlere ayar verme , bazen de ezilmişliğe, çaresizliğe intikam aracı oldu.

Avrupalılar yüzyıl savaşlarının bedelini  ağır ödediler. Akıllandılar. Ama şiddet ve terör ile hizaya getirme silahını kendi dışında hep kullandılar.

 Bugün Afganistan’ın, sebepi onlar. Irak’ın sebebi yine onlar, Suriye’nin  de sebebi yine onlar. Arakan dramının sebebi de yine onlar.

Ben geçmiş yazılarımda korsan medeniyeti demiştim. Bu medeniyetin  insanlığa verebileceği  hiçbir değeri kalmadı demiştim. Bugün DEAŞ denilen örgütlenmenin alt yapısı Ebu Gureyb Cezaevi'nde nasıl oluşturulduğu biliniyor. En saygın insanlara nasılda en aşağılayıcı işkencelerin yapıldığı, oluşan intikam kininin nasıl bir örgüte dönüşülerek kanalize edildiği bu korsan medeniyetinin ürünüdür.

Batı dünyası değer üretemeyince, değer üretme kapasitesi olan islan dünyasına yönelerek insanlığın utanacağı ortamlar, yapılar oluşturarak itibarsızlaştımayı tercih etti.  Burada hem kendi tükenmişliğini örttü, hem de islam anlayışını töhmet altında tuttu. Bunu da belli oranda başardılar.

Ben bugün Paris’teki saldırının aynısı olan Ankara’daki saldırı ile “Yeni Suriye” şekillenirken Türkiye’yi izaya getirmek, elini zayıflatmak, ikibuçuk milyon  mülteciye ev sahipliği yapmanın örnekliğini boşa çıkarmak olarak okudum. 

Fransa saldırısı ise bana anlaştıkları “Yeni Suriye” sonrası radikal islamcı yapılar üzerinden başta Avrupa olmak üzere yükselen değerin taşıyıcısı  olan müslümanlara yönelik  tavırları şekillendirmek olarak görüyorum. Avrupa’dan Irak veya Suriye’ye giden herkesi bir gün uluslararası yargılamada kanıt olacak belge ve suç işleme görüntülerini zaten oluşturmuşlardı. Cihat görüntüleri diye birileri o anı kameraya aldığı zaman , bu görüntülerin birgün hangi amaçlar  için çekildiğini maalesef o insanlar bilmiyorlar. Bunu cesaret ve kahramanlık anının belgesi zannediyorlardı.

Ben Fransa saldırısını  en çok Avrupa’da yaşayan müslümanlara yönelik  tavrın ilk hamlesi olarak görüyorum.  Çok ferasetli olmak zorundayız. Başta islam adı altında, islama aykırı her türlü duruma karşı çıkmalıyız. Evrensel değerlerimizi ısrarla  sahiplenmeliyiz.

Not: Uluslarrası terörün nihayetinde en arka planı devletlere de ayar veren sermaye olduğuna inanıyorum. Bence Rusya ve Türkiye bunu en iyi yaşayan iki ülke.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 438
Bu Ay : 8497
Toplam : 8497

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom